Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

U-20 skandaal: mängijatele ei antud juhiseid? Kuidas oli tegelikult?

Andres Sõber ja Eesti U-20 korvpallikoondis
Andres Sõber ja Eesti U-20 korvpallikoondis Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Viis Eesti kuni 20-aastaste korvpallikoondise liiget väitsid oma kirjas, et EM-mängude ajal ei andnud peatreener Andres Sõber neile mängude ajal konkreetseid juhiseid, kuidas peaks mängus käituma.

Mängijad kirjutasid nõnda: "Meie võistkond ei saanud peatreenerilt ei enne mängu, mängu jooksul ega poolajal mingeid konkreetseid juhendeid, mida mängus mingis olukorras muuta või ette võtta."

Siinkohal toob ERR-i spordiportaal kirjas välja kõik minutilised mõtteajad, mis olid kohtumises Eesti ja Itaalia vahel, kus võitja pääses edasi turniiri järgmisesse faasi.

Esimene time-out (1.40 mängitud, seis 3:5 Itaaliale): "Tehke paar söötu ja pange ilusasti ristid käima. Näete, millised nad on - mine pane pealt! Vastaste mees tuleb kiiresti üle, tehke kolm viga kohe ära, aga ei, nüüd viskavad vabakaid hoopis. Reipamalt! Läheb!"

Teise veerandi alguses olnud time-out'il andis peatreener käsu kätte teha kiiresti kolm viga, seda aga ei tehtudki veerandi jooksul. Paraku rääkisid enamuse sellest time-out'ist kommentaatorid ning vaid lõpuosas on kuulda, kuidas Sõber ei ole rahul, et kolmepunktiviskeid ära ei panda.

Kolmas time-out (2.46 mängida teist veerandit, seis 30:44 Itaaliale. Paasoja on äsja visanud korvi alt lihtsa kiirrünnaku mööda): "Meil ei ole kiiret. Martin, sa paned omad nagunii lõpus ära. Kui teete Raidiga kiiret, vaata iga kord. Ärritame neid! Poisid nad on päris hädas meiega. Tehke julgelt neid vigu ära. Teised, minge lauda ka, Päks (Mihkel Schleicheri hüüdnimi - toim.) oli seal üksinda. Teeme liikumise "5" ära. Metsalu poole pealt teeme ära. Metsalu, sa paned katte, Paasoja ole valmis. Davai-davai, korralikult kolm minutit."

Neljas time-out (29 sekundit mängida teist veerandit, seis 40:51 Itaaliale. Paasoja oli äsja algatanud hea kiirrünnaku, mis lõppes korviga): "Hästi, Paasoja ja edasi ka kõvasti! Vahetame see viimane 33 sekundit kaitses ka. Kui on korvi all mees, siis kiirelt viga talle. Palju vigu sul praegu on, Päks? Rait ja Sander, kui me saame palli, siis nemad rohkem rünnata ei saa. Teate, mida? Tõmmake rünnak laiali ning kui jääb 5 sekundit, siis Laane või Saare, emb-kumb, mängib Päksiga pick and popi. See peab olema 6 sekundit.

ETV abikommentaatoriks olnud korvpallitreener Indrek Visnapuu kommenteeris time-out'i: "Konkreetne asi lepiti kokku ja mehed teavad, mis nad teevad nüüd."

Viies time-out (4.06 mängida kolmandat veerandit, seis 53:60 Itaaliale): "Kuulake nüüd, suur kõrv, mehed! Me võtame kaitses, viga ei tee. Üle käe lubage visata. See, mis ma rääkisin trennis, anname palli poole abi. Kui paneb kolmese ära, on minu oma, mitte teie viga. Neil on hirm nahas, nad suruvad vägisi korvi alla, nüüd on vaja abi. 14 minutit, mehed. Ärge ahneks minge, võtame rahulikult. Omad kohad, vead on neil täis. Nüüd võib proovida liikumist "pea". Teeme selle nii, et Nurksile (Rauno Nurger - toim.) mängime alla."

Kuues time-out (2.04 mängida kolmandat veerandit, seis 57:62 Itaaliale): "Tehke liikumised ära ja teravalt lõpuni välja. Jurtom ja Paasoja - te ei saa mingit kulpi sealt! Ärge jääge ainult kolmeste peale. Teravalt mängu on vaja. Kui koht on, siis loogiline, et on vaja panna. Suund peab olema, et mängida teravalt alla, kuna vead on täis. Võtame kaitses, kolme ei lase panna, vahetame. Hoiame selle kaks minutit ära ja siis hakkab pulli saama, mehed! Väga hea!"

Seitsmes time-out (1.42 mängitud neljandat veerandit, seis 59:69 Itaaliale). "Head kiired katted, tehke "kahte". Vaadake Paasojad ja Päksid, kui kattes, siis pall teisele äärele ja sealt teravalt. Mehed, seis on normaalne. Kaheksa minutit võtame kõvasti kaitses. Viskekohad tuleb panna, muud varianti pole. Ülevalt on vaja võtta täiega. Meil on jälle üks viga vaid. Mister Paasoja, tee viga, ta on juba 15 korda pannud ära samamoodi."

Kaheksas time-out (2.49 mängu lõpuni, seis 69:82 Itaaliale). "Pange tähele! Mängige need kohad ära ja kui pole, siis otsime. Jurtom, pane katted ja kui koht on, viska! Nüüd ei ole vaja vahepeal kiirustada, mängime läbi paar korda. Teeme niimoodi, et teeme risti nii, et Oliver, sa mine korvi alla, pane Jurtomile kate teisele poole, aga ise tõmba välja. Vaadake hoolikalt Rait ja Sander."

Mõistagi on eelnevad time-out'i tekstid kirjutatud vaid ühe mängu põhjal, kuid vähemalt nendest minutilistest mõttepausidest on näha, et U-20 koondise mängijad said siiski kohtumise ajal selgeid juhiseid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: