Tartu rattaralli tuleb sel aastal mitme uuendusega

Tartu rattaralli 2019. aastal.
Tartu rattaralli 2019. aastal. Autor/allikas: Ardo Säks

Tartu rattaralli on koroonaviiruse leviku tõttu toimunud viimased kaks aastat virtuaalsena. Tänavu saavad rattaralli üritused startida taas täies mahus ning oodata on mitmeid uuendusi, mis on peamiselt suunatud ohutuse suurendamiseks. Klubi Tartu Maratonile rääkis kõigest täpsemalt võistluse peakorraldaja Indrek Kelk.

Milline on põhiline muutus osaleja jaoks?

"Neid uuendusi on sel aastal päris palju. Kõige rohkem tunnetavad ratturid muutust tõenäoliselt lainestartide, uue raja ning lisanduva lühikese distantsi osas. Mis puudutab lainestarte, siis need on loodud eelkõige ohutust silmas pidades, vähendades stardiga kaasnevat sagimist. Sel aastal on nii 128 km kui ka 60 km distantsil viis lainestarti. Pikk distants kuulub rahvusvahelisse UCI Gran Fondo World Series sarja ning seal on lainestardid ära jagatud vanusegrupi põhiselt, lisaks eliitgrupp ja tempogrupid. Pooliku distantsi lainestardid on arvestatud selle järgi, kes millise ajaga lõpetada võiks. Kõige lühemal distantsil on üks start," rääkis Kelk.

"Tänavu stardivad kõik kolm Rattaralli distantsi Eesti Rahva Muuseumi (ERM) B-parklast ja viivad osalejad Peipsi poole, mitte Lõuna-Eestisse. Uue stardikoha ja rajamuudatuse põhjus seisneb eelkõige Riia ringristmiku rekonstrueerimises, mistõttu olime sunnitud rada uuendama ja ratturid teist teed pidi linnast välja viima. Küll aga on finiš endiselt Turu tänaval," lisas ta.

Mida toob uus, kõige lühem distants?

"Oleme juba varem mõelnud, et tahaksime teha osalejatele kõige lühema distantsi ja ERM-i juurest startimine seda ka võimaldab. Plaanis on kolmanda distantsina 27 km, mis on mõnus rahulik sõit, kuhu saab tulla terve perega lihtsalt ilusat päeva nautima. Kuna teatavasti on elektrirattad muutumas linnapildis üha populaarsemaks, siis erandkorras on sellel distantsil lubatud ka elektriratastega osalemine (kuni 25km/h; võimsus 250W)."

Mainitud sai Gran Fondo sarja, mida see endast kujutab?

"UCI Gran Fondo World Series on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) egiidi all toimuv võistluste sari harrastusratturitele. Igal osavõistlusel oma vanusegrupi esimese 20% seas lõpetanud rattureid premeeritakse spetsiaalse sarja medaliga, lisaks saavad nad hooaja lõpus õiguse startida UCI Gran Fondo Maailmameistrivõistlustel, mis toimuvad tänavu Itaalias, Trentos," sõnas Kelk.

"Tartu Rattarallil on 128 km distants UCI Gran Fondo World Series sarjas. Kõik, kes end Tartu Rattaralli pikale distantsile kirja panevad, lähevad automaatselt Gran Fondo vanuseklassi arvestusse. Gran Fondo arvestuses osaleda soovijad peavad startima oma vanusegrupile mõeldud stardilaines ja stardigrupis. See annab võimaluse selgitada välja, kes kuuluvad vanusegrupi 20% kiireimate sekka," jätkas ta.

"Kui osaleja ei soovi Rattarallil Gran Fondo arvestuses osaleda, on tal võimalus startida esimesest lainest ehk eliitgrupist (tingimusel, et ta sellesse kvalifitseerub) või tempogruppidest, mis stardivad viimases stardilaines."

Mida veel võiks tänavusest Rattarallist teada?

"Rattaralli on ainuke päev, millal rattasõbrad saavad turvaliselt nautida liikumist Eestimaa teedel, päev mil Rattaralli rada on reserveeritud eelkõige ratturitele," rääksi Kelk. "See on koht, kuhu tulla koos perega, võtta mõnuga. Sõita nautides, aga ka soovi korral võisteldes," lisas ta.

"Rattaralli on festival, kus kõik rattasõitu armastavad inimesed saavad üheskoos manifesteerida, näidates oma poolehoidu keskkonnasõbraliku liikumise ja tervisliku eluviisi vastu," kommenteeris Kelk.

Toimetaja: Debora Saarnak

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: