Eesti paraolümpialiikumist kimbutab rahanappus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuigi puuetega inimeste spordi-organisatsioonide kulud on oluliselt kasvanud, on riigieelarveline rahastus jäänud viimasel 12 aastal samale tasemele. Sotsiaalministeerium rahastust suurendada ei plaani.

Puuetega inimeste spordiorganisatsioonid saavad oma tegevuseks riigieelarvelist toetust sotsiaalministeeriumist. Alates 2006. aastast on selle summa suurus olnud ligikaudu 300 000 eurot. Enam selle rahaga aga välja ei tule.

"Tänu sellele, et meil rahastus pole tõusnud, ei ole meil võimalik tegeleda arendustegevustega, uusi alasid võtta juurde, et inimesed saaksid valida, mida neile meeldib. Me ei ole saanud tegeleda teadlikkuse tõstmisega, miks on sport olululine, meil ei ole järelkasvu piisavalt," ütles Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm ERR-ile.

Haukanõmme sõnul saavad parasportlased üürida aina vähem spordisaale ja väljakuid ning osta sportimiseks vajalikke abivahendeid. Sotsiaalministeeriumi sõnul riigieelarvelise rahastuse kasvu järgmisel aastal oodata ei ole.

"Eks see rahastus võiks olla suurem, võistluste arv on kasvanud ja kulud on kasvanud, kuid teisest küljest meie võimalused on täna sellised ja tuleb teha valikuid ja võimaluste piires riik siis leiab vahendeid juurde," ütles sotisaalministeeriumi hoolekandeosakonna nõunik Raimo Saadi.

Saadi toob samas välja, et vaadata ei saa vaid riigieelarvelist rahastust, vaid vaatama peab ka hasartmängumaksu vahenditest tulevat toetust, mis on keskeltläbi kasvanud. Eelmisel aastal tuli hasartmängumaksust juurde näiteks 136 000 eurot, tänavu on toetusi välja makstud 95 000 euro eest. Monika Haukanõmme sõnul on oluline, et riik hakkaks parasporti vaatlema kui sporti, mitte hoolekandelist tegevust. Seetõttu oleks parem, kui rahastus tuleks sotsiaalministeeriumi asemel hoopis kultuuriministeeriumist, nagu ka ülejäänud spordirahastus. Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn nõustus, kuid sõnas, et see pole eesmärk.

"Rahastamise kanali muutmine ise ei ole eraldi eesmärk. Eesmärk oleks see, et nendel tekib sellest ka muu lisaväärtus selle ületõstmise juures," ütles Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn.

Kultuuriministeeriumil ei ole praegu ülevaadet parasportlaste probleemidest. Parasportlaste esindajatega saadakse ühe laua taga kokku ülehomme.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: