Korvpalli Euroliiga võtab kasutusele palgalimiidi
Korvpalli Euroliiga avalikustas esmaspäeval, et võtab esimese Euroopa liigana vastu palgalimiidi, mida kasutavad mitmed Põhja-Ameerika spordiliigad, sealhulgas ka NBA. Lõplikult kehtestatakse muudatus 2027-28 hooajast.
Euroliiga kirjutas pressiteates, et palgalimiidi idee tulenes soovist liigat jätkusuutlikult ning läbipaistvalt kasvatada, hoides seejuures ära sobimatud liigutused meeskondade komplekteerimisel. Palgalimiit ehk salary cap võetakse täielikult kasutusele 2027-28 hooajal, kuid osaliselt hakatakse seda tutvustama järgmisest hooajast.
Liiga täpsustas, et kulutatav raha mängijate palkadele sõltub osalevate A-litsentsiga klubide keskmisest tulust kahe eelmise hooaja jooksul. Tänavu osaleb Euroliigas 18 klubi, kuid muudatusega proovitakse tõenäoliselt ka piirata peagi liigaga liituvat Dubai korvpalliklubi, kes siseneb mängu suure rahakotiga.
Palgalimiit on jaotatud kolmeks osaks ning A-litsentsiga võistkonnad peavad kulutama aastas vähemalt kolmandiku kogusummast. Enne 2024-25 hooaega on Euroliigas 12 A-litsentsiga klubi, teistele tehakse erand ning minimaalne kulutamiskohustus sellisel määral ei kehti.
Palgalimiidi reeglites on veel kaks kõrgemat taset, baastasemel võivad klubid kulutada kuni 40 protsenti eelmainitud kahe hooaja sissetulekust ilma nn luksusmaksuta. Sellest numbrist jäävad aga välja kaks meeskonna kõige kallimat mängijat, U-23 mängijad ja pikaajalise vigastusega (vähemalt kaks kuud) mängijad. Klubid saavad lisaks veel enam kui kolm aastat klubis veetnud mängijate lepingute pealt veerandi erandi alla. Kõrgel tasemel on piir 60 protsenti tulust.
Nagu ka NBA-s, kehtestatakse liigselt kulutavatele klubidele ka nn luksusmaks. Klubid peavad iga üleliigselt kulutatud euro eest maksma vähemalt 50 senti, kuid süsteem on astmeline ehk mida enam klubid üle selle piiri lähevad, seda enam peavad nad ka tagasi maksma. Luksusmaks jaotatakse nende klubide vahel ära, kes jäävad palgalimiidi alla.
Euroliiga palgainfo ei ole ametlikult kättesaadav, kuid teadaolevalt teenisid eelmisel hooajal 14 mängijat enam kui kaks miljonit dollarit ehk umbes 1,8 miljonit eurot. Kõige suurema palganumbriga oli Anadolu Efese tagamees Shane Larkin, kes teenis aastaga neli miljonit dollarit, keegi teine üle kolme miljoni ei teeninud.
A-litsentsiga Euroliiga klubid: Barcelona, Madridi Real, Baskonia, Milano Emporio Armani, Anadolu Efes, Fenerbahce, Maccabi Tel Aviv, Kaunase Žalgiris, Müncheni Bayern, Villeurbanne'i ASVEL, Ateena Panathinaikos, Pireuse Olympiakos.
Toimetaja: Kristjan Kallaste