Endisele Venemaa tipptennisistile langes kihlveopettuses osalemise kahtlus ({{commentsTotal}})

Jevgeni Kafelnikov
Jevgeni Kafelnikov Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

19 aastat tagasi meeste tennise maailma edetabelis esikohale tõusnud kahekordne suure slämmi võitja Jevgeni Kafelnikov lõpetas sportlaskarjääri 2003. aastal. Nüüd ilmnes, et venelase loobumise põhjuseks võis olla soov pääseda karistusest kokkuleppemängude eest.

Eelmisel nädalal avalikustati sõltumatu komisjoni läbiviidud uurimine rahvusvaheliste tenniseorganisatsiooni läbipaistvuse ja võimaliku korruptsiooni kohta (IRP raport). Raportis oli välja toodud juhtum 2003. aastast, kus sportlane lõpetas komisjoni hinnangul "kahtlastel asjaoludel" karjääri.

"See puudutas sportlast, kes oli pettuse kahtlustusega uurimise all, aga uurimisel ei tuvastatud, et ta oleks reegleid rikkunud. [Toonane ATP korruptsioonivastase võitluse juht] Richard Ings ütles meie komisjonile, et tema kui inimene, kes oli selle järelduse tegemise eest vastutav, leidis, et neil polnud piisavalt tõendeid, et mängijat reeglite rikkumises süüdistada," selgitas IRP raporti üks koostajatest Adam Lewis. "Aga oleme näinud kirja, kus viidatakse kuuldustele, et varasemalt on mängijatel soovitatud karjäär lõpetada, et karistusest pääseda."

2003. aastal tõmbas karjäärile joone alla 78 meestennisisti. Suurbritannia ajaleht Daily Telegraph rääkis eelmisel nädalal pärast raporti avalikustamist neist mitmega ja üks vähestest, kes soostus sel teemal rääkima, oli Kafelnikov. Ajakirjanik uuris, kas venelane teab, kellele IRP raportis viidatakse. "Mul pole õrna aimugi, kes see olla võis," ütles Kafelnikov, lisades, et tema lõpetas karjääri "muudel põhjustel".

Nüüd on aga Telegraphi käes ATP uurimisdokumendid, millest selgub, et "kahtlastel asjaoludel" karjääri lõpetanud mängija ongi just nimelt Kafelnikov.

Kafelnikov sattus ATP uurimise alla pärast 2003. aasta oktoobris Lyoni turniiril saadud kaotust Fernando Vicentelt. Uurimisdokumentides seisab, et Kafelnikovi sõber Michael Commandeur tunnistas, et panustas venelase vastu, kasutades kahe inimese krediitkaarte. Lisaks panustas Commandeur Kafelnikovi krediitkaarti kasutades veel kolme matši peale. Väidetavalt tehti panuseid mitme tuhande euro ulatuses.

Commandeuri sõnul polnud Kafelnikov panustamistest teadlik. Toonaste ATP reeglite kohaselt oli panustamine keelatud mängijatel, treeneritel ja mängijate perekonnaliikmetel, sõprade ega muude lähikondlaste kohta keeld ei käinud.

ATP saatis Kafelnikovile kirja, teatades, et tema suhtes on tõsise rikkumise tõttu algatatud uurimine. Kaks nädalat pärast Lyoni turniiri lõpetas Kafelnikov sportlaskarjääri. Kafelnikov pidi küll käima ATP-s aru andmas, aga mingit karistust ei järgnenud.

"Commandeur polnud mu agent, ta oli mu sõber, kes muuhulgas ostis mu lennupileteid ja broneeris minu jaoks hotellitubasid," selgitas Kafelnikov Daily Telegraphile, ja lisas uurimise kohta: "See oli 15 aastat tagasi. Rääkisin sellest Mark Milesiga (toonane ATP tegevjuht – toim) ja oligi kõik."

Kafelnikov võitis karjääri jooksul kaks suure slämmi turniiri – 1996. aastal võidutses ta Prantsusmaa lahtistel ja 1999. aastal Austraalia lahtistel, 2000. aastal võitis ta Sydneys olümpiakulla.

Toimetaja: Maarja VärvHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: