TÄNA | Korvpalli meistriliiga finaalseeria jätkub Rocki eduseisult ({{commentsTotal}})

Kalev Cramo - Tartu Rock
Kalev Cramo - Tartu Rock Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Korvpalli meistriliiga selle aasta finaal on võtnud huvitava pöörde – Rock alistas kolmandas mängus BC Kalev/Cramo ning juhib seeriat kaks-üks. Kalev/Cramol on võimalus seeria viigistada kolmapäeval Saku Suurhallis seeria neljandas mängus. Kohtumine algab kell 19.00.

Seeria algas Kalevi jaoks iseenesest hästi. Väga rabedas esimeses mängus oldi enesekindlamad ja visked tabasid parema protsendiga kui Tartul. Teisel poolajal saadi oma kiire mängustiil tööle, millele Rock ei suutnud vastata. Lõpptulemuseks jäi küllaltki kindel Kalev/Cramo võit numbritega 77:63, avhendab Basket.ee.

Teises kohtumises võttis Rock ohjad üle teise veerandajaga, mis võideti 20:6 ning poolajaks oldi ees 33:26. Kolmandal ja neljandal veerandajal domineeris mäng Rock ning viiest punktist lähemale Cramot ei lastud. Pärast 40 mänguminutit näitas tabloo Rocki 68:61 võitu, mis oli ühtlasi ka Rocki esimene võit finaalseerias üle nelja aasta.

Esmaspäeval peetud kohtumises alustas agressiivsemalt Kalev/Cramo, saades kiire 9:0 eduseisu. Rock sai ka oma mängu tööle väikese hilinemisega ning poolajale mindi Cramo eduseisus 31:30. Ka pärast kolmandat veerandit polnud veel midagi otsustatud ning viimasele neljandikule mindi viigiseisul 47:47. Viimasel neljandikul juhtis Cramo 62:61 2:25 enne mängu lõppu, kui Tanel Soku kahepunktivise viis Rocki lõplikult ette. Tartu lõpetas mängu 16:4 "spurdiga" ning tehti ilus kink Valmo Kriisale 77:66 võidu näol.

Senimaani on seeriast tulnud välja paar huvitavat joont. Võib olla vähem üllatuslikum on fakt, et see meeskond, kes tabab parema protsendiga vabaviskeid, võidab kohtumise. Esimeses mängus oli Kalevi vabavisete tabavus 72,2% vs Rocki kohutava 30,8% (4/13) vastu. Teises ja kolmandas kohtumises oli Rock kindlam: 86,4% vs 66,7% teises mängus ja 78,9% vs 72,2% kolmandas.

Teiseks on asjaolu, et kolmest mängust kahes on TÜ/Rocki tagaliin mänginud üle Cramo tagamängijad. Enne finaalseeriat peeti Cramo trumbiks just nende näiliselt väga tugevat tagaliini, kuhu kuuluvad lisaks Machadole kaks Eesti koondise põhimängijat – Gregor Arbet ja Rain Veideman. Esimeses võidumängus osutus see ka tõeks – Cramo tagamängijad, lisaks eelmainitutele ka Martin Dorbek ja Armands Škele, tegid vähem viskeid (39 vs 50) ja tabasid parema protsendiga (39% vs 32%), kui Rocki tagamehed (Tanel Sokk, Tanel Kurbas, Gert Dorbek, Kristen Meister ja Valmo Kriisa).

Kahes Rocki võidumängus on aga Rocki tagamängijad tabanud 28 viset 71 (39%), Kalevi omad samas 27 viset 93-st (29%). Cramo poolt on eriti ära kadunud kaks Eesti koondise tugitala – Gregor Arbet ja Rain Veideman. Kui esimeses mängus viskasid mängumehed vastavalt 11 ja 17 punkti, siis kahes järgnevas on nende keskmiseks punkti saagiks jäänud 6,5 ja 5,5. Seejuures on Arbet ja Veideman tabanud kahes kaotusmängus 42-st kolmepunktiviskest kõigest 9 (21,4%).

Kalev/Cramo peatreener Alar Varrak ütles pärast mängu, et nad peavad midagi muutma mängu juures, muidu läheb tiitel käest ära, mis oleks pettumus. "Tartu on nüüd play-off'ides head kaitset näidanud. Eelmise kaotuse järel liigitasime selle tööõnnetuse alla, et visked ei läinud.. nüüd täna jälle... Mehed peavad enesekindlamad olema," kommenteeris Varrak Tartu kaitsemängu ning oma hoolaluste mängu.

Rain Veideman lisas omalt poolt, et hetkel teeb Kalev/Cramo mängu ainult üks mees, Scott Machado (kolmandas kohtumises oli ta üleplatsimees 25 punktiga), samas kiites Rocki hea mängu puhul, eriti Tanel Kurbast. Mõlemad aga toonitasid, et õnneks käib seeria nelja võiduni ning võti peitub visete sisse viskamises.

Gert Kullamäe ütles, et Rock on harjumatus seisus, aga sellega peab ära harjuma. "Eks tal [Tanel Kurbasel] on olnud kõikuv hooaeg, seda suurem heameel on mul praegu, et otsustavates mängudes on ta heas vormis," kiitis Rocki peatreener kahes viimases mängus suurimaks punktitoojaks kerkinud Tanel Kurbast.

Alates 2003. aastast, millal hakati finaalseeriat pidama nelja võiduni (varasemalt oli tiitlivõiduks vaja kolm), pole ükski meeskoond suutnud välja tulla 1:3 kaotusseisust. 2007. aasta finaalis jäi Kalev/Cramo üks-kolm taha, aga Rock sai kullad kaela pärast kuuendat kohtumist. Ka selles seerias võitis Cramo avamängu võõral väljakul, kuid kaotas siis kolm mängu järjest. Kui vaadata ajalukku, siis Rocki võit neljandas mängus peaks enam-vähem kindlustama Rockile meistritiitli, jättes Kalev/Cramole olematu ruumi eksimiseks.

Kas Rock suudab kolmanda mängu järjest võita või suudab BC Kalev/Cramo viigistada seeria selgub kolmapäeva õhtul kell 19.00 Saku Suurhallis. Seeria viies mäng toimub reedel, 22. mail, Tartu Ülikooli Spordihoones.