Täispikal triatlonil purunesid maagilised tähised

Kristian Blummenfelt
Kristian Blummenfelt Autor/allikas: SCANPIX / IMAGO/Aswendt

Neli triatleeti ületasid spetsiaalsel rekordiüritusel ihaldatud piiri. Mehed läbisid täispika triatloni esmakordselt kiiremini seitsmest ja naised kaheksast tunnist.

Täispikk triatlon (3,8 km ujumist, 180 km ratast, 42,2 km jooksu) on üks raskemaid vastupidavusalasid, kus eksisteerivad täpselt samasugused kättesaamatuna tunduvad tulemused nagu jooksualadelgi, vahendab Marathon100.com.

Kui Eliud Kipchogest sai 2019. aastal esimene inimene, kes on läbinud maratonidistantsi kiiremini kahest tunnist, siis täispikas triatlonis oli selliseks maagiliseks piiriks seitse tundi meestel ja kaheksa tundi naistel.

Klassikalisel Ironmani distantsil olid mehed enne pühapäeva jõudnud tulemuseni 7:21.12 ja naised tulemuseni 8:18.13 ehk eesmärk läbida see vahemaa kiiremini seitsmest või kaheksast tunnist oli väga suur väljakutse.

Spetsiaalselt rekordi ründamiseks mõeldud võistlusel osales vaid kaks meestriatleeti (Kristian Blummenfelt Norrast ja Joe Skipper Suurbritanniast) ja kaks naistriatleeti (Kat Matthews Suurbritanniast ja Nicola Spirig Šveitsist).

Rekordkatse viidi läbi spetsiaalsel rajal Saksamaal ning võeti kasutusele vahendid, mis tavalisel Ironmanil ei ole lubatud. Suurima eelise pidi andma tempomeistrite kasutamine, kelle tuules triatleedid distantsi pidid läbima.

Vaatamata sellele, et päeva jooksul kerkis õhutemperatuur üle 25 kraadi, mis maratonijooksuks on kõike muud kui ideaalne, tulid kõik triatleedid ajaloolise väljakutsega toime.

Kristian Blummenfeltist sai esimene mees, kes täispika triatloni seitsmest tunnist kiiremini on läbinud. Tema ametlikuks tulemuseks fikseeriti 6:44.25. Skipper jäi norrakast maha vaid mõne minuti ja ületas lõpujoone tulemusega 6:47.36.

Naistest ületas esimesena maagilise piiri Kat Matthews (7:31.54), kuid sakslanna Spirig jäi temast maha samuti vaid mõne minutiga.

Blummenfelt läbis 3,8 km pikkuse ujumisdistantsi 48 minutiga, mis oli küll hea, kuid mitte ootuspärane. 180 km ratta seljas võtsid aega vaid 3:24.22 ehk keskmise kiirusega 52,8 km/h. Skipper läbis rattadistantsi veel kiiremini, keskmise kiirusega 54,9 km/h (3:16.42).

Maratonirajal kulutas norralane aega vaid 2:30.50 läbides kilomeetreid keskmiselt kolme minuti ja 33 sekundiga. Skipperi ajaks maratonis fikseeriti 2:36.43.

Selleks, et palavus jooksurajal liiga ei teeks, sõitis jooksjate kõrval jalgrattur pritsides soovi korral triatleete külma veega. Samuti olid neil abiks tempomeistrid, norralasel näiteks 2:09-ga varem maratoni läbinud jooksja.

Sama tugeva esituse tegid ka naistriatleedid, näiteks maratonirajal kulus Spirigil aega vaid 2:45.07 ja Matthewsil 2:46.09.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: