Lahkus Eesti suusa- ja laskesuusalegend Kalju Valgus

Kalju Valgus 2006. aasta olümpial laskesuusakohtunikuna tegutsemas.
Kalju Valgus 2006. aasta olümpial laskesuusakohtunikuna tegutsemas. Autor/allikas: SCANPIX/Õhtuleht/Mati Hiis

Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni teatas, et 8. märtsi varahommikul suri alaliidu aupresident Kalju Valgus.

Viljandimaal 1939. aasta 21. oktoobril sündinud Kalju Valguse spordihuvi ja armastus suusatamise vastu avaldus juba varajases nooruses. Valguse juhendajateks Tartu Riiklikus Ülikooli kehakultuuriteaduskonnas olid legendaarsed Erna ja Herbert Abel, Osvald Allika ja Hans Gross.

Pärast TRÜ lõpetamist asus Valgus tööle suusatreenerina ja tema initsiatiivil loodi 1968. septembris Tallinna 44. keskkooli juurde NSV Liidu esimene spordiklass.

Aastate möödudes sai temast spordiühingu Dünamo/Põhjakotka suusatamise vanemtreener ja Eesti murdmasuusatamise meestekoondise treener. Tema õpilasteks olid Jüri Voodla, Mati Albert, Kalju Polt, Rein Pesur, Aarne Malva. 1973. aastal omistati Kalju Valgusele ENSV teenelise treeneri nimetus.

Laskesuusatamisega kokku puutudes mõistis Kalju Valgus ala erakordset perspektiivi ning tema eestvedamisel loodi Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon ja liituti rahvusvahelise alaliidu IBU-ga.

Valgus oli äärmiselt tegus visionäär, kes suutis anda erakordselt suure panuse nii Eesti kui terve maailma laskesuusatamise arendamisse. Tema teadmisi laskesuusatamise keskuse rajamisel ja võistluste korraldamise tehnilise poole osas kasutasid kõik parimad laskesuusatamise keskused.

IBU tehnilise võistluskomisjoni liikme, tehnilise delegaadi ja kohtunikuna andis Valgus oma panuse paljudele MK-etappide ning 1998 Nagano, 2002 Salt Lake City ja 2006 Torino olümpiamängude võistluse korraldusele.

Valgus oli üks IBU suvise laskesuusatamise algatajaid ja alates 2006. aastast ka sama IBU alakomisjoni esimees. Eesti Laskesuusatamise föderatsiooni presidendina töötas Kalju Valgus aastatel 1992-2000, aupresidendi ja juhatuse liikmena aastast 2007.

"Kalju Valgus unistas suurelt ja julgelt ning suutis neid unistusi ka ellu viia. Tehvandi lasketiiru rajamisel välja öeldud unistus laskesuusatamise Otepää MK-etapist kahjuks Kalju Valguse teravate silmadeni ei jõudnud, sest Covid-19 viirus on need kahjuks jäädavalt sulgenud," seisis ELSF-i järelhüüdes. "Kõikide laskesuusatamise sõprade ja Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni poolt siiras kaastunne Kalju Valguse perekonnale, lähedastele, sõpradele ja teekaaslastele. Oleme kaotanud sõbra ja mõttekaaslase, laskesuusatamisele südame kaotanud härrasmehe."

"Kalju Valguse ühine mälestusteenistus toimub siis, kui selleks viirusekriis võimaluse annab," lisas alaliit.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: