Järvela jalgpalli MM-i andmisest Saudi Araabiale: selline maffiastiilis värk
Sel nädalal selgus, et 2034. aasta maailmameistrivõistlused toimuvad Saudi Araabias. Jalgpalli tohutul hulgal riiklikku raha panustanud riik oli kandideerimisprotsessi lõpuks ainus kandidaat ja seega langes valik ka saudide peale. Mis on selliste suurvõistluste korraldusõiguste omandamise telgitagused ning kas selliste juhtumite puhul ongi asi ainult rahas, rääkis "Terevisioonis" jalgpalliajakirjanik Ott Järvela.
"Gianni Infantino (FIFA president – toim), tuleb tunnustada, on osav mängur – sättis asjad niimoodi, et mitte keegi teine seda 2034. aasta MM-i kas ei saanud või ei tahtnud," selgitas Järvela. "FIFA-l on mõned reeglid paika pandud ja reegleid on võimalik enda hüvanguks ära kasutada, mida Infantino siinkohal ka tegi."
"Järgmine MM 2026 toimub Põhja-Ameerikas – USA, Kanada, Mehhiko. Siis 2030 osas olid kandidaatideks Euroopa – Hispaania ja Portugal, kusjuures nad võtsid endaga kaasa Maroko – ja tahtis ka Lõuna-Ameerika. Infantino lahendus oli see, et ta andis selle MM-i Hispaaniale, Portugalile ja Marokole ning lõuna-ameeriklased saavad igaüks mõne mängu. Saab vist Argentina, Uruguay ja Paraguay igaüks ühe mängu," jätkas Järvela. "Ja nüüd FIFA reegel, mis mängib selle asja Saudi Araabiale kätte, on see, et MM ei tohi samal kontinendil toimuda rohkem kui üks kord 12 aasta jooksul. Mis tähendab, et 2034. aasta jaoks olid mängust väljas Põhja-Ameerika, Lõuna-Ameerika, Aafrika ja Euroopa. Alles jäid Aasia ja Okeaania."
"Okeaanias peale Uus-Meremaa riike, kes üldse MM-ile mõelda saaksid, ei ole ning Aasia osas oli situatsioon selline, et Saudi Araabial oli tegelikult soov juba 2030. aasta MM-i saada. Infantino vaatas olukorda ja nägi, et seda varianti ei ole," lisas Järvela. "Lisaks anti väga lühike etteteatamisaeg, vist 27 päeva, et pead juba nüüd, 11 aastat ette, andma teada, et seda 2034 MM-i tahad. Saudi Araabia tõstis käe püsti. Ainuke reaalne teine variant Aasia jalgpallimaailmajaos, kuhu kuulub ka Austraalia, olekski olnud Austraalia. Aga nad vaatasid asjadele otsa ja nägid, et pole varianti. Selline nagu maffiastiilis värk, et ei jätagi muud varianti üles, et nüüd tuleb Saudi Araabiasse minna 11 aasta pärast."
Mida see FIFA kohta näitab – 2018 Venemaa, 2022 Katar ja nüüd 2034 Saudi Araabia? "Aus on öelda, et vahepeal kaks MM-i on väga normaalsetes kohtades. Aga see näitab ka seda, kuhu maailma spordis praegu jõud on liikumas," tõdes Järvela. "Ehk Araabia maailm on leidnud tippspordi näol väga tänuväärse sektori, kes on valmis vastu võtma nende külalislahkust ja raha, vastutasuks mööda vaatama eetilistest probleemidest. Sellepärast sinna ka minnakse. Siinkohal on paslik meenutada FIFA endise peasekretäri Jerome Valcke'i ütlust 2013. aastast: "Vähem demokraatiat tagab sujuvama MM-i korralduse." See oli täpne tsitaat."
Kas inimõiguste, staadionite ehitajate olukorral pole erilist vahet, kas räägime Katarist või Saudi Araabiast? "Ilmselt on niimoodi paslik öelda. Saudi Araabia osas me praegu nii täpselt ei tea, 11 aastat on minna. Ei ole põhjust arvata, et seal väga palju erineks sellest, mis toimus Kataris. Küll aga võin öelda Katari kogemuse põhjal, et olen väga veendunud, et korraldus sujub ludinal, sest just nimelt, vähem demokraatiat tagab sujuvama korralduse," arutles Järvela. "Kui võtame näiteks 2026. aasta MM-i. Üks Ameerika Ühendriikide kaasaegsemaid staadione on SoFi Stadium, mis loobus MM-i mängude võõrustamisele kandideerimast FIFA suureks pettumuseks, sest nad ei saanud FIFA-ga kokkuleppele, kuidas jagatakse tulu, mis mängude ajal staadionil teenitakse. Sellised kokkulepped demokraatlikes riikides sünnivadki läbirääkimiste teel ja kompromisside teel. Kataris ja Saudi Araabias sellist probleemi ei ole – seal FIFA ütleb, et tahame niimoodi ning empiir või kroonprints ütleb "jah, muidugi.""
"Saudi Araabia olukord on parem kui oli Katari oma, kahes mõttes – esiteks, infrat on seal oluliselt rohkem, tõsi, tuleb veel väga palju ehitada staadione ja muud. Aga oluline asi on ka see, et Saudi Araabia jalgpallikultuuril on Katariga võrreldes vahe sees," lisas Järvela. "Saudi Araabia on tegelikult olnud jalgpalliriik juba mõnda aega. Nad on sportlikult kvalifitseerunud mitmetele MM-finaalturniiridele, juba enne kui nad hakkasid tippmängijaid oma liigasse kokku ostma. Nad on Aasias olnud tippriik kogu aeg."
Kuidas peame vaatama Saudi Araabiat kui spordiriiki? "Nad koondavad endale spordikapitali ja see seisneb kas võistlustes või sportlastes, kes seal töötavad. Jalgpall, aga ka vormel-1 etapp, nad on sisuliselt omandanud maailma meeste tippgolfi, maailma olulisemad profipoksi võistlused kipuvad toimuma üha sagedamini Saudi Araabias. Nad ajavad oma kombitsaid praegu igale poole tippsporti sisse ja nagu ikka, põhjus on selles, et tippsport on globaalse haardega valdkond, mille kaudu on võimalik saavutada n-ö pehmet mõju. See on ka põhjus, miks Venemaa tahtis endale MM-i ja Sotši olümpiat, miks Katar tahtis jalgpalli MM-i. See on elu, paraku."
Toimetaja: Maarja Värv