Rivo Saarna: ERR ei soovi jalgpalli EM-i teleõiguseid TV3-le müüa   ({{commentsTotal}})

Rivo Saarna
Rivo Saarna Autor/allikas: ERR

Eesti Päevaleht kirjutas täna artikli sellest, kuidas ERR küsib spordiprogrammide rahastamiseks raha korraga mitmelt rindelt: lisaks toetusele riigieelarvest kaalutakse ka jalgpalli Euroopa meistrivõistluste ülekandeõiguste müümist. Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer nimetas artiklis niisugust käitumist ebakorrektseks. ERR-i sporditoimetuse juhi Rivo Saarna sõnul ei mängi ERR spordiülekannetele lisarahastuse lahenduse otsimisel topeltmängu.

Saarna sõnas, et TV3 on jalgpalli Euroopa meistrivõistluste teleõiguste vastu huvi tundnud ning juttu on olnud ka konkreetsetest numbritest, kuid erakanali poolt pakutav summa on selgelt alla piiri, millest alates oleks sisuliselt jalgpalliõiguste müüki üldse võimalik kaaluda. "ERR ei saa ega tohigi avaliku rahaga hakata doteerima erakanali reklaamimüüki," rõhutab Saarna. ERR-i spordijuhi sõnul on TV3 pakkumine selgelt liiga madal, et seda tõsise alternatiivina arvestada.

Kas ETV näitab järgmisel suvel jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri või mitte?

Usun, loodan ja teeme tööd selle nimel, et ETV näitab EM-finaalturniiri. Oleme omandanud jalgpalli EM-i õigused ringhäälingunõukogu heakskiidul. Seesama nõukogu tegi oktoobris juhatusele ülesandeks uurida võimalusi õiguste võõrandamiseks. Nõukogu soovis ülevaadet, kas mõni Eesti erakanalitest võiks olla huvitatud jalgpalli EM teleõiguste omandamisest.

Miks nõukogu nüüd jalgpalliõigusi müüa soovib?

Usun, et ei soovigi, kuid eelkõige on põhjus seotud sellega, et traditsioonilist lisarahataotlust spordi-suurvõistluste toetuseks, mida valitsus on paarisaastatel eraldanud, ei rahuldatud 2015. ega 2016. aastaks. Mõistan, et nõukogu on mures, kuidas eelarvest sel juhul programmiterviku tootmiseks jätkub ja soovib kaaluda kõiki alternatiive juhuks, kui Riigikogu ei eralda ERR- ile spordi suurvõistluste toetuseks lisaraha.

Ja kui ei eralda?

Meil on koostatud kaks programmistrateegiat. Üks arvestab 350 000 – 400 000 eurose lisatoetusega riigieelarvest, teine lähtub sellest, et lisaraha ei eraldata. See mustem stsenaarium oleks pretsedent, sest varasemalt on peetud ETV-d vajalikuks toetada. Kui ka raha ei tule, siis leiame, et olümpiamängud ja jalgpalli Euroopa meistrivõistlused peaksid vaatajateni igal juhul jõudma. Täismahus, HD-s ning sisuliselt kõrges kvaliteedis, järeleandmisi tegemata. Me ei lähe tagasi möödunud sajandisse. Kui raha ei laeku, siis see tähendab valusaid kärpeid kõige teistes spordiülekannetes, kahjuks ka mujal programmis. See viimane valmistab meie nõukogule kõige suuremat muret.

Samas ütles Margus Allikmaa täna Eesti Päevalehele, et jalgpalli ülekannete õigustest kümne küünega kinni ei hoita.

Nii ongi. ERR-i eesmärk on pakkuda tasakaalustatud programmi. Allikmaa ütles õigesti, et iga hinna eest ei tohiks ERR jalgpallist kinni hoida. Millest aga peaksime kindlasti hoiduma on see, et me ei hakkaks ERR-i raha eest erakanalit toetama. Täna on küsimus selles, et TV3 pakkumine pole küündinud vajalikule tasemele. Seni TV3 poolt väljakäidud numbrite korral maksaksime kommertsjaamale peale. Nende pakutu on vähemalt 50% võrra madalam sellest, et saaksime rääkida pakkumisest, mida üldse lauale panna. Eesti Päevalehes ilmunud artikli initsiaatoriks on selgelt TV3, eesmärgiga meid kompromiteerida ning mõjutada meid õiguseid müüma.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer ütles täna, et ERR mängib topeltmängu?

Jah, punktivõit TV3-le silmakirjalikkuse eest, aga selgitan. Selsamal kohtumisel, millele Holsmer ja EPL viitavad [eelmisel reedel kohtusid riigikogu rahanduskomisjoni liikmed ERR-i esindajatega – toim.], osales ka Ringhäälingu Nõukogu liige Heidy Purga, kes oli mõistagi kursis nõukogupoolse soovitusega uurida erakanalite huvi jalgpalli EM-i õiguste ostmiseks. Tol kohtumisel oli põhiteema olümpiamängud ja üldine eelarveeraldise mõju programmile, sh stsenaariumid juhul kui riigipoolne täiendav toetus oleks 500 000, 300 000 või null eurot. Remo Holsmer sai meilt põhjaliku neljaleheküljelise kokkuvõtte, kus on välja toodud kõik kolm stsenaariumit. Kõigis neis on selgelt välja toodud, et EM jõuab igal juhul ETV eetrisse ja olümpia ning jalgpalli EM-i näitamine ei sõltu riigikogu rahastamise otsusest. Arutelu toimus nende põhjuste ja osade üle, mis sellega seonduvalt jääks programmis näitamata. Kirjavahetus TV3-ga, mis nagu öeldud niikuinii meid ei rahulda, polnud sel arutelul üldse teema. TV3-ga olid toimunud ainult konsultatsioonid, tõsiseltvõetavat pakkumist ei olnud.

Mis vahe oleks vaataja jaoks, kas ülekanded oleks ETV-s või TV3-s?

TV3-s ei oleks mängud HD kvaliteedis. ETV kõik kanalid väljastavad signaali HD-s. Küsitav on ka ülekantavate mängude arv: EM-il peetakse kokku 51 mängu, neist kuus samal ajal. TV3 ei saa näidata kogu turniiri, sest neil on ainult üks kanal. Oletame, et nad jagavad mänge sõsarkanalis TV6, kui see ei ole vabalevikanal ning ka TV3 ei kata enam kogu Eesti territooriumi. Lisaks, ETV puhul oleks mängud veebikeskkonnas [Eesti territooriumil - toim.] kindlasti tasuta, TV3 puhul tasulised. ETV-s on mängu eel ja vaheajal eetris kommentaarid, analüüsid ja tipphetked, TV3 puhul reklaam.

TV3 pakub jalgpalli EM-i vastu ka olümpiamängude kergejõustikuõiguseid

Tundub, et TV3 on saanud aru, kui ressursimahukas ja tehniliselt keeruline on olümpiamängude kergejõustikuülekannete tootmine. Arvutused näitavad, et palju kergem oleks reklaamiraha teenida jalgpalli Euroopa meistrivõistlustelt. Sealt see pakkumine inspireeritud ongi [vahetada tehingu käigus kergejõustiku OM-ülekannete õigused ERR-ile – toim.], kuid see ei oleks võrdne tehing ega meile kasulik. ERR on juba teinud ettevalmistusi, et tuua kergejõustiku ülekanded olümpialt vaatajateni läbi uue mobiiliplatvormi, mida saab jälgida tahvelarvutist ja mobiiltelefonidest. Ülejäänud programmi näeb ETV, ETV2 ja ETV+ vahendusel. Ka on TV3 reiting võrreldes Kanal 2 ja ETV-ga rekordiliselt madal, jalgpalli EM-finaalturniir aga traditsiooniliselt aasta kõrgeimate vaatajanumbritega suurprojekt.

Kas on siis riigilt praegusel hetkel OM-i ja EM-i ülekannete jaoks lisaraha loota?

See on keeruline ja tundlik küsimus. Spekuleerimine kuhugi ei vii. Eks nüüd sõltub sellest, kas riigikogu liikmed meie vajadusi mõistavad ja oluliseks peavad. ERR on oma programmivalikus sõltumatu ja see on eelkõige programmiterviku tugevuse küsimus. Juba aasta alguses oli teada, et 2016. aastal toimuvad nii jalgpalli EM kui Rio de Janeiro olümpia ning kui lisaraha nendeks projektideks ei eraldata, tuleb meil leida raha muu programmi arvelt.

Toimetaja: Siim BoikovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: