Septembris toimuv Spordinädal kutsub koos liikuma
23.-30. septembrini toimuv Spordinädal pakub üle tuhande liikumisvõimaluse nii algajatele kui ka harrastajatele. Spordinädala juhatab sisse juba 1. septembril algav sammukogumise kampaania "Tõmbame käima!", millega on oodatud liituma kõik soovijad ning mis on kõigile jõukohane võimalus regulaarse liikumisega alustamiseks. Kõik liikumisentusiastid on oodatud ka ise Spordinädala raames sündmusi algatama ja neid programmi lisama.
"Sel aastal toimub Spordinädal juba kümnendat korda ning selle juhtmõtteks on "Liigume koos!", ütles SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse projektijuht ja Euroopa spordinädala koordinaator Eestis Renna Nelis. Ta lisas, et Spordinädala eesmärk on julgustada liikuma väikeste sammudega aktiivsema elustiili poole eelkõige neid, kes liikumist mingil põhjusel veel harrastanud ei ole.
Nelis märkis, et läbi avatud treeningute, kogukondlike algatuste ja traditsiooniliste liikumissündmuste saame pakkuda meelepäraseid liikumisviise, mida tervise nimel harrastama hakata. "Koos liikudes on uuringute kohaselt motivatsioon ja liikumisest saadav kasu ka suurem," lisas Nelis.
Spordinädala programmi juhatab sisse 1.-30. septembrini toimuv sammukogumise kampaania "Tõmbame käima!". Kampaania kutsub alustama sügist aktiivselt, liikudes tervise nimel iga päev ja koguma septembrikuu jooksul inimese kohta vähemalt 200 000 sammu, mis teeb 6666 sammu päevas. Lisainfo kampaaniaga ühinemise kohta leiab Spordinädala veebilehelt spordinadal.ee/tombame-kaima. Kõik, kes koguvad vajaliku sammude arvu, osalevad liikuma kutsuvate auhindade loosis.
Spordinädala põhiprogrammis on tänavu nii suured üleriigilised liikumissündmused kui ka kogukondlikud algatused maakondades:
- 22. septembril kutsuvad liikuma Paide-Türi Rahvajooks ja Rahvakõnd, Sportland Kõrvemaa Rattamaraton ja Alutaguse Elamusmaraton.
- 23. septembril liigub kogu Eesti heategevusliku Teatejooksu rütmis. Koolinoortele suunatud teatejooks toimub 28 eri paigas üle Eesti.
- 26. septembril toimub Kindral Johan Laidoneri Olümpiateatejooks.
- 28. septembril kell 12-15 on kõik soovijad oodatud Kalevi Keskstaadionile Tallinnas, kus toimub aktiivne perepäev #BeActive Night. Tutvust saab teha erinevate spordialadega, võtta osa avatud treeningutest ja lõbusatest mõõduvõttudest ning küsida tervise ja liikumise nõu oma ala asjatundjatelt. Kohapeal ootavad erinevad liikumismängud ja põnevad väljakutsed igale vanusele. Perepäev on kõikidele tasuta.
Septembri ja oktoobrikuu jooksul toimuvad Eesti erinevates maakondades maakondlike spordiliitude, kohalike omavalitsuste ja spordiklubide eestvedamisel tasuta avatud treeningud kõikidele huvilistele, kus saab teha tutvust kümnete erinevate spordialadega. Info sündmustest jõuab jooksvalt Spordinädala kalendrisse.
Liikumisharrastuse kompetentsikeskus kutsub septembris toimuva Spordinädala sündmustega ühinema ka haridusasutusi, kohalikke omavalitsusi, riigiasutusi, ettevõtteid ja teisi organisatsioone, et üheskoos innustada võimalikult suurt hulka inimesi olema igapäevaselt aktiivsed. Samuti on liikumissündmusi oodatud algatama kogukonnad, sõpruskonnad aga ka üksikud liikumisentusiastid.
Iga huviline, nii eraisik kui organisatsioon, on oodatud kuni 22. septembrini lisama oma liikumissündmust ka Spordinädala programmi Spordinädala kodulehel.
Möödunud aastal toimus Spordinädala raames üle Eesti 1101 sündmust, kokku registreeriti üle 200 000 osaluskorra. Spordinädala sündmusi algatas 705 erinevat organisatsiooni, kellest suurima panuse andsid haridusasutused.
Spordinädal on osa Euroopa Komisjoni poolt ellu kutsutud üleeuroopalisest liikuma kutsuvast algatusest European Week of Sport, mida korraldatakse 2015. aastast aktiivse eluviisi propageerimiseks.
Spordinädalat korraldab SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskus. Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse asutas 2022. aasta sügisel Eesti Olümpiakomitee liikumisharrastuse valdkonna üleriigiliseks arendamiseks ja koordineerimiseks. Sihtasutuse tegevus hõlmab teaduspõhiste arendus- ja sekkumisprogrammide algatamist ja toetamist, parimate maailma praktikate kogumist ja tutvustamist, valdkonnas tegelevate organisatsioonide hindamist ning valdkonnale suunatud koolitussüsteemi arendamist ja juhtimist.
Toimetaja: Anders Nõmm