Plokkvibulaskur Lisell Jäätma sai kadettide MM-il 5. koha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lisell Jäätma
Lisell Jäätma Autor/allikas: World Archery

Sel nädalal toimuvad USA-s, Yanktoni linnas kadettide ja juunioride maailmameistrivõistlused vibuspordis. 51 riigi seas on ka Eesti seitsme noorsportlasega esindatud. Koondise suurimad lootused olid seotud kolm nädalat tagasi Euroopa karikaetapil segavõistkonnaga kulla võitnud plokkvibu kadettidega. Plokkvibu kadettide klassi neiu Lisell Jäätma tuli koondise parimana individuaalselt kõrgele 5. kohale. Segavõistkonnas (koos Artur Aasaga) tuldi samuti 5. kohale.

Eesti noortekoondis koosnes kolmest sportvibu ja neljast plokkvibu laskurist. Noortega olid kaasas treenerid Raul Kivilo ja Maarika Jäätma. Võistlused toimuvad tõenäoliselt maailma suurimas vibuspordi keskuses – NFAA Eastoni keskuses. Nädala jooksul on ilm olnud väga muutlik – eelringi päeva saatis üle 30-kraadine palavus, esimesel duellide päeval tugev tuul ning teisel duellide päeval vihm ja külm. Vibuspordis võisteldakse iga ilmaga (välja arvatud äikesetorm) ja kuigi ilm tõi võistluse ajagraafikusse nihkeid, siis olulisi muutusi pole siiski olnud.

Plokkvibu klassides (kadetid ja juuniorid) oli võistlejate arv 30-35 sportlast klassi kohta. Seetõttu alustasid enamus plokkvibulaskureid duelle alles teisel päeval. Kuid ootamine tasus ennast ära, sest Lisell Jäätma suutis alistada kahe ringi vastased ja Kristjan Puusepp esimese ringi vastase. Lisell Jäätma sai eelringis 10. asetuse ja lasi järgnevad duellid: Jäätma – Makarchuk (KAZ) 131:128; Jäätma – Martinez (GUA) 131:106; Jäätma – Crook (USA) 133:137. Jäätma kaotas küll veerandfinaali, kuid 133 punkti oli üks kõrgemaid kaotuse tulemusi ja seetõttu märgiti protokolli 5. koht. Varem on Eesti noorsportlastest MM-il sama kõrgel kohal oldud vaid ühe korra.

Tugevat võitlust näitas duellides üles ka Kristjan Puusepp, kes alistas esimeses duellis endast kõrgema asetusega sportlase. Puusepp – Oconnor (USA) 132:127. Teine duell Puusepp – Quevedo (MEX) lõppes 130:136 ja andis Puusepale protokolli 9. koha. Eelringis 15. asetuse saanud Artur Aas lõpetas duellid 17. kohal ning eelringis 31. asetuse saanud ja oma rahvusvaheliste võistluste debüüdi teinud Emily Hõim lõpetas võistluse 33. kohal.

Kõige suuremas konkurentsis ehk 76 sportvibu kadeti noormehe seas võistelnud eestlane oli Karl Kivilo. Kivilo sai eelringist 56. asetuse, kuid alistas esimeses duellis Hollandi Gijs Broeksma 6:2. Teises duellis tuli tunnistada koduväljakul võistelnud Ryan Oliveri 6:2 paremust. Kivilo lõpetas võistluse 33. kohaga. Kadeti neidudest teenis Maris Tetsmann 52 osaleja hulgas 34. asetuse. Tasavägises esimeses duellis alistas Tetsmann Jessica Suttoni (AUS) 6:4, kuid järgmiseks vastaseks oli 2. asetusega Yeajin Hyeong (KOR), kes võitis selge 6:0 enamusega. Tetsmanni sai MM-debüüdil lõpp-protokolli tubli 17. koha. Kolmas sportvibu klassi laskur Laura Tukk püstitas eelringis kahe punktiga isikliku rekordi, kuid kaotus esimeses ringis andis kokkuvõttes 33. koha.

Plokkvibu kadettide segavõistkond (Jäätma/Aas) sai eelringi põhjal kümne võistkonna seas 5. asetuse. Esimeses duellis ehk veerandfinaalis kohtuti 4. asetusega Inglismaa tiimiga (Mason/Howse). Lõpptulemus 136:146 andis Eesti võistkonnale 5. koha (veerandfinaali kaotajate hulgas kõrgeim tulemus).

Vibukoondise järgmine suurem võistlus on Euroopa mängud Bakuus, kus Eestit esindavad Laura Nurmsalu ja Jaanus Gross. Koondisega on kaasas treener Aune Varik.