Vahur Teppan: hiinlased võidavad olümpial suusatamises eestlasi

Vahur Teppan
Vahur Teppan Autor/allikas: Kristjan Teedema/Scanpix

Kui Vahur Teppan neli aastat tagasi treeneritöö kaugel Hiinas vastu võttis, esitati talle seal ultimaatum, et ta peab aitama Hiina suusatajad Pekingi taliolümpial medalile.

"Mida kaugemal oli olümpia, seda rohkem käis see medalijutt ja suures riigis väiksemat eesmärki olla ei saagi," sõnas Teppan värskes Olümpiaakadeemia taskuhäälingus. Medalite nimel on Hiina võtnud ette uskumatuid projekte.

"Hiina Olümpiakomitee poolt leiti 400-500 noort, kellest sõeluti parimad välja. Need saadeti omakorda mitmeks aastaks Soome ja Norrasse treenima. Jutt käib noortest, kes olid tol ajal vanuses 15-16 aastat. Nad polnud lund ega suuski mitte kunagi varem näinud," rääkis Teppan, kelle sõnul jõuabki nüüd kaks poissi sellest projektist reaalselt ka olümpiale.

"Minu sisetunne ütleb, et hiinlased teevad murdmaasuusatamises parema tulemuse kui eestlased, kuigi nad pole kaks aastat rahvusvahelises konkurentsis võistelnud", jätkas Teppan.  

Eesti suusatreener tõi näiteks, et Qiang Wang on juba paar korda MK-etapil punktikohale sõitnud ja on võimeline vabatehnika sprindi kvalifikatsioonis näitama esikümnesse kuuluvat aega. Teppan ei imestaks, kui Qiang jõuab sprindis koguni poolfinaali. Seni on ta jäänud veerandfinaalides hätta, kuid Hiinas ei ole rada nii tehniline kui MK-etappidel ja olümpiarajal on tal suured võimalused. Teppanit ei üllataks enda sõnul ka see, kui Hiina naised jõuavad suusatamises kolmekümne parema hulka.

Neli aastat Hiina murdmaasuusakoondist treeninud Teppani sõnul ootab olümpial suusatajaid ees väga raske suusarada. "Füüsiliselt on see väga nõudlik rada ja tõusud on päris pikad", sõnas Teppan. "Kõige raskemaks teeb olukorra see, et võisteldakse 1650 meetri kõrgusel merepinnast."

Teppani sõnul peab Zhangjiakou suusaradadel valmis olema ka selleks, et tuleb väga külm ja tuuline ilm. "Kui tuuleiilid sealt mägede vahelt peale keerutavad, õhk on kuiv, väljas suured miinuskraadid: võistlemine võib olla seal väga ebameeldiv", sõnas Teppan.

"Eelmisel aastal oli päris õudne pilt, kui ehitustööd ka veel käisid, esimene laskumine oligi sisuliselt pruuni liiva peal. Sel aastal on loodetavasti lumi palju puhtam", sõnas Teppan olümpiaraja kohta.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: