Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlane USA-s: Lindpere, meelelahutus ja kiirtoit

Los Angeleses Staples Centeri ees Kurt Rambiseks kehastunud korvpallifänniga
Los Angeleses Staples Centeri ees Kurt Rambiseks kehastunud korvpallifänniga Autor/allikas: Erakogu

ERR-i spordiportaal jätkab rubriiki, kus välismaal alaliselt või ajutiselt viibivad eestlased kirjeldavad oma spordimuljeid. Sedakorda on kirjutajaks meie oma mees ehk spordiportaali toimetaja Siim Semiskar, kes väisas hiljuti ookeanitagust spordielu ja -melu. 

Kirjutisest ilmneb, et ameeriklased jälgivad sporti teisiti kui eurooplased ja Eestis võiks publiku areenile meelitamiseks senisest enam pingutada.

Aprilli teises pooles õnnestus mul käia reisil Ameerika Ühendriikides, kus viibides külastasin muuhulgas kaht NBA liiga korvpallimängu ning käisin uudistamas mitmeid kuulsaid spordirajatisi. Üheks eesmärgiks oli teada saada, kuidas erineb USA sport ja sealne spordifänn Euroopa ja Eesti spordist ja siinsest fännist.

USA-s on kõige populaarsemad spordialad pesapall (profiliiga MLB), ameerika jalgpall (NFL), korvpall (NBA) ja jäähoki (NHL). Esimese asjana jäi erinevaid spordirajatisi külastades silma nende mastaapsus - staadionid ja spordihallid on suured ja võimsad.Samuti ei jäänud suurlinnade tänavatel liikudes märkamata, et paljud inimesed kandsid oma lemmikmeeskonna sümboolikaga riideid - New Yorgis nägi väga tihti pesapallimeeskonna New York Yankees'i ja korvpallimeeskonna Knicksi sümboolikat ning Los Angeleses jäi silma korvpallimeeskonna Lakersi ja eriti nende staari Kobe Bryanti lembus.

Kohaliku klubi sümboolikaga esemeid müüdi üle linna pea kõikides spordipoodides ning eriti lai valik oli muidugi ametlikes poodides. Peab tõdema, et ameeriklaste oskus müüa ning oma kaubamärki turundada annab kindlasti silmad ette kõigile Euroopa riikidele, rääkimata siis Eestist.

New Yorgis olles külastasin ka sealses jalgpalliliigas New York Red Bullsi värvides mängivat Joel Lindpere ning juba aastaid USA-s elanud mees väitis, et profisport ja sellele kaasaelamine on sealses ühiskonnas populaarne ning perega pesapalli või ameerika jalgpalli mängul käimine on omamoodi traditsioon. Ka Lindpere ise kinnitas, et käib spordihuvilisena võimalikult tihti erinevaid võistlusi vaatamas - peamiselt NBA mänge, kuid ka NHL-i ja teisi profiliigasid.Lindpere sõnul on tugevat tõusu tegemas ka sealne jalgpalli profiliiga MLS ning seda peamiselt hispaania keelt kõneleva elanikkonna huvi tõttu.  

Konkreetselt külastatud NBA kohtumistest rääkides tuleb esimese asjana mainida ameeriklaste oskust pealtvaatajate meelt lahutada. Siin oleks meie erinevate võistkonnaalade klubide juhtidel palju õppida. Konkreetselt Los Angeles Lakersi kodumängul hakkasid Staples Centeri ümbruses erinevad sündmused juba mitu tundi enne mängu - väike kontsert, jagati reklaamsärke ja Lakersi tantsutüdrukud andsid soovijatele enda rühma pildi ja kirjutasid pühendusega autogrammi peale.Esimene mäng, mida vaatamas käisin, oli New Jersey Nets - New York Knicks ning, kuigi see kohtumine põhihooaja lõpus kodumeeskonna Netsi jaoks enam suurt kaalu ei omanud, siis publikule pakuti etendust kogu raha eest. Samas Los Angeles Lakersi - Oklahoma City Thunderi kohtumine oli koduklubile suure tähtsusega ning täismaja publikut tõmmati käima nii hea korvpalli kui ka oskuslikult läbiviidud meelelahutusprogrammiga.

Eesti korvpalliliigas on minutiline vaheaeg hingetõmbehetk ka publikule, sest pärast Tartu Rocki kuulsate tantsutüdrukute lõpetamist pole ükski trupp veel sellisele tasemele tõusnud, et nendest eraldi rääkima peaks. Positiivse joonena tuleb tunnistada, et TTÜ tantsutrupp suutis hooaja lõpus juba Eesti mõistes korraliku show käima panna ja teenis sellega ka meediakajastust.

NBA-s kujunes aga minutiline vaheaeg hetkeks, kus tõmmati publik kaasa elama nii tantsutüdrukute ja maskottide abil, erinevate kiirete publikumängude ja nännijagamisega kui ka lae all rippuvat suurt ekraani kavalalt ära kasutades. Seega kulgesid minulegi üllatuseks kõik mängupausid väga kiirelt ja meeleolukalt - seni telekast NBA-d jälginud inimestele on kurikuulsad sealsed pikad minutilised mõtlemispausid, mida eriti mängu lõpufaasis võetakse arvukalt.Järgmine asi, mis publikut jälgides silma jäi, oli nende kiirtoidulembus. Suur osa publikust pidevalt sõi või jõi midagi ning tribüünidel käisid ringi müügimehed, kes pakkusid koguaeg võimalust oma toiduvarusid täiendada. Mängu vaheajal läks aga saal praktiliselt tühjaks ning tagasi hakati tilkuma alles siis, kui kolmas veerandaeg juba ammu käimas - taaskord oli paljudel käes sööginõud ja joogitopsid.

Kui näiteks Euroopa jalgpalliväljakutel või ka sealsetes korvpallihallides tuleb publik nautima puhast sporti ning oma meeskonnale kaasa elama, siis USA spordipublik läheb mängule nii meeskonda toetama, sporti nautima, kuid sama tähtis tundub nende jaoks olevat ka pakutav meelelahutus.

Kuna Eestis on meie spordipublik arvuliselt piiratud, aga platside äärde tahetakse tõmmata üha rohkem inimesi, siis peaks kohalikud klubid tõsiselt mõtlema, mil viisil pakkuda kohale tulnud publikule lisaks spordile veel ka rohkem meelelahutust. Olgem ausad, "kohustuslikud" tantsutüdrukud ja rutiinsed publiku sopsuvõistlused pole Eestis praegusel hetkel need tõmbenumbrid, mille pärast peaks õhinaga järgmist korvpallimatši ootama.

--

Head ERR-i spordiportaali lugejad! Toimetus ootab meeleldi igasuguseid spordiga seotud juhtumiste ja emotsioonide kirjeldusi, mis on aset leidnud väljaspool Eestit. Tänapäeva sport on globaalne nähtus ja ise me paratamatult igale poole ei jõua. Kui aga käite omadel välismaal kaasa elamas või elate alaliselt piiri taga ja Eesti sport tuuakse teile nö koju kätte - haarake klaviatuur lähemale ja vahendage muljeid ka teistega! Toimetus ootab kaastöid aadressil [email protected]. Samal aadressil saab esitada ka täiendavaid küsimusi.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: