VAATA TÄNA | Algab põnev Eesti spordidokumentaal "Areeni varjus" ({{commentsTotal}})

Mart Poom
Mart Poom Autor/allikas: Ken Saan

Täna algav ETV uus kuueosaline saatesari "Areeni varjus" räägib otse ja ausalt sportlase kahtlustest, pingetest, hirmust ja valust, higist, verest ja pisaratest. Sellest, mis jäi sekundite, sentimeetrite, kilode ja punktide varju. Sellest, mis võiduhetkele eelnes ja järgnes.

Sportlase põnev, pingeline ja ainulaadne elu tuhiseb mööda nagu kiirrong. Elame kaasa tema eesmärkide saavutamisele ja rõõmustame tema hiilgavate võitude üle. Ent sportlase pidupäevatuju on üürike ja argipäevas askeldab samasugune lihast, luust ja verest inimene nagu me kõik. Ükski inimlik unistus ja soov pole ka talle võõras. 

Esimese saate läbiv teema on loobumine. Kui raske on sportlasel langetada suurest spordist loobumise otsust? Millal sportlaskarjäär lõpetada? Mis ootab ees pärast seda? Sõna saavad Kristina Šmigun, Martin Müürsepp, Jaak Mae, Allar Levandi, Jüri Jaanson, Erki Nool, Gerd Kanter, Mart Poom ja mitmed teised Eesti spordi legendid.

"Organism annab märku, et tipp on ikkagi karm ja tihe, saad aru, et sul pole sinna enam väga tihti asja," meenutas olümpiamängude pronksmedalimees Jaak Mae tippspordiga lõpparve tegemist.

Kaks olümpiahõbedat võitnud sõudja Jüri Jaanson võttis 44-aastasena langetatud loobumisotsuse kokku nii: "Tekkis vaimne küllastumine."

Olümpiavõitja Gerd Kanter, kelle hüvastijätuvõistluse leiab aset 13. septembril Kadrioru staadionil, tunnistas: "Eks abikaasagi juba ootab, et sporditee tuleks ära lõpetada."

Ent sportlane ei tea veel, mis võimalused talle uuel eluetapil avanevad ning kas ta oskab neid kasutada.

Olümpiamängude pronksmedalimees Allar Levandi kirjeldas NSV Liidu koondise perioodi võistkonnakaaslaste saatust nii: "Kui võtta see seltskond, kes meil oli, siis sellest 60 protsenti on kadu. Osa on surnuks joonud ennast, osa praegu tegelevad surnuks joomisega."

Saate tegijad külastasid Tokyos Kaido Höövelsoni ehk Barutot. "Teadsin, et mul on kindel seljatagune. Tänu sumole on mul kontaktid ja peale sumo on mul uued kontaktid. Käsi kogu aeg pulsil," rääkis Baruto, kes pärast edukat sumomaadleja karjääri teenib tõusva päikese maal leiba filminäitlejana.

Saatesarja "Areeni varjus" avaosa on eetris esmaspäeval, 3. septembril kell 20.00 ETV-s. Saate tegid Ken Saan, Andrus Nilk ja Taavi Aavik.

Toimetaja: ERR SportHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: