ROK keeldus Hiina Tapei nime muutmise soovist ({{commentsTotal}})

Hiina Taipei ja Taiwani lipud
Hiina Taipei ja Taiwani lipud Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) andis teada, et Hiina Taipei ei saa muuta oma nime 2020. aasta olümpiamängudel Taiwaniks.

Hiina Taipei Olümpiakomitee avaldas Taiwani uudistekanalites, et ROK otsus Täitevkomitee kohtumisel mitte nõustuda nende nimevahetamise sooviga. Peale kinnituskirja saamist edastas Hiina Taipei Olümpiakomitee selle haridusministeeriumi spordiametile, väliministeeriumile, valitsuse kabinetile ja muudele osakondadele.

Uudis saabus Taiwanile peale seda, kui valitsusvälised organisatsioonid soovisid luua referendumit Hiina Taipei nimest loobumiseks, mis tõi omakorda taas kaasa palju tähelepanu Hiina vaidluste probleemile. "Kuna referendumi taga ei seisa Olümpiakomitee, siis me sellesse teemasse ei sekku," ütles Olümpiakomitee sekretär Shen Yi-Ting. "Me saame ainult edastada sõnumeid ja kirju vastavatele organisatsioonidele, kes suudavad olukorda selgust tuua."

Nimevaidlus on pärit Hiina nõudest Taiwanile, mida ametlikult kutsutakse Hiina Vabariigiks. Olümpiamängudel kutsutakse kokkuleppe alusel riikide eristamiseks Taiwani Hiina Taipeiks, kuid neil ei lubata kasutada oma lippu või hümni. Vastav kokkulepe sõlmiti 1970. aastate lõpus, peale seda, kui Hiina lükkas tagasi Taiwani soovi osaleda iseseisvalt 1976. aasta Montreali mängudel. Taiwan otsustas protesti märgiks järgmiseid mänge boikoteerida ning osales esimest korda Hiina Taipei nime all 1984. aasta taliolümpial Sarajevos.

2016. aasta Rio de Janeiro olümpialt võitis Hiina Taipei kolm medalit.

Toimetaja: Liisi RistHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: