Blatter kongressi avakõnes: ärme räägime probleemidest, hakkame neid lahendama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sepp Blatter
Sepp Blatter Autor/allikas: AFP/Scanpix

Zürichis alanud Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) kongressil võttis esimesena sõna praegune president Sepp Blatter, kes kutsus liikmeid üles ühiselt probleeme lahendama.

Kolmapäeval vahistasid Šveitsi võimud Zürichis kuus kõrget FIFA ametnikku, keda ootab seoses korruptsioonisüüdistusega ees väljaandmine USA-le. USA võimud süüdistavad jalgpalliga seotud korruptsioonis üheksat kõrget jalgpalliametnikku, nende seas kaht FIFA praegust asepresidenti, ning viit spordimarketingi juhtivtöötajat.

„Kolmapäevased sündmused vallandasid tormi ja arutleti, kas see kongress peaks üldse toimuma või kas selle päevakorda tuleks muuta. Tahan täna rõhuda ühtsusele ja meeskonnavaimule, et saaksime koos edasi liikuda,” rääkis Blatter enda avakõnes. „See ei pruugi olla lihtne, aga sel põhjusel oleme täna siin. Oleme siin, et need probleemid lahendada. Me ei pruugi seda ühe päevaga teha, aga me alustame ja teeme seda koos rahvuslike alaliitude liikmetega, sest teie olete jalgpalli saadikud. Teie käes on võim muuta FIFA nägu. See võim on teil südameis, seda võimu ei saa poest osta.”

„Asugem tööle. Ärme pelgalt räägime probleemidest, vaid hakkame neid lahendama. Liigume edasi. Tähtis on läbipaistvus. See on võitlus korruptsiooni, kokkuleppemängude ja rassismi vastu,” jätkas Blatter. „Meil on võimalus luua ühtsust. Meil on probleem, mis vajab lahendust ja peaksime leidma lahenduse, mis lõpuks kõiki rahuldab. Tahaksin, et sel kongress järgitaks FIFA-le iseloomulikke tunnuseid: distsipliini, austust ja ausat mängu. See on nagu mäng ja me mängime jalgpalli. Aga meil pole ajalimiiti, meil on aega õhtuni või homseni. Mängul on ka seadused, need on statuudid. Meil pole kohtunikku, teie (delegaadid – toim) olete kohtunikud. Näitame maailmale, et oleme võimelised enda organisatsiooni ühiselt juhtima. Nende sõnadega avan FIFA 65. kongressi.”

FIFA peasekretär kinnitas, et kõik 209 liikmesriiki on esindatud. Tänasel kongressil on kavas 17 teemat, neist viimane on presidendivalimised. Enne hääletust esinevad kõnega nii viiendat ametiaega sihtiv Blatter kui ka tema ainus konkurent, Jordaania prints Ali. Hääletus on salajane. Kui üks kandidaatidest teenib esimeses voorus kaks kolmandikku häältest – vähemalt 139 häält –, on ta võitja, kui aga sellist enamust ei ole, läheb hääletus teise vooru, kus võitjaks tuleb see, kes teenib rohkem hääli. Tõenäoliselt võib tulemusi oodata Eesti aja järgi kella 18 paiku.

Täna teatas FIFA, et pärast hääletustulemuste selgumist kavas olnud pressikonverents toimub hoopis laupäeval ehk siis valimiste võitja täna ajakirjanikele kommentaare ei jaga.

Zürichi politsei teatel tehti kohaliku aja järgi kell 11 kongressi toimumispaigale pommiähvardus, hoone otsiti läbi, kuid midagi ei leitud.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: