Eesti tippkohtunik Euroliigast: Belgradis läksime kilpide all riietusruumi

Aare Halliko
Aare Halliko Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Ligi 10 aastat korvpalli Euroliigas kohtunikuna töötanud Aare Halliko rääkis Betsafe'i taskuhäälingus korvpallikultuurist ja -reeglite muutumisest, Euroliigas vilistamisest ning Euroliiga ja FIBA konfliktidest.

Kui Halliko sai 2012. aastal teada, et teda ootab ees esimene Euroliiga mängu vilistamine, siis valdas teda väga eriline tunne.

"Kuigi selleks hetkeks oli mul taskus 13 aastat rahvusvahelist kogemust ja kaks naiste EM finaali, siis Euroliiga esimene mäng on ikka teistsugune. Kui täna lähen mängule, siis sama tunde tekkimiseks peaks kaks tippsatsi omavahel mängima," ütles Eesti edukaim korvpallikohtunik Aare Halliko Betsafe'i taskuhäälingus.

Halliko kuuleb kohtunikuna saalis enda töö peale enamasti aplausi siis, kui kodumeeskond võidab.

"Mõned fännid viskavad viis ja olen ka autogramme andnud. Žalgirises on selline härrasmees, kes on alati enne rahvusvahelist mängu kohtunike hotellis kohal ja võtab kuupäevaliselt vihikusse kõigi autogrammid. Tal on see olnud juba mitukümmend aastat," sõnas Halliko.

Kuna korvpallifännid on emotsionaalsed, siis viimase keerulise näitena tõi Halliko mõned nädalad tagasi Belgradis vilistatud mängu.

"Kümme tuhat pealtvaatajat kõik laulavad ja karjuvad ja vahel ei kuule viletki. Seal me läksime kilpide all riietusruumi. Et olla valmis ja mitte pärast klubi trahvida, siis on parem kui kohtunikel on turva peal," rääkis Halliko.

Ühele lähiaja enim räägitud hetkele ehk Žalgirise areenil Šarunas Jasikeviciusele tehnilise vea määramisele eelnes Halliko sõnul pikk sündmuste jada.

"Ta [Jasikevicius - toim.] reageeris mu kõrval ühe otsuse peale, aga ma ainult kuulsin seda. Vanemkohtunik tuli üle väljaku ja tegi talle hoiatuse – see on nii-öelda kollane kaart. Aga kuna ma olukorda ei näinud, siis ei osanud ka reageerida. Kui sama olukord uuesti tekkis, siis ma ei saanud lubada enam teisel kohtunikul tegutseda," selgitas Halliko oma otsuse tagamaid.

Kümne aasta jooksul ei ole Halliko enda arvates platsil väga suuri vigu teinud. "Kuna mind pole selle aja jooksul mängudelt maha võetud, siis ilmselt pole ma ühtegi suurt viga teinud. Kindlasti on aga asju, mida oleks saanud lahendada teisiti," sõnas Halliko.

Halliko arvab, et tal on kõik omadused olemaks väga hea kohtunik, aga tippude tipust jääb midagi siiski puudu. "Võib-olla on see enesekindlus? Kõik kohtunikud eksivad, aga see, milliseid eksimusi teha, milline on suhtlusoskus ja kas oskad ennast maksma panna. Minu nõrkus on ilmselt, et olen liiga hea inimene," tõdes Halliko.

Meediast on läbi käinud jutud FIBA ja Euroliiga leppimisest, kuid Halliko sõnul seda kohtunike poole pealt kuulda ei ole.

"Suur sõda ongi ainult kohtunike vahel, sest teisi ei karistata. FIBA võistlusel Euroliiga vilistajat ei näe. Ma ei taha ka teisi kohtunikke halvustada, sest nad teevad selles olukorras oma tööd nii hästi kui oskavad," kommenteeris Halliko Euroopa tippkohtunike puudumist suurturniiridelt.

Kuula Aare Halliko täispikka intervjuud Betsafe'i taskuhäälingus siin.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: