Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti meistriks tulnud Külaots: Ladvast võib kujuneda väga tõsiseltvõetav maletaja

Kaido Külaots ja Ottomar Ladva
Kaido Külaots ja Ottomar Ladva Autor/allikas: ETV

Male Eesti meistrivõistlustel võitis kaheksanda tiitli Kaido Külaots, kes kogus turniiri 7,5 punkti üheksast võimalikust. Nelja aasta pikkuse vaheaja järel Eesti meistrivõistlustel osalenud Külaots võitis karjääri esimese tiitli juba 1999. aastal.

Külaotsa ainus tõsine konkurent oli tänavu tema enda õpilane Ottomar Ladva, kes näiteks 1999. aastal sai alles kaheaastaseks. Mullu kõigi aegade noorimaks Eesti meeste täiskasvanute meistriks kroonitud Ladva kogus Külaotsast pool punkti vähem. Viimasel päeval leppisid Külaots ja Ladva viiki.

„ Mängida oma õpilasega, kellega sa põhiliselt iga päev teed malelist tööd, annab sellele kohtumisele kindlasti oma erilise värvingu, psühholoogilise fooni ka. Enne vooru algust olin mina poole punktiga ees, kui nii vaadata, siis põhimõtteliselt viik rahuldas mind, see oleks andnud mulle igal juhul esimese koha, samas jälle ei olnud ma üldsegi kindel selles, et Ottomar läheb sirgjooneliselt viigi peale mängima,” rääkis Külaots Vikerraadiole. „Ottomar on selline optimistlik noor mängumees ja ma arvan, et ta otsis omi võimalusi juba esimestest käikudest peale. Tegelikult ei olnud see üldse nii selge, et mul õnnestub võit lihtsalt ära vormistada, tuli ikkagi teha tõsist tööd ja lõpuks ta nii läks, laual tekkis igavene tuli ja see andis viigi.”

Seega mingit aukartust Ladval enda õpetaja ees polnud? „Eks see on mõnes mõttes hea. Kui edaspidi hakata püüdma kõrgemaid sportlikke eesmärke, siis nende mängijatega, kellel on temast kõrgem reiting, tuleb tal kohtuda väga palju,” arutles Külaots. „Ja kui ta kõigi nende ees hakkaks tundma aukartust, siis oleks üsna keeruline endal kuskile väga kõrgele jõuda. Arvan, et psühholoogiliselt on ta väga hea ja temas on need vajalikud omadused olemas, mis annavad lootust, et temast võib kujuneda väga tõsiseltvõetav maletaja.”

Pronksmedali võitis Tarvo Seeman. Kaido Külaots tunnistas, et seekordsetel meistrivõistlustel joonistus kahe parema ja ülejäänute vahel välja selge tasemeerinevus. Jäid Eesti meistrivõistlustelt ju eemale näiteks Meelis Kanep ja Aleksandr Volodin.

„ Seekord kujunes selliseks, et kaks esimest ikkagi eraldusid ülejäänud massist. Enne viimast vooru oli selge, et kumbagi neist enam teistel ohustada ei õnnestu. Selles plaanis oli natuke teistsugune tšempionaat kui eelmised, eelmistel kordadel on esikohapretendente olnud rohkem,” rääkis Külaots. „Lisaks meistritiitlile mängiti siin ka olümpiakohtadele ja Balti tsooni turniiri kohtadele. Sportlikku pinget jätkus siin tegelikult veel viimaseks partiiks ka, mis siis pani paika need, kes mängivad siis tsooniturniiril. Olles seda kõike öelnud, siis võita Eesti meistrivõistlused – alati meeldiv.”

Tänavune maleolümpia toimub Norras Tromsös. Kaks aastat tagasi sai liidriteta mänginud Eesti meeskond Istanbulis 80. koha. Seekord on Kaido Külaots taas koondises ning nooruke Ottomar Ladva kahe aasta võrra kogenum. Meeskonnale kindlaid eesmärke seada Külaots siiski ei soovinud.

„ Arvan, et kõige mõistlikum on seada selline eesmärk, et lihtsalt minna mängima ja anda endast maksimum. Panna paika mingisuguseid konkreetseid kohti, mida saavutada – ma arvan, et see pole kõige mõistlikum lähenemine praeguses seisus,” lausus Külaots. „Me pole mingi suur maleriik nagu näiteks Venemaa, Armeenia või Ukraina, kes enne igat suurt tiitlivõistlust püstitavad konkreetseid eesmärke. Meil peaks ettevalmistuse ja suhtumise seadma nii, et kõik mängijad, kes olümpiale lähevad, oleksid selleks maksimaalselt valmis ja kohapeal annavad endast parima, eks siis selgub, mis see koht saab olema.”

Naiste seas krooniti Eesti meistriks Mai Narva, kes edestas Monika Tsõganovat ja Regina Narvat.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: