Inglismaa jalgpallurid hakkavad kasutama Eestis arendatud nutikaid sisetaldu

Eestis arendatud nutikad sisetallad.
Eestis arendatud nutikad sisetallad. Autor/allikas: Krakul

Asjade interneti lahenduste arendaja Krakul sai valmis tootmiseelse prototüübi nutikast elektroonilisest sisetallast, mis aitab tippsportlastel vigastusi ennetada. Taldu testiti äsja edukalt Katari MM-i jalgpallikeskuses ning Suurbritannia jalgpalliklubid eesotsas Inglismaa esiliigas mängiva Leedsi jalgpalliklubiga plaanivad võtta sisetallad aasta lõpus kasutusse.

Krakuli juhi Aare Aruniidu sõnul oli peamine väljakutse see, kuidas tagada elektroonika töökindlus sellises raskes keskkonnas. "Jalgpallurid ju sõna otseses mõttes trambivad trükkplaadi peal, see on elektroonika jaoks väga keeruline keskkond. Lisaks ei tohi elektroonika sportlast segada, see peab olema väga väike ja ergonoomilise disainiga. Nende väljakutsetega me oleme paar aastat maadelnud ja jõudnud nüüd kolmanda prototüübiga lahenduseni, mis pidas vastu katsetused reaalsetes kasutustingimustes," selgitas Aruniit.

Krakuli klient on firma nimega SportScientia. Ettevõtte juhi ja asutaja Peter Lazou sõnul muudavad nende nutikad sisetallad kvaliteetse biomehaanilise andmehõive kättesaadavaks füsioterapeutidele, meditsiini- ja spordispetsialistidele. "See on maailmas esmakordne, et selline tehnoloogia jõuab ülikoolide ja teadusasutuste kõrgtehnoloogilistest laboritest välja kasutusse," ütles Lazou.

Üliõhukeses sisetallas on jõuandurid, kiirendusandur, güroskoop, bluetooth seade ning liitiumaku. Andurid salvestavad infot selle kohta, kuidas treeningute ajal biomehaanilised koormused jalatallal jaotuvad, kas koormused on mõlemal jalal ühesugused, millised koormused on eri kiirenduste ajal ning samuti saab jälgida muutusi eri treeningute jooksul. Eliitklubide füüsilise ettevalmistuse eest vastutavad inimesed jälgivad profisportlaste treening- ja võistluskoormust, et sportlased oleksid järjepidevalt tipptasemel. Nutitald aitab usaldusväärselt mõõta füüsilist koormust ja biomehaanilisi jõudusid ning jälgida sportlase arengut, kõnnitehnikat, füüsilist vormi ning ennetada nii vigastusi.

Aruniidu sõnul toimusid esimesed testid Eestis ning Krakuli kontorisse osteti testide jaoks isegi jalgpallimuru. "Meil oli vaja luua testimiseks sobiv keskkond, seega hankisime kontorisse kunstmuru. Seejärel testisid taldu Eesti jalgpallurid ning siis testiti taldu Katari jalgpalli MM-i jalgpallikeskuses. Plaanime aasta lõpuks toote kliendile üle anda, et Inglismaa jalgpallurid saaksid neid kasutama hakata. Võimalik, et on vaja ka midagi veel edasi arendada, uute toodete arenduses peab olema valmis ootamatusteks," lisas Aruniit.

"Ringvaates" testis nutikaid sisetaldu Eesti koondislane Markus Jürgenson:

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: