Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija" käis külas Eesti vanimal lauatennisistil

Läinud pühapäeval tunnustati pidulikult ja üleriiklikult aasta õpetajaid. Sinna ritta oleks suurepäraselt sobinud 93-aastane Leonhard Kasak, kes pole niisama haruldus naiste domineeritud alal, vaid teadaolevalt üldse Eesti vanim õpetaja. Aga Kasak on ka Eesti vanim tegevlauatennisist. Et paremini tutvust teha, võttis "Pealtnägija" saatejuht Taavi Eilat pinksireketi ja läks temaga trenni.

Kasaku löögid on kiired ja kui ta ründab, pole algajal lootustki. Aga Leonhardile kaotamine pole häbiasi, sest tegemist on rohkelt tiitleid võitnud Eesti vanima lauatennisemängijaga. Mees veedab palliklõbina ja sporditossu vilina saatel Mustamäe pinksisaalis kolm päeva nädalas ja tuuseldab vastaseid.

"Minu edu seisab selles, et mul on erilised servid, meistrite käest vaatasin visuaalselt. Teine siis kurakäe tops ehk see tuleb laua alt ja niimoodi kõrvale tuleb – lendab lauast kohe eemale. See on üks paremaid lööke, sellest saab punkte," rääkis Kasak "Pealtnägijale".

"Ma olen eriti ebamugav vastane sellepärast, et vasak käsi," selgitas Kasak. "Mina mängin parema käe vastu iga päev, aga nemad vasaku vastu esimest korda ja see pall ei tule temale esikäele, vaid tagakäe alla."

Vastaste rivid hõrenevad

Leonhard ei nahuta pinksilaua taga vastaseid ainult koduvabariigis, vaid annab kuuma ka rahvusvahelistel turniiridel. Ta on oma vanuseklassi Põhjamaade meister ja neljakordne hõbedamees, rääkimata lugematutest medalitest Baltimaades ja Eestis. Tõele au andes on vastaste rivid aastatega üpris hõredaks jäänud. Küsimusele, kas 93-aastaselt vastaseid jagub, vastas Kasak, et Eestis mitte.

Valgast pärit, aga suurema osa elust Tallinnas elanud Leonhard pääses napilt eluga Teise maailmasõja hirmsast veresaunast, kusjuures Wehrmachti poolel. Pinksiga alustas mees enam kui 60 aastat tagasi, aga põleb sellest niivõrd, et tahaks mängida sagedamini kui kolm korda nädalas, aga aega pole...

"Ma oleks rohkem käinud, aga kool segab," naeris Kasak. "Mehed juba ka ütlesid, et mis on tähtsam, kas pinks või töö? Ma ütlesin, et kuidas võtta. Üks poiss ütles mulle niimoodi, et kui töö hakkab segama, siis tuleb ikka pinksi mängida."

Leonhard mitte ainult ei mängi kõrges eas pinksi, vaid käib ka tööl. Tisleridiplomiga ja enamuse elust metallitööd teinud mees tegi 15 aastat tagasi ehk 78-aastaselt elus kannapöörde ning läks kooli õpetajaks. "Mina ei saa ilma tööta olla, istuda niimoodi, ka praeguses olukorras, kus ma võiks ju pensionärina olla. Aga tahad millegagi tegutseda," tõdes Kasak.

On tähelepanuväärne, et neli päeva nädalas lapsi juhendav õpetaja Kasak valis tavapärase kooli asemel hoopis midagi keerulisemat - Tallinna laste turvakeskuse, kus õpivad sõltuvusprobleemide ja käitumisraskustega lapsed. Poisse on klassis korraga kolm, sest erivajadustega noored nõuavad rohkem tähelepanu.

"Ma kujutan ette, et tavalises koolis õpetaja õpetada ei jõuagi, seal on neid nii palju õpetada. Ta ei saa iga õpilase juurde. Aga minul on nii, et mul on kolm õpilast, igale õpilasele näitan igasugused töövõtted kätte," rääkis Kasak.

Puutööõpetaja sõnul ei tunne koolilapsed tänapäeval isegi enam tööriistu ning ta peab alustama sisuliselt A-st ja B-st.

Nii kõrges vanuses töötav meesõpetaja on niigi haruldane nagu ükssarvik, aga direktor kiidab teda kui fenomenaalset eeskuju mitte ainult õpilastel,e vaid kõigile meestele.

Noortele eeskujuks

"Siin on lapsi ja noori, kellel on probleeme käitumisega, emotsioonide ja viha ohjeldamisega. Aga Leo, kes siia asutusse tuli tööle täpselt 15 aastat tagasi, kohanes väga kiiresti ja ta on heas mõttes positiivne autoriteet," kiitis Tallinna laste turvakeskuse juhataja Priit Siig. "Lapsed austavad teda väga, ei kuritarvita tema usaldust. Eks puutööklassis võivad esineda erinevad ohud, seal on tööriistu, mis satuvad laste kätte, millega on võimalik teha palju kurja ja halba. Aga veelkord, lapsed ei kuritarvita Leonhardi usaldust."

"Eeskuju on ta kindlasti ja ta on sütitanud poistes huvi selle valdkonna ja puutöö vastu," lisas Siig.

Selle nädala lõpus algab koolivaheaeg ja Leonhardil tuleb välja panna veerandi hinded. E-kooli sisestab need tema asemel kolleeg. Ehkki ta nimetab end suureks arvutifanatiks, siis 60-aastane tütar, kellega ta Mustamäel korterit jagab, ei luba isal arvutit koju tuua.

"Kodus mul tütar põlgas ära. Tütar valdab ka, ta on õpetaja, ta peab valdama! Kardab silmade pärast, siis oled sa selle ori, nagu öeldakse, kogu aeg istud selle taga. Kui niimoodi aga ausalt hakkad mõtlema, siis oledki ja istudki," selgitas Kasak, miks arvutit kodus ei ole.

Et sõltuvust vältida, käib Leohard internetist lauatennisevideoid vaatamas raamatukogus ja seega on tema elu kolmnurgas – kool, pinksisaal, raamatukogu.

Aasta eest leseks jäänud Leonhard peab enda vitaalsuse saladuseks just sporti – see hoiab teda sedavõrd heas vormis, et kohvikus astuvad ligi isegi 60ndates prouad.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: