Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti kõrgeima kategooria maadluskohtunik: treener ja hea kohtunik on üsna harv nähtus

Tallinn Open 2015
Tallinn Open 2015 Autor/allikas: Tallinn Open 2015

Maadlusliidu eestvedamisel toimub reedel Saku Suurhallis kohtunike koolitus, mille viib läbi Eesti ainus olümpiakategooria kohtunik Peep Arold. Kursus on mõeldud maadluskogemusega praegustele ja endistele sportlastele, kes soovivad ala arendamisse oma panuse anda.

Eesti Maadlusliidu peasekretär Antti Lepik ootab koolitusele ligi 30 osalejat. „Huvi on tundnud ka lapsevanemad, kelle võsukesed maadlevad. Tahetakse paremini aru saada maadluse reeglitest. Lisaks on tulemas end täiendada soovivad treenerid. Leian, et see on ainult positiivne, kui maadluse juures olevad inimese uusi teadmisi ja kogemusi juurde saavad. Kui iga koolituse järel jääb kohtunikutöö juurde kaks või kolm inimest, siis oleme juba palju võitnud,“ ütles Lepik.

Koolitaja Peep Arold leiab, et tõsine kohtunikutöö nõuab suurt pühendumist. „Kui soovid tipptasemele välja jõuda, siis tuleb leida aeg ja võimalused. Hea kohtunik on see, kes julgeb otsustada, kelle otsus on kiire ja valdavalt õige. Igal elualal eksitakse, aga head eksivad vähem. Krampi ja rambipalavikku ei tohi samuti tekkida, kui matil on olümpiavõitja või maailmameister.
Lisaks on hea, kui suudad oma taluvuspiire võimalikult kaugele nihutada, sest spordiga seotud inimesed võivad vahel väga emotsionaalsed olla,“ ütles Arold, kes on 20 aastat jooksul kohtunikuks olnud pea sajal turniiril ning tiitlivõistlusel.

Igapäevaselt Luua Metsanduskoolis töötava Aroldi sõnul aitab maadluskohtuniku töö argirutiinist välja murda ning maailma avastada. „Kui nüüd kiirelt kokku arvutada, siis olen vilistanud umbes 30 riigis. Eredamad elamused on muidugi olümpia ja ning Euroopa mängudega seotud. Need kogemused rikastavad mind nii kultuuriliselt kui aitavad maailma teistmoodi ja ehk veidi paremini mõista.“

Kuigi kohtunike koolitus on avatud ka treeneritele, siis Aroldi arvates ei pruugi need kaks ametit hästi kokku sobida. „Treener ja hea kohtunik on üsna harv nähtus. Viimane peab oma emotsiooni matil nulli lükkama ning ei tohi jõukatsumisele liialt kaasa elada. Paljud treenerid näevad matil siiski oma õpilast,“ ei suuda kõik end Aroldi sõnul n-ö ümber lülitada.

Saku Suurhallis toimuval koolitusel jagab mees nii teoreetilisi kui praktilisi nõuandeid peamistest alaga seotud määrustest. Tõsisemalt kohtunikutööst huvitatud saavad esimesed tuleristsed 2. ja 3. aprillil toimuvad Tallinn Open 2016 - Kristjan Palusalu Noorte Maadlusvõistlusel kõige nooremate osalejate kohtumisi vilistades.

Toimetaja: Alvar Tiisler

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: