Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Skandaalide keerises olev IAAF valib endale uue presidendi

Sergei Bubka ja Sebastian Coe
Sergei Bubka ja Sebastian Coe Autor/allikas: AFP/Scanpix

Dopinguskandaalidest räsitud rahvusvaheline kergejõustikuliit IAAF valib endale uut presidenti. Viimased 16 aastat ametis olnud 82-aastane senegallane Lamine Diack paneb ameti maha ning 214 IAAF-i kuuluvat föderatsiooni peavad valima endale uue juhi kahe kandidaadi seast.

Sõelale on jäänud kaks kergejõustiku suurkuju: olümpiavõitjad Sergei Bubka ja lord Sebastian Coe. Ukrainlane Bubka võitis olümpiakulla 1988. aastal teivashüppes ja on ühtlasi 10-kordne maailmameister. Suurbritanniast pärit Coe seevastu võttis olümpiavõidu kahel korral - 1980. ja 1984. aastal 1500 meetri jooksus.

Hoolimata sellest, kumb tugevast kandidaadist kolmapäeval uueks presidendiks valitakse, jääb tema õlule kergejõustiku dopingumainest puhastamine. Ja mitte ainult. Uue presidendi ülesandeks saab ühtlasi olema kergejõustiku tõstmine tagasi suurde mängu. Kergejõustik täidab vaieldamatult suurimat rolli suveolümpiamängudel, ent sponsorrahadega tihedalt seotud spordimaailmas, mis on kaasatud pallimängude virr-varri, on kergejõustik vaid tilgake meepotis.

Sihtasutuse Eesti antidopingu juhatuse liikme Kristjan Pordi arvates oleks IAAF-is jätkunud kõik vanaviisi, kui poleks toimunud hiljutisi dopinguskandaale.

"Kergejõustiku liidus ikkagi päeva lõpuks loetakse raha. Nad peavad ennast hästi ära majandama. Ja seal on neid dilemmasid küll, kas lasta mingi skandaal mõne kuulsa sportlasega välja või vaikida ja mitte näidata sporti halvana ja võtta raha. Tänu sellele, et need skandaalid nüüd välja tulid, siis on tekkinud üks oluline diskussiooniteema," sõnas Port Vikerraadiole.

Mõlema presidendikandidaadi manifestid on võrdlemisi sarnased. Ainuke suur erinevus on see, et 58-aastane Coe sooviks luua uue, eraldiseisva, dopingutestidega tegeleva agentuuri, ent 51-aastane Bubka oleks nõus jätkama koostööd rahvusvahelise antidopinguagentuuriga WADA.

Kas uue presidendi ametisse astudes hakkaks IAAF-is toimuma suurpuhastus, mille käigus tuuakse päevavalgele eelmise „võimu“ poolt varjatud tegevused? Kristjan Port nii lootusrikas pole, sest seal peituvad skandaalid võivad olla tõeliselt ebameeldivad. Päeva lõpuks loetakse ikkagi raha ja esimesed suured toetajad on juba kergejõustiku juurest lahkunud, seda eeldatavalt viimasel ajal tekkinud halva maine tõttu.

"Kui me saame ajaratast tagasi keerata ja vaadata, et kui jalgrattasport jäi kõvasti vahele, nüüd jääb kergejõustik vahele ja suusatamist rapitakse ja mõned ujumiseksperdid ütlevad, et ujumine on järgmine. Asjadel on lastud niivõrd kaugele minna, et see ei oleks olnud jätkusuutlik vaikida ja ilusast mängust muljet jätta," arvas Port.

Toimetaja: Siim Semiskar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: