Raju: Pekingis võisteldakse kunstlumel; Tokyo on OM-iks praktiliselt valmis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Kahed järgmised olümpiamängud toimuvad Aasias. Kui järgmisel aastal võõrustab suveolümpiat Tokyo, siis 2022. aastal toimuvad taliolümpiamängud Pekingis. Hiljuti Hiinast naasnud Eesti Olümpiakomitee spordidirektori Martti Raju sõnul on Peking taliolümpiaks valmistumisega graafikus. Korraldajate töö teeb raskemaks asjaolu, et võistluspaigas ei saa arvestada loodusliku lumega.

"Tulevad mängud, kus võisteldakse ainult kunstlume peal ja sellega tuleb arvestada," rääkis Raju intervjuus Vikerraadiole. "Külmakraade on ja kunstlund saab täiesti piisavalt teha, aga sademeid sellise kliima juures ei ole ega tule ka. Mina oskan seda öelda, et nad teevad korralikud rajad, korralikud olümpiakülad, korralikud teed."

Kas praegu tundub, et ehitustöödega ollakse graafikus? "Enamik nendest suurtest võistlusrajatistest, mis peavad valmis saama, ehk ilu- ja kiiruisutamise ning hoki jaoks, need kindlasti saavad selle aasta lõpuks valmis ja juba on valmis. Mis puudutab neid alasid, kus eestlased võistlema hakkavad ehk lumealad - kas nad selle aasta lõpuks valmis saavad ja kas peavadki saama, ma ei ole kindel. Sportlasele saab seal kindlasti olukord olema hea, planeeritud on kolm eraldi olümpiaküla, nii, et võistluspaigad oleksid käe-jala juures. Arvan, et sportlase seisukohalt saavad võistlused olema hästi tehtud."

Kui palju tuleb aastal 2022 kasuks Pekingi eelnev kogemus 2008. aasta suveolümpia korraldamisega? "Olümpiaujulast saab näiteks hall, kus võisteldakse kurlingus," sõnas Raju. "Rajatised, mis neil olemas on, lähevad käiku. Mis puudutab mägedes või linnast väljas olevaid võistlusalasid, siis ega täna neid ei ole olemas rohkem kui plaani peal või platsi näol, kuhu nad tekivad. Kahelda selles, et nad need väga korralikult valmis teevad, ei ole mõtet. Loomulikult on kogemus neil olemas, lihtsalt sportlaste ja külaliste mass on kordades väiksem."

Martti Raju sõnul ei ole ka järgmisel suvel toimuvateks suveolümpiamängudeks valmistuval Tokyol õigeks ajaks valmis saamisega probleeme. "Jaapan on praktiliselt valmis," kinnitas Raju. "Algamas on terve rida eelolümpiaid, kus katsetatakse võistluspaiku ja nende endi korralduslikku poolt - rajatisi, kohtunikke, abilisi. Enamik spordialasid on seal juba mingisugused ristsed saanud. Tokyos on vahemaad hoopis teistsugused mis nad olnud Londonis või Rios, aga kui asi on korraldusliku poole pealt läbi mõeldud, ei kahtle ma, et Tokyo teeb korralikud mängud."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: