"Poisid saunas rääkisid": Kas alkohol on noorsportlaste seas probleemiks? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ohvrid joodeti purju.
Ohvrid joodeti purju. Autor/allikas: AP/Scanpix

Tubli harrastussportlasena olen pärast treeningut ühes Tallinna tuntud spordikompleksis saunas istudes korduvalt tahtmatult pealt kuulnud, kuidas Eesti tipptasemel noorsportlased omavahel meenutavad erinevaid võistlusreise ja laagreid, kus on suur osa olnud ka alkoholil.

Aastate jooksul on tegemist olnud erinevate spordialade esindajatega ning nii mõnigi neist on käinud Eestit rahvusvahelisel tasemel esindamas ka täiskasvanute klassis. Hiljuti üht sarnast jutuajamist pealt kuuldes tekkis mul küsimus, kas tegemist on üksikjuhtumitega või on alkoholi tarbimine noorsportlaste hulgas tõepoolest nii laialt levinud, et seda võiks lausa probleemiks pidada?

Teatavasti on alkoholil sportlaste sooritusvõimele üsnagi negatiivne mõju, seda eriti veel siis, kui ennast "täiesti kinni" (saunavestluste üks läbiv väljend) juuakse. Kui treeninglaager lõpeb sportlase jaoks kõva joomingu ja alkoholimürgitusega, siis ei saa organism kõiki oma ressursse suunata sportlike võimete arendamisse, vaid peab ennekõike hakkama keha mürkidest puhastama. Kas oma täit potentsiaali mitte saavutanud sportlased peaksid siin peeglisse vaatama?

Peamiste alkoholi tarbimise põhjustena on välja käidud, et joomine aitab "pingetest vabaneda", "teha restarti" ning "lõõgastuda". See võib isegi tõsi olla, kuid kas tippu pürgivad noorsportlased ei peaks leidma endale mingi teise viisi, kuidas rasketest treeningutest lõõgastuda? Äkki alkoholi kuritarvitamise tõttu liiguvad nad oma arenguteel pidevalt samm edasi, pool sammu tagasi.

Eestis on näited omast käest võtta tippsportlastest, kelle karjääri alkoholi abil "lõõgastumine" enneaegselt allakäigutrepile viis. On ka vastupidiseid näiteid - noortena "kahtlase kuulsusega" sportlastel on karjääri mingil hetkel peas käinud ära vajalik klõps ning nad on muutnud täielikult oma suhtumist ning saavutanud profisportlasena ka edu.

Alkoholi kahjulikkusest tervisele räägitakse lastele koolis ja kodus ning sellel ei tundu olevat piisavalt suur mõju. Treener saab oma selgitustes aga keskenduda just konkreetselt alkoholi mõjule sportlikule vormile. Võib-olla, kui noorsportlasele ilmekalt selgeks teha, et tema treeninglaagris tehtud rasked treeningud on kasutud, kui ta laagri kuskil põõsas oksendades lõpetab, siis mõnel käib ehk see vajalik klõps varem ära.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: