USA-s langetati dopinguvastase võitluse nimel oluline kohtuotsus

Blessing Okagbare
Blessing Okagbare Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Texasest pärit Eric Lira mõisteti esimese inimesena süüdi vilepuhuja Grigori Rodtšenkovi järgi nime saanud seaduse alusel, mis käsitleb dopinguainete vahendamist tippsportlastele.

Seadus võeti Ameerika Ühendriikides vastu 2020. aastal ja selle järgi saab senisest palju karmimalt karistada dopingukuritegude asjaosalisi, kelleni sportlike instantside käed seni ei ulatunud.

43-aastane Lira vahendas dopinguaineid Nigeeria sprinterile Blessing Okagbarele, kes võeti maha enne Tokyo olümpiamängude 100 meetri poolfinaale, sest oli andnud enne mänge Slovakkias võistlusvälisel kontrollimisel positiivse proovi.

USA kohus tegi kindlaks, et koguni 11-aastase võistluskeelu saanud Okagbarele vahendas dopinguaineid just Lira. "Lira pakkus keelatud sooritust tõstvaid aineid olümpiasportlastele, kes soovisid korruptiivsel moel saavutada konkurentsieelist," kommenteeris süüdistaja Damian Williams.

"Sellised spordi õõnestuskatsed kahjustavad olümpiamängude eesmärki: näidata võrdsetel tingimustel sportlikku tipptaset. Lira püüdlused selle eesmärgi moonutamiseks ei jää karistamata."

Rodtšenkovi seaduse alusel võib mõista maksimaalselt kümne aasta pikkuse vanglakaristuse, aga Lirale määratud karistus on veel selgumisel. Ameerika Ühendriikide antidopingu agentuuri (USADA) juhi Travis Tygarti sõnul oleks Lira Rodtšenkovi seaduseta pääsenud.

"See saadab mõjusa sõnumi spordireeglite olulisuse kohta ja et USA kavatseb pettused, kus kannatavad puhtad sportlased ja avalikkus, välja juurida ja nende eest karistada," kommenteeris ta otsust.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: