Port: paljud sportlased kasutavad meldooniumit, võiks arvata, et nad on puruhaiged ({{commentsTotal}})

Foto: Kristjan Madalvee

Endine naiste tennise maailma esireket Maria Šarapova avalikustas esmaspäevasel pressikonverentsil, et andis tänavustel Austraalia lahtistel positiivse dopinguproovi.

„Kindlasti sellise erakordse sporditähe dopingujuhtum on ebameeldiv suurüllatus,” kommenteeris SA Eesti Antidoping nõukogu liige Kristjan Port Vikerraadio saates „Uudis+”. „Teisest küljest oli halva asja juures meeldiv see, kuidas ta seda avalikkusele tutvustas ja üles tunnistas.”

Šarapova ütles, on kümme aastat kasutanud perearsti poolt välja kirjutatud südameravimit Mildronate, mis on teise nimega meldoonium ja see lisati 1. jaanuarist keelatud ainete nimekirja. Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) teatel lisati meldoonium seetõttu keelatud ainete nimekirja, et uurimised näitasid, et see parandab sportlastel sooritusvõimet. Šarapova sõnul kirjutati talle ravim välja seetõttu, et tal olid 2006. aastal mitmed terviseprobleemid, näiteks südamerütmihäired.

WADA teavitas sportlasi kolm kuud ette, et 1. jaanuarist lisandub meldoonium keelatud ainete nimekirja.

Miks lisati meldoonium keelatud ainete nimekirja? „Paljud ravimid omavad mittesihipäraselt kasutamisel sellist toimet, mida saab klassifitseerida dopinguaineks ehk ta suurendab töövõimet, samas seab sportlase elu ohtu, riskib tema tervisega ja kolmandaks pole kooskõlas eetilise lähenemisega. Samas võib öelda, et igal sportlasel on õigus omada ravi ja taastada oma töövõimet ravimitega, seetõttu võibki päris paljusid ravimeid vabalt kasutada,” selgitas Port. „Sportlased aga kasutavad tihtipeale ravimeid mittesihipäraselt ebanormaalsuse saavutamiseks, antud juhul hea ebanormaalsus ehk neil on hea töövõime. Sellise käitumise riski jälgitakse pidevalt ja meldooniumi puhul pandi tähele, et seda vist kasutatakse mitte ravieesmärgil, kuna sportlaste hulgas on kuulda signaale, et seda kasutatakse liiga palju.”

„Sellises olukorras WADA kuulutab välja, et paneb aine erilise vaatluse alla. Eelmise aasta alguses kuulutati meldoonium vaadeldavaks aineks, tehti uuringuid ja vaadati üle järelanalüüsist suur valik dopinguproove, et palju meldooniumit nendes leidub,” jätkas Port. „Esines ebanormaalselt palju, võib öelda, et iga 45. sportlaselt võetud proov sisaldas meldooniumit, siis võiks arvata, et nad on kõik puruhaiged. Selle peale tehti järeldus, et tegemist ei ole sihipärase ravieesmärgil kasutamisega ja kuulutati sügisel välja, et see aine keelatakse ära sportliku võistluse olukorras. Teavitatakse küllalt varakult ette inimesi, spetsialiste ja arste, ja 1. jaanuarist on see nüüd keelatud ainete nimekirjas.”

Šarapova rääkis pressikonverentsil, et sai küll vastava e-kirja, aga ei lugenud seda läbi. „Teadmatus ei vabasta süüst, küll aga antidopingu koodeks on küllaltki paindlik ja kui nad suudavad demonstreerida, et see ei olnud pahasoovlik petmiskatse, siis on ka karistus paindlik, kuni selleni välja, et karistust ei määrata,” arutles Port. „Kindlasti ei pea alati sportlane olema teadlik nendest ainetest, aga tema on lõplik vastutaja – kui vahele jääb, jääb sportlane –, järelikult ta peab garanteerima, et teda ümbritsevad inimesed on oma töös vastaval tasemel, mida neilt oodatakse.”

Toimetaja: Maarja VärvHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: