Järvela muudatustest jalgpallireeglites: on mitu kosmeetilist ja üks suur parandus ({{commentsTotal}})

Foto: imago/Jan Huebner/Scanpix

Jalgpallireeglite täiendamise ja muutmisega tegelev organisatsioon IFAB avalikustas möödunud nädala lõpus järgmisest hooajast kehtima hakkavad muudatused.

Tehakse mitmeid muudatusi, neist suurem osa kosmeetilised ja mõeldud reegliraamatu kooskõlastamiseks väljakul toimuvaga. Mõned parandused omavad siiski ka tähtsamat kaalu, näiteks ametlikult alates 1. juunist kehtima hakkav reegel, et tahtmatu käega mängimise järel löödud väravat ei loeta ära.

"See on selgelt reeglimuudatus, mis on mitu aastat põhjustanud suuremat või väiksemat segadust," kommenteeris Vikerraadios jalgpalliajakirjanik Ott Järvela. "Suvest kehtima hakkavates jalgpallireeglites on selgelt fikseeritud, et kuigi tahtlik käega mäng on alati viga, siis siiani ei olnud tahtmatu käega mäng mitte mingitel tingimustel viga, siis nüüd hakkab olema ka see viga nendes olukordades, kus tahtmatult lüüakse käega värav või aidatakse kaasa väravaolukorra tekkele."

Samuti ei pea väravavaht alates suvest penalti ajal seisma väravajoonel mõlema jalaga. "Reaalelus on seis see, et 95 protsendil penaltiolukordadest väravavahil kahte jalga joonel pole, kuigi reegel seda praegu nõuab," tõdes Järvela. "See, et neil lubatakse nüüd üks jalg joonelt ära viia, vähendab erinevaid vaidlusi. See ei anna väravavahtidele teab mis suuremat eelist, aga usun, et muudab nende töö mõistlikumaks. Tegelikult on see kosmeetiline reegliparandus, mis viib reeglistiku reaalse eluga kooskõlla. Ma arvan, et see on hea muudatus."

Üks suur muudatus, mis IFAB-il laual oli, jäi seekord siiski veel tegemata. Nimelt kaaluti seda, et kui ründemängija penalti põrkub tagasi väravaraamidest või väravavahi tõrje järel, mäng peatatakse ning see jätkub puurivahi lahtilöögiga.

Toimetaja: Anders NõmmHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: