Joosep Susi EM-ist: turniirisüsteem vajab kindlasti muutmist ({{commentsTotal}})

Foto: Eesti Jalgpalli Liit

Jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniir on jõudmas lõpusirgele. Senise EM-i käiku arutas Vikerraadio stuudios Joosep Susi.

„Minusugusele jalgpallihuvilisele meeldivad kõik kõrgetasemelised jalgpallikohtumised ja liiati veel Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri alguses oli võimalus vaadata paralleelselt kahte suurturniiri, ehk siis Copa America toimus nõndasamuti," lausus Susi.

"Võiks öelda, et muutused on mänguliselt vaadates ikkagi põhimõttelised. Kui paljude suurturniiride kohta räägitakse, et on selline iseloomustav mängupilt – 2010. aasta MM tuli tiki-taka võimutsemine, viimastel maailmameistrivõistlustel, kus kõik meeskonnad mängisid sellise 3-5-2 süsteemiga või lausa viie kaitsjaga jalgpalli, nägime vasturünnakute peale mängu rohkem – siis see EM on selgelt muutnud seda mängupilti ja väga paljud taktikalised analüüsid seda ka tõestavad."

"Esiteks, juba formatsioon on muutunud. Peaaegu kõik meeskonnad mängivad 4-5-1 formatsiooni analooge, mis tähendab, et on ikkagi neli kindlat kaitsjat ja keskväljakul on üks mees rohkem. Kui vaadata ka alagrupiturniiri järel tehtud analüüsi, siis edasi pääsenud 16 meeskonnast koguni kaheksa valdasid vastasmeeskonnast vähem palli. Positsioonilise rünnaku asemel eelistatakse pigem domineerida mingit väljaku piirkonda ja valdavalt on see keskväli."

"Inglismaa läks täielikult alt," sõnas Susi Islandi võiduga lõppenud kaheksandikfinaalkohtumisest. "Läks taktikaga alt, meeskonna vaimne suutlikkus ennast mobiliseerida, panna Islandi vastu sisse teine, kolmas käik, oli täiesti olematu. Lisaks liidrid Wayne Rooney, Joe Hart väravas – täiesti läbikukkunud mäng Islandi vastu."

"24 meeskonda, üheltpoolt, kust on lisa tulnud – põhimõtteliselt ikkagi Kesk-Euroopa, väga positiivne, ja Briti saared nüüd on nelja koondisega esindatud, see on positiivne. Süsteem ise vajab kindlasti muutmist. Turniiri mängud olid lõppenud, aga Albaania koondis pidi kolm päeva ootama, kas nad saavad edasi või mitte. Ükski jalgpallihuviline ei saanud aru, kuidas ikkagi see edasipääs toimub kolmandate kohtade osas."

"Sisuliselt kõik meeskonnad said edasi, üksikud langesid välja. Lisaks võrreldi eri alagruppe, kus loogika on hoopis teine. Itaalia, viimane mäng, edasipääs on kindel, laseb jala sirgu ja teise meeskonna edasi. Lisaks, paljud mängud olid surmigavad alagrupis. Kummalgi meeskonnal polnud tahtmist. Vilistati tribüünidel ikka väga palju. Selles mõttes, 24 meeskonda on väga sümpaatne, see on toonud sisse üleeuroopalise pildi, kultuurilise, sotsiaalse pildi, mida jalgpall peaks andma Euroopa meistrivõistlustel. See on positiivne. Turniiri ülesehitus – seal jääb ikka vajaka," arvas Susi.

Toimetaja: Anders NõmmHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: