Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marko Albert valmistub karjääri kolmandaks Hawaii Ironmaniks

Ülemöödunud aastal maailma kõige mainekamal täispikal triatlonil 13. koha saanud Marko Albertil tuli tänavu võistlusele saamiseks näha tublisti rohkem vaeva kui eelmisel aastal.

Mulluse ebaõnnestumise tõttu on Albert tänavu osalenud juba kolmel pool- ja kahel täispikal triatlonil. Koha maailma 40 parema seas tagas nädal aega tagasi Šveitsis saavutatud 5. koht. Kokku osaleb Hawaii Ironmanil 50 edetabeli paremat.

Tänavust ettevalmistust, 12. oktoobril toimuvaks hooaja peaeesmärgiks, võrdleb Albert pigem 2011. aastaga. „Hooaja esimene pool oli päris hea, koos Uus-Meremaa Ironmani teise kohaga. Teine hooaja pool oli kehvem, just tingituna kaks korda põetud viirushaigusest. Ma ei saanud Šveitsis Ironmanil ennast isegi mitte korralikult tühjaks pigistada, kuna ma polnud oma treeningutega veel sellisel tasemel!“ selgitab Albert Vikerraadio intervjuus.

„Šveitsi läksime sellepärast, et meil on koostöös treeneri Jüri Kääniga seatud ikkagi kõige kõrgemad eesmärgid ja need eesmärgid eeldavad siiski triatlonis Hawaii Ironmanil osalemist!“ lisab Eesti esitriatleet.

Alberti sõnul on enne Hawaiid kolm poolpikka ning kaks täispikka maratoni peaaegu maksimum, mis olla võib. „Õnneks on olnud võistlusperioodid aasta peale laiali venitatud. Ülesanne Hawaiil hästi esineda on siiski natukene lihtsam. Kui ma oleksin kvalifitseerunud hooaja täiesti lõpus, augustis viimase kümne kvalifitseeruja seas, siis oleks natukene raskem vormi Hawaii võistluseks sättida.“

Hetkel on Ironmanile aega 9 nädalat ning Albert arvab, et sellega jõuab teha korraliku ettevalmistuse. Praegu on oluline puhata, seejärel taastada keha kiirus ja võimsus, enne kui minna mahukate treeningute peale. "Esimesed kolm nädalat Eestis olles ma ka sellele keskendun. Järgmised kolm nädalat toovad kaasa mahukama tsükli, kus väga palju käib läbi pikkade raskete treeningute. Ameerika mäelaagris saab olema domineeriv rattamaht vähemalt 50% osas. Ülejäänud osa jääb ujumisele ja jooksule. Alati käib minul juurde osa, mis hõlmab üldkehalist ettevalmistust ja jõusaali. Olen selline suurem mees ja mul on vaja tugevat toonust hoida, et see lihas peaks kogu sellele mahutreeningule vastu," selgitb tallinlane.

Kolm nädalat enne laseb triatleet oma koormused alla: „See on sünkroonis Hawaiile reisimisega. Hawaii esimesel nädalal tuleb palju kohanemistressi aja- ja kliimavahega, siis just seetõttu lõpetangi kolm nädalat enne. Nädal on rahulikum, sellist toekamat tegevust ja siis ongi võistlusnädal käes.“

Pääsküla kandis harjutav Albert ja treener Kään mõtlevad, et kuidas septembris harjutatakse. Valikuid on kaks - kas minna Kanaari saartele ja valmistuda Hawaiiga sarnastes oludes (suure palavuse ja tuulega) või võtta pisut suurem risk ja minna 1600 meetri kõrgusele mägedesse. „Lähemad päevad näitavad seda, et kui hästi on taastunud minu võimsuse näitajad. Seda saan testida rattal, erinevaid lõike sõites. Kui näitajad on hästi taastunud ja verepilt korras."

Mingil määral usaldab Albert ka oma treeneri kõhutunnet. "Kui tema kõhutunne ütleb, et mägede variant on parem kui jääda merepinnale, siis lähme mägedesse. Kui näeb siiski, et on vajakajäämisi siin ja seal ning see risk ei tasu end ära, siis teist korda järjest ma mägede otsa ei taha orki astuda."

Alberti taustajõud on jäänud üldplaanis samaks. "Mul ei ole võimalik, et saaksin oma treeneri ja füsioterapeuti võistlustele kaasa võtta. Taustatiim toetajatest alates on väike ja kompaktne. Olen kõikide nende panuse üle väga tänulik. See aasta on kvalifitseerunud ka vähemalt üks Eesti harrastaja, kellega tuleb kaasa suurem kogus eestlasi, mis tähendab seda, et seltskond on seal natukene suurem. Usun, et ka neid inimesi, kelle abi ma enne võistlust saan kasutada, on rohkem," lausub 34-aastane sportlane.

Toimetaja: Mart Luukas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: