Täna 110 aastat tagasi toimus Eestis esimene maratonijooks

Eesti esimene maratonijooks aastal 1913 ajalehes
Eesti esimene maratonijooks aastal 1913 ajalehes "Tallinna Teataja" Autor/allikas: Tallinna Maraton/Kuvatõmmis

Täna 110 aastat tagasi, 28. aprillil 1913 (praeguse kalendri järgi 11. mail), toimus esimene maratonijooksuvõistlus Eestis. Paldiskist Tallinna lähistele Mustjõele kulgenud 39 versta (40,2 km) pikkuse katsumuse võitis Pjotr Šubin Peterburist, ajaga 3 tundi 23 minutit ja 45 sekundit. Parima eestlasena jõudis neljandana finišisse tartlane Arnold Feldmann. Seda ajaloolist sündmust loetakse Eesti maratonijooksu sünnipäevaks.

Eesti maratonijooksu ajaloos on olnud mitmeid silmapaistvaid saavutusi, persoone ja sündmusi. Jüri Lossmann võitis Antverpeni olümpiamängudel 1920. aastal maratonijooksus hõbemedali, mis oli Eesti Vabariigi esimeseks olümpiamedaliks, üheksakordne Eesti meister Rein Leinus püstitas 1968. aastal oma viienda Eesti rekordi. läbides maratoni kahe tunni 20 minuti ja kolme sekundiga, mis oleks andnud samal aastal toimunud Mexico olümpial kuldmedali.

Pavel Loskutov võitis 2002. aastal Münchenis Euroopa meistrivõistlustel hõbemedali, Jane Salumäe saavutas samas neljanda koha, mis on maratonijooksus läbi aegade Eesti naiste parim koht tiitlivõistlustel. 2022. aastal tuli Eesti maratonitiim (Kaur Kivistik, Roman Fosti, Tiidrek Nurme) taas Münchenis toimunud Euroopa meistrivõistlustel võistkondlikus arvestuses kõrgele kuuendale kohale.

Eesti suurima rahvaspordisündmuse Tallinna Maratoni organisaatorid soovivad teha ajalugu ka tänavu, seades eesmärgiks korraldada Liikumisaasta 2023 suurim sündmus. Tänase seisuga püsitakse seatud eesmärgi graafikus. Neli kuud enne suursündmust on erinevatele distantsidele registreerinud juba ligi neli tuhat jooksusõpra, millega püsitakse kannul viie aasta tagusel rekordilisel registreerimisgraafikul. Senine Eesti suurim rahvaspordisündmus toimus 2018. aastal, kui Tallinna Maratonist ja Sügisjooksust võttis osa 23 940 liikumisharrastajat.

Nii tippjooksjaid kui tuhandeid harrastajaid kaasava Tallinna Maratoni kolmepäevane programm algab reedel, 8. septembril viiekilomeetrise Nike Noortejooksuga, jätkub laupäeval 9. septembril 21,1 kilomeetri pikkuse poolmaratoni ja 10 km RIMI Sügisjooksuga ning lõpeb pühapäeval 10. septembril klassikalise maratonijooksuga (42,2 km). Kavas on ka Limpa lastejooks ning terve septembrikuu vältav harrastajate seas populaarsust kogunud virtuaalne Maratoni Kombo. 

Eesti suurim jooksufestival on sel aastal pühendatud lisaks Eesti maratonijooksu juubelile ka Eesti Vabariigi 105. juubeliaastale ning meeleolu tuleb taas tõeliselt pidulik ja ülev, sest osalejad on starti oodatud sinimustvalges riietuses.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: