X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa üliõpilasspordi liit peatas Venemaa ja Valgevene liikmesuse

Tarmo Jaakson, Karl Tereping, Kairis Ulp, Leonz Eder ning Ants Veetõusme Euroopa Üliõpilasspordi Assotsiatsiooni (EUSA) üldkoosolekul
Tarmo Jaakson, Karl Tereping, Kairis Ulp, Leonz Eder ning Ants Veetõusme Euroopa Üliõpilasspordi Assotsiatsiooni (EUSA) üldkoosolekul Autor/allikas: Karl Tereping/Eesti Akadeemiline Spordiliit

Eelmisel nädalal Türgis Kusadasis toimunud Euroopa Üliõpilasspordi Assotsiatsiooni (EUSA) üldkoosolekul otsustas organisatsioon peatada Venemaa ja Valgevene liikmesuse.

Otsus kiideti heaks 28 poolthääle ning kahe erapooletu häälega ning selle tagajärjel ei saa Venemaa ega Valgevene üliõpilassportlased osaleda EUSA üritustel, ühtegi EUSA üritust ei korraldata Venemaal ega Valgevenes. Need piirangud kehtisid juba 2022. aasta 7. märtsist, kui EUSA täitevkomitee selle otsustas, nüüd kinnitati otsus ka üldkoosoleku poolt. Täitevkomiteele jääb õigus piirangud eemaldada juhul, kui piirangute seadmiste põhjustel ei ole enam alust, vahendab EASL oma kodulehel.

Üldkoosolekust võttis osa 30 EUSA liikmesriikide delegatsiooni. Samuti osales üldkoosolekul Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Föderatsiooni (FISU) president Leonz Eder ning esindajad. Lisaks neile olid kohal ka Ameerika, Aafrika ning Aasia üliõpilasspordi organisatsioonide esindajad. Eestit esindasid Eesti Akadeemilise Spordiliidu president Ants Veetõusme ning peasekretäri kohusetäitja Karl Tereping. Samuti osales Eestist Kairis Ulp, kes kandideerib eesolevatel FISU valimistel novembris FISU juhatusse. Üldkoosolekul tutvustati EUSA viimaste aastate tegemisi, võistluste tulemusi ning tulevikuplaane, millest märkimisväärsemad on 2024. aastal Ungaris toimuvad EUSA Üliõpilasmängud ning 2025. aastal toimuvad Euroopa üliõpilasmeistrivõistlused 17 spordialal.

Üldkoosoleku teisel päeval toimus EUSA-FISU strateegiaarutelu. Selle raames viidi läbi kaks paneeldiskussiooni, mille teemadeks olid tulevikuperspektiivid üliõpilasspordis ning jätkusuutlikud rahvusvahelised üliõpilasspordi üritused. Üliõpilasspordi tulevikuperspektiivide osas arutlesid kontinentide üliõpilasspordi esindajad koos FISU presidendiga erinevate väljakutsete üle ning vahetasid mõtteid, kuidas omavahelist koostööd ühtlasemaks ja paremaks teha. Arutelu üheks läbivaks jooneks oli sooline tasakaal ning peamiselt naiste osakaalu suurendamine nii esindusorganisatsioonides kui ka rahvusvahelistel võistlusel.

Jätkusuutlike rahvusvaheliste ürituste korraldamise aspektis keskenduti meetoditele, kuidas saaksid suuri spordiüritusi korraldavad EUSA ning FISU liikmed oma tegemistes olla keskkonnasõbralikumad. Peamisteks uuendusteks on ühekordsete toidunõude vahetamine korduvkasutatavate vastu, joogivee jagamisel plastikpudelitelt üleminek veeautomaatidele ning kohalike teenusepakkujate eelistamine toitlustamisel ning ürituse partnerite valikul.

Kahepäevane üldkoosolek lõppes EUSA auhinnagalaga, kus tunnustati parimaid ning aktiivsemaid EUSA üritustel osalejaid, samuti nimetati auliikmeid. Ka Eesti Akadeemiline Spordiliit sai auhinna, tunnustamaks seda, et koos Soome, Läti ning Leedu üliõpilasspordi liitudega korraldatakse endiselt sada aastat tagasi alanud SELL-i mänge. Järgmine EUSA üldkoosolek toimub 2025. aastal Horvaatias Zagrebis.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: