Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

56. Muhu Väina regatini on jäänud kolm kuud

13.-20. juulil leiab 56. korda aset Muhu Väina regatt - Eesti pikimate traditsioonidega avamerepurjetamise võistlus, mis on ühtlasi Eesti meistrivõistlusteks avamerepurjetamises klassidele ORC, ESTLYS ja Folkboot ning Eesti Jahtklubide Liidu avamerepurjetamise Eesti karika kolmas etapp. Regatt saab toimuma marsruudil Haapsalu-Heltermaa-Kuivastu-Pärnu-Roomassaare.

Baltimaade suurim purjetamissündmus algab Haapsalust, kuhu regatt möödunud aastal kümneaastase vaheaja järel taas jõudis. Haapsalu linn on lubanud ajaloolisel võistlusel osalevaid purjetajaid vääriliselt vastu võtta ja võõrustada. Jahte ootavad Haapsalus kolm sadamat - Westmeri, Grand Holm Marina ja Veskiviigi, suurema süvisega jahid saavad silduda Rohukülas. Heltermaa ja Kuivastu sadamad majutavad regatilisi ühel õhtul ning selle järel jäädakse kaheks päevaks Pärnu Jahtklubisse, kus purjetajatele on plaanis nii kontsert kui ka muud põnevat. Suvepealinnast alguse saav ööetapp viib purjetajad võistluse lõppsadamasse Roomassaares. Paar päeva Saaremaal võimaldavad saarlastel suursündmusele väärika punkti panna Kuressaare linna 450. sünnipäeva ja samas algava Saaremaa Merenädala raames.

Veebilehel www.muhuvain.ee on ajakohastatud info regati kohta ning registreerumine regatile avatud.

Tunnustamaks esimest regatile registreerujat, saab möödunud aasta regati kõige väiksem jaht Marielle Lennusadmast, kapteniks Kalev Metsalu, preemiaks raamatu „Mere kutse“, mille autoriks on X-41 klassi 2010. aasta maailmameister Mati Sepp.

Tegelikult on raske päris lõpuni aru saada, kas Muhu Väina regatt on rohkem võistlus või merematk. Formaalselt on tõepoolest tegu võistlusega, aga kaldaelu etappide vahel on aidanud purjetajaid pikast päeva- või ka ööpurjetamisest taastuda, samal ajal „koormates“ ihu ja hinge teistsuguste tegevustega. See ei ole sündmus mitte ainult purjetajatele, vaid on suur rahvapidu ka kaasaelajatele. Kõik on oodatud erinevates sadamates purjetajaid ja laevastikku tervitama.

2012. aastal toimunud 55. Muhu Väina regatt oli läbi aegade suurima osavõtuga regatt Eestis, millel osales 115 jahti Eestist, Soomest, Lätist, Leedust ja Venemaalt enam kui 700 purjetajaga pardal. Möödunud aastal 70ndat sünnipäeva tähistanud Folkboot klass sai hoo sisse ja neid osales regatil rekordiline 11 jahist koosnev flotill.

Sel aastal toimuval regatil on kõik võimalused need rekordnumbrid taas ületada, et jääda meeldejäävaks suursündmuseks Eestimaa lühikeses suves.

EJL avamerepurjetamise Eesti karikas koosneb kokku viiest regatist. Sari algab 6.-7. juulil Haapsalu lähistel purjetatava Kessu regatiga, millele järgneb 11.-13. juulil toimuv, Pärnus algav ja lõppev kestuspurjetamise võistlus Watergate regatt. Järgmisena seilatakse 13.-20. juulil pikkade traditsioonidega Muhu Väina regatil, mis on ühtlasi Eesti meistrivõistlusteks avamerepurjetamises. 10. augustil purjetatakse Ruhnu regatil ning viimaseks sarja etapiks on 7.-8. septembril aset leidvad Tallinna meistrivõistlused. Osalevad jahid on võistlusväärtuse alusel jagatud nelja gruppi - ORC1, ORC2, ORC3, ORC4.

Toimetaja: Ivo Dobkevitsch

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: