Avamerepurjetamise Eesti ja Soome MV etapi võitsid Matilda 4 ja Team Pro4U

Team Pro4U
Team Pro4U Autor/allikas: Janis Spurdzins

ORC avamerepurjetamise Eesti ja Soome meistrivõistlustel oli regati Baltic Offshore Week teiseks päevaks kavandatud pikk avameresõit, mis tavaliselt kestab 6-10 tundi, kuid ilmastikuolusid arvestades koostas peavõistlusjuht Madis Ausman distantsi sellele vastavalt veidi lühema.

A-klassi paadid saadeti 45nM pikkusele rajale ja väiksematel B-klassi paatidel tuli purjetada 35nM pikkune etapp. Laupäevane sõit oli eriti oluline, kuna punktide kordaja oli 1,4 ja seda ei saa üldskoorist maha arvestada. Klasside kaupa lisasid oma skoori võidu Hiiumaa jaht Matilda 4 A-klassis ja B-klassis Team Pro4U Rootsist.

Start anti kella 11 järel hommikul, et ühe miili kaugusel asuvas vastutuule märgis heisata eespurjed ja suunduda Aegna saare ning kaugeima märgi suunas, milleks mõlemale klassile oli Tallinnamadal. Selle võtmise järel naasti Tallinna poole kuni Keskmadala idapoini, kus A-klass tegi ümberpöörde Uusmadala idapoile, et pikendada väiksemate jahtidega võrreldes oma distantsi kümne miili võrra.

Viimane märk enne finišit oli Katariina kai idapoi Tallinna lahel. Hommikune ennustus nii ilma kui esimeste finišeerijate aja suhtes pidas paika: nii nagu lubatud, hakkas vihma sadama kell 11 ning vihmas tuli purjetada kogu distants. Regati Line Honours ehk esimesena distantsi läbinu tiitel kuulus Soome jahile Mercedes-Benz EQ Power (GP 42) Jani Lehtiga roolis, kes ületas finišiliini kell 16.30:19.

A-klassis soosisid tugevamad tuuled ka grupi väiksemaid paate. 2021. aasta ORC C-klassi maailmameister Matilda 4 (J-112E) Juss Ojalaga roolis Dago Jahtklubist oli päevaga rahul, öeldes, et palju allatuules purjetamist laupäevasel etapil andis neile võimaluse konkureerida endast suuremate, X-41 tüüpi paatidega, kes edestasid Matilda 4 meeskonda esimesel päeval.

"Täna oli merel külm ja märg, aga purjetamise mõttes oli super päev ja kokkuvõttes fun! Distants oli väga hästi koostatud, tuult jagus kohati isegi kuni 23 sõlmeni. Paadi kiirus kuni 11-12 sõlme oli piisavalt hea, et ületada finišijoon füüsiliselt grupi esimeste paatide seas. Rajal tuli mitmetel jahtidel kohtuda suurte laevadega. Meie andsime teed ühele konteinerlaevale ja saime juurde ca minuti, kuid osad jahid said oluliselt rohkem kruiisilaevadega kohtudes. Tänast ilmaprognoosi ja rada hommikul vaadates teadsime, et meil on eelis, kuna X-jahid ei suuda meil nii palju eest ära sõita. Kui homseks lubatud tugeva ilma prognoos püsib, siis loodame, et suudame hästi sõita ka viimased lühirajasõidud," lausus Juss Ojala optimistlikult." 

Senine üldliider Olympic (X-41 mod) Tiit Vihuliga roolis sai laupäeval teise koha, võidupaadist korrigeeritud ajaga maas nelja minuti ja 30 sekundiga. Kolmandaks sõitnud jahti Forte (X-41) Kalevi Jahtklubist Jaak Jõgiga roolis lahutas teisest kohast vaid 14 sekundit.

Üldedetabelis on A-klassi liider Olympic 5,8 punktiga, järgneb Tanel Tamme juhtimisel Premium (X-41 mod) 12,6 punktiga ja Forte on 14,2 punktiga kolmas.

B-klassis võttis rootsi jaht Team Pro4U (First 36,7 Mod) Patrik Forsgreni juhtimisel avameresõidult järjekordse võidu, tugevdades sellega oma üldist liidripositsiooni. Sõites kogu distantsi tihedalt koos, finišeeris Team Pro4U Aivar Tuulbergi Katariina II (Arcona 340) järel, kuid korrigeeritud aeg andis rootslastele edu Katariina II (Pärnu JK) ees kolm minutit ja 17 sekundit. Kolmandana lõpetas laupäevases sõidus Margus Žuravljovi Amserv Toyota ST (First 36,7 mod) Kalevi Jahtklubist, jäädes Katariina II-st maha 42 sekundit.

Team Pro4U meeskond on senise võistluse käigu ja oma tulemusega väga rahul. " Meil oli täna avameresõidul suurepärane paadikiirus, hea start ja head manöövrid ning isegi kui me kõiki tuulevahetusi ideaalselt ei võtnud, purjetasime suhteliselt konservatiivselt ja suutsime võita. Nagu ikka, andsime kogu etapi jooksul endast parima ning meeskonnas oli suurepärane keskendumine ja positiivne meeskonnavaim! Oleme õnnelikud, et oleme kahe päeva pärast juhtpositsioonil ning homme jätkame lihtsalt purjetamist nii nagu sel nädalavahetusel oleme teinud!"

4,4 punktiga juhib B-klassis võistlust Team Pro4U, Katariina II-l on 9,8 punkti ning esialgse esikolmiku lõpetab 15,6 punktiga  Directo (Itaalia 9,98) Kalevi Jahtklubist Erki Meltsiga roolis.

Pühapäeval on ORC Eesti ja Soome meistrivõistluste viimane päev ning jäänud on purjetada kuni kolm lühirajasõitu Tallinna lahel. 

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: