Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Eestimaa spordihinge" laureaat: kavade tegemine on mu absoluutne lemmiktegevus

EOK auhinna "Eestimaa spordihing" laureaat, 63-aastane võimlemisklubi Piruett juhataja ja peatreener Mall Kalve on suurema osa oma elust veetnud selles Tallinna spordisaalis, kus alustas Ilse Mikko juhendamisel kunagi pisikese tüdrukuna ka võimlemistreeninguid.

"Siinsamas saalis, kus me praegu oleme, tegelikult on terve minu elu möödunud. Alustades iluvõimlejana seitsme-aastaselt, jätkates treenerina ja praegu jätkates klubijuhtina ikka selles samas saalis Pärnu maantee 41," lausus Kalve ETV-le.

Sportlasena võitis Kalve Eesti iluvõimlemiskoondisega 1969. aastal Nõukogude Liidu meistrivõistlustel rühmkavas kulla, kuid õige varakult hakkas talle meeldima treeneritöö ja esimese suure töövõidu teenis ta 1992. aastal, kui taasiseseisv Eesti iluvõimlemiskoondis saavutas tema juhendamisel EM-il kümnenda koha. "See treeneritöö on mul sünnist saati kaasas. Hakkasin esimesi kavu tegema kuskil 15-aastaselt. Kavade tegemine - see on mul absoluutne lemmiktegevus."

Kalve loodud võimlemisklubi Piruett tähistas mullu suurejoonelise galaga oma 25. aastat. Klubi eliittrühm on võitnud Kalve juhendamisel rühmvõimlemise maailmameistrivõistlustel neli medalit, sealhulgas 2001. aastal ka MM-kulla. Ja 2009. aastal võideti FIG-i korraldatud maailma võimlemisklubide konkurss, kus osales 80 rühma 27 riigist. "Me kandsime neli aastat seda tiitlit - World Club Champion. Selline ilus uhke tiitel. Selge see, et see ei ole päris võistlussport, aga see oli justnimelt loomingu võit. Mina hindan seda ülikõrgelt, kui looming võidab."

Klubi eliitrühmal seisavad showkavadega ees järjest esinemised nii Prantsusmaal, Saksamaal kui Hollandis. Järgmisel aastal püütakse taas maailma klubide meistritiitlit ja palju vahvaid mõtteid on 2018. aastaks ehk Eesti 100 juubeliks. "Me ajastaksime Eesti spordisündmusi saja aasta jooksul. Kõige väljapaistvamaid spordisündmusi läbi võimlemise ja muidugi kaasates ka teiste spordialade klubisid."

Klubis Piruett, mille majandamine on samuti Kalve õlgadel, harjutavad nii 2,5-aastased mudilased, Rio olümpiavalikvõistluseks valmistuvad kaksikõed Viktoria ja Olga Bogdanova kui ka 70-aastased eakad daamid. Klubi pakub erineval tasemel võimlemismõnu enam kui 900-le harrastajale ja kasvaks veelgi, kui leiaks juurde häid treenerid ja ruume. "Raske aasta on tulemas. Kõigepealt läheb Kalevi hall aastaks remonti ja me oleme seal sadade lastega sees. Aga ka see tore koht, kus me praegu oleme ehk kunagine Eesti Spordiselts Kalevi põhibaas - ka see läheb lammutamisele mõne aasta pärast. Nii et rasked ajad on tulemas, aga me muidugi juba praegu uurime Tallinnas tohutult palju erinevaid koolide saale ja ka filiaalid - Jüri, Maardu, Saku - seal on igasugused saalikesed olemas. Aga suure massiga jah... eks Toomsaal on meil veel tagavaraks ja loodame, et Kalevi hall tuleb siiski aastaga sealt remondist välja. Peame otsima. Selles osas on kangesti-kangesti vaja abi, et mingisugusedki vanu hooneid või tööstushooneid keegi aitaks renoveerida ja saaks võimlejad sinna sisse."

Erinevatest raskustest on aastate jooksul välja tuldud, sest võimlemisrõõm ei ilmuta Eestis vaibumise märke.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: