Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootslasi juhendav Valeri Nikitin: eestlaste tehniline baas on parem

Tallinn Open 2015
Tallinn Open 2015 Autor/allikas: Tallinn Open 2015

Eesti läbi aegade üks parimaid kreeka-rooma maadlejaid Valeri Nikitin on oma õnne leidnud Rootsis ning annab spordialaseid teadmisi edasi nii sealsetele treeneritele kui noortele.

Endine maadlusäss valmistab treener Janne Öhleni kõrval töötades rootslasi ette aprilli algul Eestis toimuvaks Tallinn Open 2016 - Kristjan Palusalu Noorte Maadlusvõistluseks, mille raames leiab aset ka Eesti - Rootsi maavõistlus kreeka-rooma maadluses kadettidele.

"Ma ei ole otseselt koondise treener, vaid pigem abitreener tehnilise külje pealt. Ei vastuta nende kaotuste ning võitude eest. Minu ülesanne on pigem treenereid koolitada ning kui poisid ise tahavad, siis õpetan neid ka võtteid tegema," sõnas Nikitin võistluste pressiteate vahendusel. "Leian, et lihtsam on oma teadmisi treeneritele edasi anda, et nemad oskaksid õpetada. Tugevamatele ja raskematele võistlustele olen vahel kaasa ka sõitnud."

Nikitin võrdles ka olukorda Eesti ja Rootsi maadluses. "Eestis on süsteem selles mõttes paigas, et klubid teevad trenne ja kui poisid on juba mingi taseme saavutanud, siis sealt on võimalik edasi spordikooli ja laagritesse minna. Riigi toetus on läbi alaliidu suurem. Rootsi riigi toetuse saamiseks peab sul ette näidata olema juba mingi väga tugev medal. Keegi väga kätel ei kanna, kui sa näiteks Euroopa meistriks tuled. Heal juhul katab saadav stipendium laagrikulud. Sponsorite leidmine on pigem sportlase ja klubi isiklik asi."

"Rootsi riik toetab rahvasporti, et inimesed oleksid terved. Kui tahad teha tippsporti, siis see eralõbu on kõik sponsorite rahakotist," jätkas ta. "Mina sain omal ajal Atlanta olümpiamängude ettevalmistuse jaoks EOK-lt kuskil 50 000 - 60 000 krooni. See oli väga suur raha, siinse süsteemiga ei anna võrreldagi."

Nikitini sõnul on eestlastest treenerid tublimad. "Kui kedagi eraldi välja tuua, siis Tapa klubi treener Allan Vinter, Märjamaal tegutsev Olari Suislep ning Harjumaal treeniv Tanel Renter on head tegijad. Tanel on lisaks veel ka kohtunik. Tartu treener Kristjan Press on ka suur aktivist, nagu ka Tallinna klubi Korrus 3 vedaja Martin Plaser. Pean silmas eelkõige treenerite tehnilist taset, mis on Rootsis tunduvalt nõrgem."

"Õpetatakse ühte või kahte võtet ning ülejäänud osa käib kõik füüsilise jõu arendamise baasil. Poisid saavad kolm või neli korda nädalas matil treenida, kuid ülejäänud aja on nad sisuliselt üksinda. Selles osas on siin tööd kõvasti. Rootsi treenerid on vahel veidi upsakad, ei taha alati nõu kuulda võttagi. Viimane väga tugev treener oli Leo Myllari 90-ndate algul. Sellel ajal oli Rootsi maailmas oma meeskonnaga teine või kolmas."

Rootslaste eeliseks pidas Nikitin asjaolu, et inimesi ja võistlusi on seal rohkem, poisid saavad väga palju üksteisega jõudu katsuda.See kompenseerib natuke ehk ka nõrka tehnilist baasi. "Isegi kui maadleja midagi ei oska, siis ta proovib ja tal on võimalus areneda. Seeriavõistlused on siin põhimõtteliselt igal nädalal ja suuremaid mõõduvõtte vähemalt kord kuus."

12-ja 16-aastastel on tuba karikaid täis, tunnevad, et kõik on juba tehtud. Nad ei pruugi enam aru saada Euroopa või olümpiamedali õigest väärtusest. Mõnes mõttes on siinne süsteem natuke liiga ülesupitatud. Kui mina kunagi esimeselt rajooni maadlusvõistluselt diplomi sain, siis see oli suur asi. Mingist pokaalist polnud juttugi. Mingi ihalus või isu peab ju ikkagi alles jääma."

Ise käis Nikitin matšil viimati paar aastat tagasi. "Üks poiss vajas valmistumisel abi. Saime medali kätte. Igapäevaselt vehin pigem mati ääres nii vile kui käte ja jalgadega. Sporti teen küll kõvasti vähem. Mulle meeldib lumelauaga mäest alla sõita ning metsas mägirattaga trenni teha. See on toredam kui näiteks maanteel üksluiselt kulgeda."

"Maja lähedal on meil siin head suusarajad. Katsun ikka iga päev midagi teha, näiteks 10 km joosta ei ole mitte mingi küsimus ja aitab heale enesetundele väga palju kaasa. Leian, et oluline on ka oma toitumisel silm peal hoida ja teha seda teadlikult, õnneks on mul läbi elu olnud väga head nõustajad ning täna ei saa ma mitte millegi üle kurta. Selles osas olen õnnelik inimene, et saan Rootsis end teostada, teha mida oskan ja armastan. Olen oma eluga rahul!"

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: