Kutmani elulooraamat sündis legendaarse treeneri poegade initsiatiivil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Täna Tartus toimunud Martin Kutmani mälestusvõistlustel kergejõustikus oli kohal ka legendaarsest treenerist raamatu kirjutanud Vahur Kalmre.

Gruusiast kohvriga Eestisse saabunud ja siin üle poole sajandi treeneri- ja õppejõutööd teinud Martin Kutmani värvika eluloo kirjutas kokku Vahur Kalmre.

Raamat sündis legendaarse Tartu treeneri poegade Ilmari, Martini ja Peetri initsiatiivil, kes said lapsepõlves mitmekülgse põhja nagu ka Kutmani õpilased.

"Tuli võimelda, tuli suusatada, tuli korvpalli mängida, mis iganes," rääkis Martin Kutman. "Ei tohtinud olla ühekülgne. Tuleb kõike teha, see oli tema põhiline deviis. Isa ei teinudki tööd, Ta tegi oma lemmikharrastust, hobi. Tema elu seisneski selles, et oli iga päev staadionil, treenis õpilasi, suhtles nendega."

Lisaks oma treengrühmade sportlastele andis Kutman TÜ tunde tudengitele. Ta oli õppejõuks 1500 lõpetajale, juhendas üle 250 kursuse, diplomi- ja magistritöö ning tema suurimaks relvaks oli tarkuse ja kogemuste kõrval tohutu positiivsus.

"Ta oli selline parandamatu headusesse uskuja," rääkis Peeter Kutman. "Ta arvas, et kõiki olukordi, kõiki konflikte, tuleb lahendada hea sõnaga, aruteluga, teise poole mõistmisega."

Martin Kutmani lapselaps, 16-aastane Marit Kutman sai tänases võistluses naiste 60 meetri sprindis oma rekordist kolm sajandikku aeglasema 7,68 sekundiga kolmanda koha.

"Ma olen suhteliselt rahul oma jooksuga, aga stardis oleks võinud paremini," sõnas kiire sprinter, kes püüab edasi kanda vanaisa pühendumist ja mitte alla andmist.

Martin Kutmani õpilasi: Anna Iljuštšenko (kõrgushüpe 1.96), Ramon Kaju (kõrgushüpe 2.28 ja kümnevõistlus 7608), Ain Evard (kõrgushüpe 2.25), Aivar Hommik (teivashüpe 5.12 ja kümnevõistlus 7448), Mihhail Urjadnikov (100 m 10,3 ja 10,34, 200 m 20,7 ja 21,48), Gennadi Organov (200 m 20,7 ja 21,07), Jevgeni Tanaga (kõrgushüpe 2.20, kolmikhüpe 16.72, kaugushüpe 7.62), Anti Veermaa(kõrgushüpe 2.20), Margit Thompson (Aidla, kõrgushüpe 1.83), Heino Sildoja (kümnevõistlus 7624).

Vaata täispikka intervjuud Vahur Kalmrega:

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: