Veiko Visnapuu: Milline löök vastu hambaid! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aivar Rehemaa
Aivar Rehemaa Autor/allikas: NordicFocus

Aivar Rehemaa andis eile Val di Fiemme MM-il nii minule kui ka teistele uskumatutele Toomastele mõttelise löögi vastu hambaid, paugutades just siis, kui seda poleks osanud isegi Igor Mangi masti gurud ette näha, tõdeb ERR-i spordiportaalile Meie Maa peatoimetaja Veiko Visnapuu.

Kuidas see siis nüüd osutus võimalikuks, aga paljudel varasematel aastatel mitte, tuleb küsida Aivari seitsmenda kohaga tipnenud etteaste järel 15 km eraldistardist vabatehnikasõidus. Kuuldes Eesti suusakoondise pimeda tunneli lõpust taas vähemalt korraks päikesepaiste kätte tüürinud Aivari võistlusjärgseid selgitusi ETV-le, jäid võimsa esiletõusu põhjused paraku ikka ebaselgeks.

Nii nagu esialgu jääb vastuseta ka küsimus, kas Aivar astus Naisteorus viimaks kauaoodatud sammu „noore ja areneva“ spordimehe staatusest tipptegijate sekka. Seega, ootame veel ära homse teatevõistluse, aga eelkõige muidugi pühapäevase 50 km ühisstardist klassikatehnikamaratoni. Kui Aivar suudab nii ägedalt uisku sõita, siis milleks on ta veel klassikas võimeline?

Kindlasti jääb see seitsmes koht alatiseks Aivari karjääri kaunistama, aga ärgem unustagem – 2002. aasta juunioride maailmameistrilt on paljud suusaasjatundjad oodanud täismeeste konkurentsiski medalimeeste sekka murdmist.

Nüüd on Aivar ühe sammu sinnapoole astunud, kuid mitu pikka sammu seisab veel ees. Peamine, et ta ei võtaks seitsmendat kohta kui ihaldatud täistabamust, vaid süstiks nüüd endasse üha enam sportlikku viha rohkema püüdmiseks.

See, et Aivar usinalt treenib, pole saladus. Nagu ka see, et ta on seni pidevalt mingit sorti sisemisest ärritajast või käimatõmbajast puudust tundunud. Aivar on alati olnud kuulekas sportlane, kes teeb just nii, nagu parajasti kästakse. Seetõttu pole ta sageli suutnud oma mina kehtestada, kui on olnud tarvis näiteks treener Anatoli Šmiguniga vaielda muudatuste üle treeninguplaanis.

Nüüd, 30-aastaselt võiks Aivar olla täiesti küps ka ise tähtsaid otsuseid langetama! Ehk juba ongi?

Mahakantud mees

Seitsmendat kohta teenides näitas Aivar sedagi, et väärib siiski hüüdnime Zimmi, mis on teda kamraadide ja koondisekaaslaste seltsis aastaid saatnud. Zimmiks ristis Aivari treener Mati Alaver kunagise Nõukogude Liidu ässa, neljakordse olümpiavõitja Nikolai Zimjatovi järgi, kes oli hiilgeaegadel samuti kõhna kehaehitusega vibalik. Lisaks ühendab mehi sarnane sõidustiil klassikatehnikas.

2003. aastal, kui meie Zimmi tegi just Val di Fiemmes täiskasvanute MM-i debüüdi ja sai 30 km ühisstardist klassikasõidus vapralt kõiki kannatusi taludes 19. koha, tundus paljudele, et mõne hooaja pärast kihutab ta maailma eliidiga võidu.

Ent järgnes vajumine mutta – sedavõrd sügavale, et Zimmi pudenes Eesti koondisest ja ületreeningu ilminguid näinud asjatundjad ennustasid noore mehe peatset siirdumist tootvale tööle. Kuid Zimmi rabeles ja rabeles edasi! Jõudis tagasi koondisse, hiilgas mitmel aastal võimsa minekuga varasügiseses treeninglaagris Ramsau liustikul ning sõitis tublilt ka mõnel korral hooaja alguses Olose võistlusel.

Aga ikka jäi suur läbimurre sündimata.

Hooajal 2008/2009 hakkas viimaks paistma lootusekiir. Zimmi uus kvaliteet avaldus Tour de Skil, kus ta oli vabatehnikas läbitud 3,75 km proloogil neljas ja kokkuvõttes 17. Loetud päevad enne Libereci MM-i kruvis ta lootusi MK-etapil Valdidentros saavutatud 15 km klassikasõidu kaheksanda kohaga. Zimmi MM-i etteasteid kroonis 50 km ühisstardist uisusõidu kümnes koht.

Ometi langes mees jälle sügavasse auku. Muutus ahneks, nagu ta ise selgitas. Ahnus avaldus taas liiga tormakas treenimises ning taastumise jätmises tahaplaanile. Oslo MM-il jäi Zimmi parimaks tulemuseks üksnes 50 km vabasõidu 32. koht…

Lootus suureks läbimurdeks hakkas tasapisi lõplikult kaduma ning oli kadunud kuni eilseni, tuleb ausalt tunnistada.

Enne, kui Zimmi saab järgmise võimaluse näidata, et tema varasemad mahakandmised polnud põhjendatud, tuleb üle elada tänane päev. Ootame ju pingsalt uudiseid rahvusvahelise spordikohtu seinte vahelt Lausanne’ist. Võimalused Andrus Veerpalu dopingujuhtumi rõõmustavaks lahendiks peaksid loogiliselt võttes olema samuti imeväikesed, aga…

Veiko Visnapuu on kajastanud kohapeal paljusid suusatamise tiitlivõistlusi ja oli viis päeva platsis ka nüüd Val di Fiemmes. Kümnel põhja suusaalade MM-il käinud Visnapuu kirjutab kõigest, mis talle Naisteorus nii heas kui ka halvas mõttes hinge läheb, ainult ERR-i spordiportaali lugejaile!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: