Tehvandi spordikeskuse avamisest möödub 40 aastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti talispordi üheks visiitkaardiks kujunenud Tehvandi spordikeskus tähistab 40. sünnipäeva.

Tehvandi spordikeskuse peahoone ehk rahvakeeli "Pentagoni" pidulikust avamisest möödub laupäeval täpselt 40 aastat. Keskuse praeguse personali initsiatiivil said majas reedel kokku erinevate põlvkondade sportlased ja sporditöötajad, kelle elus väärika ajalooga Tehvandil kindel koht.

1970. aastate lõpus rajatud Tehvandi kompleksi peeti kõrgemalt poolt vajalikuks, sest see valmis NSV Liidu Kehakultuuri- ja Spordikomitee tellimusel. Tõsi küll, üleliiduliselt teada-tuntud treeningpaik oli Tehvandi olnud juba varem.

Tänasel päeval on Tehvandi kompleks eestlaste jaoks väga kodune, kuid 1970. ja 1980. aastatel pidi see esmajoones teenindama NSV Liidu koondislasi. Kohalikke nende hulgas palju polnud.

"Me käisime siin vaatamas, kuidas ilusaid asju tehakse ja meie jaoks oli ta selline kättesaamatu pärl. Ta ehitati küll Otepääle, aga Eesti sportlased tol ajal said siin väga vähe olla. Nõukogude Liidu Spordikomiteest ehk siis Moskvast öeldi, kes siin elada võib ja kuidas. See oli päris tähtis koht ja lihtinimene väga lähedale ei julgenud tullagi," meenutas endine laskesuusataja Even Tudeberg.

Tehvandi läbimurre rahvusvahelise tuntusega spordikeskuseks leidis aset ülemöödunud kümnendi lõpus, kui pärast edukaid Suverulle hakati siin korraldama ka murdmaasuusatamise MK-etappi. Keskuse praegune juht Jaak Mae, kes neid aegu sportlasena kõrvalt nägi, ütleb, et nende võistluste roll kogu Tehvandi keskuse usaldusväärsuses on olnud väga suur – see väljendub rohketes suvistes laagrites, mida erinevad koondised Otepääl läbi viivad.

"Maailm käis koha peal ja nägi seda, et üks asi on rääkida ja teine oma silmaga näha. Peale seda tekkis siis treeneritel see arusaam ja nad olid näinud, et peale seda hakkasid laagrid Eestisse ja Otepääle tulema," lausus Jaak Mae.

Tehvandi on alati koondanud erinevate spordialade tipptegijaid ning praegu pole võimatu, et 2022. aastaks on keskuses läbi viidud nii murdmaa-, kahevõistluse kui ka laskesuusatamise MK-etapp.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: