Diktatuure kiitnud FIS-i president ajas keskkonnakaitsjad marru ({{commentsTotal}})

Gian Franco Kasper
Gian Franco Kasper Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvahelise suusaliidu FIS-i president Gian Franco Kasper esines hiljuti ajakirjanduses palju tagasisidet tekitanud väidetega ning kliimasoojenemise vastu võitlev organisatsioon Protect Our Winters (POW) ja maailma suurim lumelauatootja Burton soovivad seetõttu tema tagasiastumist.

1998. aastast ametis olev itaallane sõnas intervjuus Šveitsi väljaandele Tages-Anzeiger, et "diktaatorid suudavad organiseerida (suur)üritusi... ilma, et selleks inimestelt luba küsiksid" ja "ärilise poole pealt ütlen, et soovin minna diktatuuride juurde, ma ei taha argumenteerida keskkonnakaitsjatega".

Samuti viitas Kasper "niinimetatud" kliimamuutustele ja täiendas: "Meil jagub lund, mõnikord väga palju." Ta viitas PyeongChangi olümpiamängudel valitsenud külmadele ilmadele. "Ütlesin igaühele, kes värises: tere tulemast globaalsele soojenemisele!"

Hiljem ta küll vabandas kommentaaride pärast ja lisas, et neid ei tohiks võtta otsesõnu. Sellest hoolimata hakkas Protect Our Winters, kuhu kuulub ka kümneid sportlaseid, Kasperi tagasiastumiseks allkirju koguma.

POW teatel tõestas intervjuu seda, mida nad on FIS-i kogunemistel aastaid kogenud: "Organisatsiooni juhtkond ei soovi tunnistada teaduslikke tõendeid selle kohta, et ohus on kogu lumega seotud tegevusvaldkond."

Ameerika Ühendriikide suusaliit soovis Protect Our Wintersile annetada 10 500 USA dollarit, aga organisatsioon lükkas selle tagasi. "Hoolimata austusest nende ja nende toetuspüüdluste vastu loobume annetusest ja palume hoopis Gian Franco Kasperi eemaldamist sellest positsioonist," teatas POW.

Lumelauatootja Burton teatas seepeale, et teeb vastava annetuse ise. "Te ei saa anda raha Protect Our Wintersile, kui teie organisatsiooni president ei tunnista kliimamuutusi ja räägib sellest, kui suurepärane on teha koostööd diktaatoritega, sest siis ei pea keskkonna pärast muretsema," lausus Burtoni looja Jake Burtoni abikaasa Donna Carpenter uudisteagentuurile AP, viidates FIS-i ja USA suusaliidu sidemetele. "See on jultumus. Ta peab tagasi astuma. See ei ole okei."

Juba enam kui paarkümmend aastat FIS-i presidendi ametit pidav Kasper tekitas oma seisukohtadega palju kahinat ka 2005. aastal, kui ütles, et suusahüpped pole naiste jaoks meditsiinilises mõttes kohane spordiala.

Toimetaja: Siim BoikovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: