Alaliitu diskrimineerimises süüdistav Norra naismaadleja plaanib kodakondsust vahetada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Signe Marie Fidje Store
Signe Marie Fidje Store Autor/allikas: United World Wrestling

Mai alguses olümpia kvalifikatsiooniturniiril kaalukategoorias kuni 69 kg Rio olümpiapileti teeninud Norra naismaadleja Signe Marie Fidje Store süüdistab kodumaa alaliitu diskrimineerimises ja teatas, et kui olukord ei parane, vahetab ta kodakondsust ja maadleb edaspidi näiteks Aserbaidžaani eest.

Fidje Store sõnul diskrimineerib alaliit naismaadlejaid ega tee neist eriti välja ning seetõttu on naistel raske enda potentsiaali realiseerida, kirjutab Dagbladet.

„Kui mul tippu jõudmiseks muud üle ei jää, vahetan kodakondsust,” teatas 20-aastane Fidje Store.

Fidje Store sõnul pööratakse Ida-Euroopas naistemaadlusele rohkem tähelepanu, ressursid on suuremad ja seega on ka võimalused paremad. Mitmed riigid „ostavad” endale mujalt maadlejaid ning üks selliseid riike on Aserbaidžaan, mida kaalub nüüd ka Fidje Store.

Kui ta otsustabki edaspidi Aserbaidžaani lipu all maadelda, tuleb tal Norra kodakondsusest loobuda. „Ma pole seda täpselt küll uurinud, aga igatahes kui vahetan kodakondsust, plaanin pärast karjääri lõppu mõistagi Norra kodakondsuse tagasi võtta,” lausus Fidje Store.

Norra seaduse kohaselt on see ka täiesti võimalik, nimelt on seaduses klausel, mis selgitab, kuidas vahepeal kodakondsusest loobunud inimene saab uuesti Norra kodakondseks – selleks tuleb pärast teise riigi, Fidje Store näite põhjal siis Aserbaidžaani kodakondsusest loobumist kaks aastat ametliku elamisloa alusel Norras elada ning seejärel saab kodakondsuse taastamist taotleda.

Fidje Store väljaütlemiste järel kritiseeris Norra Maadlusliitu nüüdseks juba karjääri lõpetanud endine Euroopa meister Maja Gunvor Erlandsen. „Kõige tobedam oli see, kuidas meie tulemusi hinnati. Kui võitsime matše või turniire, kommenteeriti, et võitsime seetõttu, et vastased olid nõrgad ja et tüdrukud ei oska maadelda,” rääkis Erlandsen. „Poisse tunnustati pidevalt, aga meiega ei tulnud keegi alaliidust isegi võistlustele kaasa.”

Erlandsen rääkis, et pärast Euroopa meistritiitli võitmist ja Londoni olümpiale kvalifitseerumist ei tundnud ta mingit alaliidu tuge ning kui ta pidi koos meeste koondisega Hiinasse võistlustele minema, selgus, et alaliit oli unustanud talle pileti ostma ja ta pidi üksinda reisima.

Norra Maadlusliidu presidenti Tom Holmeni sõnul on jutud liialdatud ja mingit vahetegemist meeste ja naiste vahel ei ole, tema sõnul on nii meeste kui naiste peale võrdselt raha kulutatud. „Üldpilt on muidugi selline, et paremad teenivad rohkem. Aga me oleme juba pikka aega ka naistemaadlusele palju tähelepanu pööranud,” väitis Holmen.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: