Eesti uisupaar sai uue treeneri, eelmised juhendajad pettunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Erakogu

Pisut üle aasta koos uisutanud ja hiljuti olümpiapileti teeninud Eesti uisupaar Natalja Zabijako – Aleksandr Zabojev lõpetas koostöö seniste treenerite Stanimir Todorovi ja Pavel Dimitroviga. Kui Eesti Uisuliidu teatel oli lahkuminek rahumeelne, siis bulgaarlased on paari käitumises pettunud.

Septembri lõpus Oberstdorfis peetud võistlusel tagas paar olümpiakoha, kuid Zabojevil on Venemaa pass ning Eesti talle kiirkorras kodakondsust ei andnud. „Äraütlemise põhjuseks toodi kodakondsuse taotlemise paragrahvid ja arvamus, et pole eriteeneid iluuisutaja poolt,” sõnas Eesti Uisuliidu peasekretär Gunnar Kuura ETV spordiuudistele. „Ma ei oska öelda, missugune on see (äraütlemise) mõju, aga pettumus on neil suur.”

Kuura lisas, et ka uisuliidu president Edgar Savisaar pöördus valitsuse poole. „Ootame sellele kirjale vastust, vaatame, mis sealt välja tuleb. Lootma peab lõpuni, lootused kustuvad 11. jaanuaril, kui peame Rahvusvahelisse Uisuliitu (ISU) teatama, kas meie taotlus rahuldati või mitte,” selgitas Kuura. „Praegu pole veel põhjust kohta ära öelda, aga kui tuleb veelkord eitav vastus, ütleme koha üles, sest üheksa paari on ootelehel.”

Kuura tõdes, et olümpiale mitte minek võis olla üks põhjustest, miks paari koostöö bulgaarlastest treeneritega katkes. „Võib-olla teatud määral küll,” lausus ta. „Arvan, et see mõjutas treenereid, aga kaudses mõttes ka paari. Võib-olla omavahelised suhted olid natukene keerulised, aga praeguses õhkkonnas laabub koostöö väga hästi. Initsiatiiv tuli sportlastelt.”

Paar jätkab USA-s harjutamist samas jäähallis ning nende uueks treeneriks on 42-aastane endine paarissõitja Andrei Krjukov, kes koos Marina Halturinaga Kasahstani esindades sai 1998. aastal MM-il 11. koha, Inga Rodionovaga Aserbaidžaani eest uisutades oli ta 2001. aastal EM-il kaheksas. „Tegemist on hea treeneriga, kes valmistab olümpiamängudeks ette ka Brasiilia tüdrukut (kevadel MM-il 25. koha saanud Isadora Williams – toim),” rääkis Kuura. „Kuna Krjukov on endine paarissõitja, siis tema näpunäited on antud momendil küllaltki vajalikud.”

Kui aga Kuura teada toimus lahkuminek seniste treeneritega rahulikult, siis Todorovi sõnul oli probleeme palju. „Viimastel kuudel on olnud palju faktoreid (mis lahkumineku põhjustasid) ning on tekitatud probleeme, mõned neist meelega, mõned neist olid aga ainult aja küsimus,” kirjeldas ta ERR-i spordiportaalile. „Kui on probleem, peaks proovima seda lahendada, mitte muutma olukorda hullemaks. Meie läbisaamist mõjutasid ka erinevad välised faktorid ning lõpuks muutus meie koostöö sellisel kujul võimatuks.”

„Loomulikult ei arva ma, et mina pole selle aja jooksul ühtegi viga teinud, aga nüüd on see kõik juba minevik ja ma vaatan tulevikku,” lisas ta.

Zabijako ja Zabojev pole veel endapoolseid seisukohti avaldanud, kuid Kuurale tuli treenerite pettumus üllatusena. „Lahkuminek oli hästi rahulik, mul on isegi natuke üllatav kuulata, et treenerid on avaldanud niisugust arvamust. Senini on läbisaamine olnud küllaltki hea,” lausus Kuura. „Võib-olla peituvad põhjused milleski muus, eelmiste treenerite töökoormus oli küllaltki suur, neil oli veel oma äri ja nad tegelesid ka noortega, võib-olla tähelepanu ei olnud nii ammendav kui uue treeneriga. Aga mis puutub suhetesse uisuliiduga, siis kõik laabus.”

19-aastane Zabijako alustas Todorovi ja Dimitroviga koostööd 3,5 aastat tagasi, siis oli tema paariliseks ukrainlane Sergei Kulbatš. See koostöö katkes, kuna Zabijako sai vigastada ja noormees otsustas kodumaale naasta. Kui Zabijako sai seljavigastusest võitu, läks ta tagasi USA-sse Todorovi ja Dimitrovi juurde ning pärast pikki otsinguid pakkus end Zabijakole partneriks 24-aastane Zabojev. „Tahtsime leida õiget inimest, kes oskaks ka suhelda ja tahaks tööd teha, sest meie arvates Natalja väärib head paarilist,” selgitas Todorov toona, et ka iseloom mängis valikul rolli.

Nüüd aga nimetas ta just Zabojevi keerulist iseloomu üheks lahkumineku põhjuseks. „Olen Aleksandrit piisavalt tundma õppinud ja tean, et ta valetab pidevalt, et saada seda, mida ta tahab. Ta kasutab inimesi ära ja ta ei meeldi kellelegi. Isegi siinne jäähall ei taha, et ta nende juures uisutaks, sest ta on ülbe ja ebaviisakas,” väitis Todorov. „Saime Paveliga aru, et raiskasime enda aega ja raha inimeste peale, kes polnud seda ära teeninud. Nagu ikka, alles rasketel aegadel ja keerulistes olukordades saad teada, kes su kõrvale jäävad ja kes mitte. Sellest hoolimata soovin neile mõlemale edu edaspidiseks.”

Kuura sõnul valmistub paar praegu EM-iks ja MM-iks ning neil läheb kõik hästi ning uisuliit toetab nende USA-s treenimist. „Ma ei hakkaks täpset eelarvet lahkama, aga tuleme praegu toime,” kinnitas ta. „Jää üür ja jääl treenimise tingimused on seal ikkagi märgtavalt paremad kui oleksid meil ja ka elamistingimused pole väga kallid. Tuleme praegu toime, aga mis edaspidi saab, ei oska öelda.”

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: