Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vasaraheite maailmarekordiomanik: ma olin oma ajast ees

Foto: ERR

Tallinnas algas kolmandat korda toimuv Euroopa ketta- ja vasaraheite konverents. Kohal on 70 treenerit 12. riigist. Kaks päeva kestval konverentsil jagavad kogemusi nii praegused kui lähimineviku tipptegijad.

Euroopa Kergejõustikuliiduga koostöös toimuva seminari avapäeva värvikaim külaline oli Pariisis elav kahekordne vasaraheite olümpiavõitja Juri Sedõhh, kes tegutseb eelkõige konsultandina. 29 aastat tagasi viis ta juunikuus Kadrioru staadionil võisteldes maailmarekordi 86.66-ni ning paar kuud hiljem lisas EM-il kulda võites veel kaheksa sentimeetrit ja tollane tulemus 86.74 püsib siiani maailmarekordina. Seõhhi sõnul oli ta võisteldes lihtsalt kolmkümmend aastat oma ajast ees. "Ma ei arva, et tänasel põlvkonnal oleks väiksemad võimalused või midagi muud," ütles Sedõhh ETV spordisaatele. "Ma arvan, et ollakse samas olukorras nagu olin mina, kuid ma olin lihtsalt ajast ees. Lüüakse ju rekordeid 100 ja 200 meetri jooksus, sest ilmus inimene, kes seda suudab. Vasaraheites on kujunenud aga nii, et pole veel ilmunud inimest, kes suudaks maailmarekordi ületada."

Sedõhhiga ühe laua taga istunud kettaheite kümnekordne tiitlivõistluste medalimees Gerd Kanter nentis, et mõlemal alal sõltub hea tulemus esimestest liigutustest. Nii Kanteri, Sedõhhi kui Skype'i abil ühenduses olnud leedulase Virgilijus Alekna mõtteid salvestas hoolega Edis Elkasevic, varasem juunioride maailmarekordiomanik kuulitõukes, kes treenib naiste kettaheites kõik suurvõistluste kirkamad medalid võitnud Sandra Perkovici Horvaatiast. "Sandra on väga tugev just vaimselt," arutles Elkasevic. "See on tema suur eelis teiste konkurentidega võrreldes. Ja nüüd kuulates Jurit (Sedõhhi) võib öelda, et neil on sarnane mõtlemine."

Et naised heidavad vaid kilost ketast, siis on Perkovici juhendaja sõnul tähtis eelkõige kiiruse ja tehnika, mitte jõu arendamine. Tänu Perkovici stabiilsele edule on Horvaatias kasvanud ka naiste huvi heidete vastu. "Tavaliselt on just naisheitjatesse suhtumine, et nad on suured ja pole head, kuid nüüd soovivad paljud noored tüdrukud saada sarnaseks Sandraga, saada heitjaks," lisas Elkasevic.

Kolmandale Euroopa ketta- ja vasaraheiteseminarile on kogunenud 70 treenerit 12 riigist.

Toimetaja: Ivo Dobkevitsch

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: