Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suure finaalseeria eel: Sokk vs Sokk või Allingu vs Bamba - kes on parem?

Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Neljapäeval alustavad Tartus tänavust Eesti korvpalli Meistriliiga finaalseeriat kohalik ülikoolimeeskond ja Tallinna klubi BC Kalev/Cramo. Mõlemad klubid on omavahel erinevates koosseisudes läbi aastate pidanud tugevaid lahinguid ning ilmselt üksteise ees ühtegi saladust pole.

Siinkohal analüüsime mõlema klubi mängijaid lähtuvalt positsioonidelt ning hindame, kellele millisel positsioonil võiks enne finaalseeriat anda eelise. Tuleb mainida, et mängijatele positsioonide määramisel tuginesime esmalt ametlikule infole Korvpalliliidu lehel ning kohati ka senise hooaja mängudes nähtule, kuid ikkagi on tegemist mõnevõrra subjektiivse lahterdamisega. Vastavalt olukorrale võivad tänapäeva korvpallurid reeglina täita väljakul mitut rolli ning väga konkreetselt võib ühele positsioonile määrata vaid mõned üksikud mängijad.Nr.1 ehk mängujuhid

Tartu Ülikool: Sten-Timmu Sokk (24,9 min., 9,8 pnk, 4,2 rs)
                      Valmo Kriisa (25,8 min, 9,5 pnk, 3,5 rs)

Kalev/Cramo: Tanel Sokk (23,2 min, 10,9 pnk, 3 rs)
                       Reimo Tamm (21,7 min, 8,6 pnk, 2,6 rs)
                       Anthony Nelson (9,2 min, 5,4 pnk, 1,2 rs)

Vendade Sokkude võitlust väljakul on alati olnud huvitav jälgida ning selles finaalseerias on mõlemad mehed kahtlemata oma meeskondade jaoks võtmemängijad. Sten-Timmu on läbi hooaja olnud Tartu põhimängujuht ning ka pärast Valmo Kriisa lisandumist on ohjad siiski jäänud Soku kätte. Tartul on mängujuhi positsioonil hea kooslus noorusest ja kogemustest ning vajadusel saab nr.1 mängida ka Kristo Saage.

Kalev/Cramo kasutas terve eelneva hooaja vältel mängujuhi kohal võrdselt nii Tanel Sokku kui ka Reimo Tamme, kuid play-offis on selgeks esinumbriks kerkinud Sokk, keda poolfinaalseerias Rakvere Tarva vastu kiitis nii oma klubi peatreener Aivar Kuusmaa kui ka vastaste loots Andres Sõber. Tamm on kohati langenud aga täielikuks pingipoisiks ning vahetusest on sisse toodud hoopis ameeriklane Anthony Nelson.

Hinnang: Mõlemad Sokud on heas vormis ning saavad mängujuhi positsioonil ilmselt peamised mänguminutid. Kriisa kogemused ja võitlusvaim annab Tartule sel positsioonil tõenäoliselt kerge eelise, võrdluses Kalevi vahetusmeeste Tamme ja Nelsoniga. Eelis Tartule.

Ekspertarvamus: (Indrek Ruut - Piimameister Otto/Rapla peatreener) "Mõlemad Sokud on head, kuid millegipärast ma paneksin panuse Taneli peale - rohkem kogemust ja karastunum närv sellistes mängudes. Kuigi nad on mõlemad teinud väga hea hooaja, siis on nad mängustiililt erinevad ja Tanel on minu jaoks veidi ägedam - samas see on väga pisiasjades kinni."

(Heino Enden) "Võrdne positsioon. Timmul veidi parem mängujuhtimise oskus, Tanel on aga mitmekülgsem rünnakute lõpetaja. Cramo poolel oli Nelson viimases poolfinaalis hea leid ning mängib teise mängujhina oma koha vast välja. Tartu poolel hakkavad maksma ka vahetusest tuleva Valmo Kriisa kogemused."Nr. 2 ehk viskavad tagamehed

Tartu Ülikool: Kristo Saage (23,4 min, 9,4 pnk, 3,3 lp, 2,2 rs, 1,6 vl)
                     Silver Leppik (23,2 min, 9,5 pnk, 2,3 3pt, 2,0 vl)

Kalev/Cramo: Armands Škele (22,6 min, 9,0 pnk, 3,9 lp, 2,9 rs, 1,8 vl)
                      Gert Dorbek (25,4 min, 10,9 pnk, 4,2 lp, 1,5 vl)

Eelmisel hooajal tõi Kalev/Cramole meistritiitli lätlase Armands Škele edukas mäng. Põhihooajal kohati väga kahvatu olnud Škele oli Tarva vastu peetud poolfinaalseerias taas päris terav. Kui lätlane suudab finaalis tartlaste vastu näidata eelmise aasta finaalide tasemel mängu, siis võib see kujuneda üheks võtmemomendiks. Cramol on teise viskava tagamehena ametlikult üles antud Gert Dorbek ning Gregor Arbet on kirjas väikese äärena. Mõlemad need mehed on pikalt kuulunud Eesti koondisesse ning koduses liigakorvpallis käinud läbi tulest ja veest.

Tartul on nr.2 peale panna alati terav ja võitluslik Kristo Saage ning Silver Leppik. Kui Leppik saab oma püssi paukuma (seni koduses liigas keskmiselt 2,3 kolmest mängus), siis on tema minutid väljakul garanteeritud, kuna kaitses on meest Škele vastu hädasti vaja. Saage statistika on olnud samuti mitmekülgne ning hea emotsiooni pealt võib see mees mängu teinekord ka üksi ära otsustada.

Hinnang: Dorbek ja eriti just Škele peaks olema kraadi võrra kõrgema kaliibriga mehed kui seda on Saage ja Leppik ning kui nr.2 nimekirja lisada ka Gregor Arbet, siis kaldub kaalukauss kindlalt Kalevi poolele. Eelis Kalev/Cramole.

Ekspertarvamus: (Indrek Ruut) "Ühe külje pealt tahaks võtmemängijaks nimetada Arbeti, aga pigem ikkagi Armands Škele, kes suudab tabada tähtsaid viskeid ja meeskonna rasketest seisudest välja tuua."

(Heino Enden) "Saage on neist kõige stabiilsem kaugviskaja. Arbet on kah hea, aga temal tulevad sisse suured tõusud ja mõõnad. Seepärast on Arbet minu jaoks küsimärk, kuna stabiilsus on taseme näitaja. Škele on nii ja naa - ta võib ka tiitli Tartule tuua, kui võistkondliku mängu rütmist välja kukub ja kaitses kergeid eksimusi läbi laseb."Nr.3 ehk väikesed ääred
                 
Tartu Ülikool: Tanel Kurbas (25,4 min, 11,6 pnk, 3,9 lp, 1,5 vl)
                      Timo Eichfuss (18,09 min, 5,9 pnk, 4,7 lp)

Kalev/Cramo:
Gregor Arbet (24,0 min, 8,5 pnk, 2,9 lp, 1,7 3pts)
                       Kaido Saks (15,7 min, 5,3 pnk, 2,9 lp, 1,2 vl)

Tartu poolel on väikese ääre positsiooni täitmas endine kalevlane Tanel Kurbas ja Timo Eichfuss. Ametlikult on ka Marek Doronini nime taga kirjas nr. 3, kuid tema on hooaja lõpupoole algviisikus väljakule tulles peamiselt täitnud ikkagi suure ääre kohuseid. Kurbas on koduses liigas seni olnud Tartu poolelt üks silmapaistvamaid mängumehi. Eichfuss on aga seevastu tänavu olnud kimpus vigasustega ning pole oma taset veel välja mänginud.

Kalev/Cramo poolel on raske hinnata, kas nr. 3 kohal mängib Arbet või Gert Dorbek ning seetõttu tugineme siin ametlikule ülesandmislehele. Arbet oli Balti liigas ja VTB Ühisliigas Kalevi peamine punktikütt, kuid koduses konkurentsis on mehe keskmine punktisumma seni vaid 8,5 silma. Samuti on Arbet viimastel aastatel tõusnud ka nö. kaitsespetsialistiks, kelle ülesandeks on jäänud vastaste parima mehe neutraliseerimine.

Hinnang: Arbeti kogemused ning liidrirolli kandmine tugevates mängudes VTB liigas tõstab tema ilmselt finaalseeria üheks võtmemängijaks. Arbet on võimeline seeriasse murrangut tooma nii oma tegevusega rünnakul kui ka kaitses. Eelis Kalev/Cramole.

Ekspertarvamus: (Heino Enden) "Kalev/Cramo puhul on raske paika panna positsioone, sest tänapäeva korvpallis on nr. 2 ja 3 väga sarnased mängijad. Dorbek, Arbet ja Škele võivad kõik mängida mõlemat kohta ning oluliseks saab see, kuidas kaitses endale mehed leitakse."Nr.4 ehk suured ääred

Tartu Ülikool: Marek Doronin (17,9 min, 8,1 punkti, 5,0 lauapalli)
                      Rain Raadik (13,9 min, 6,7 pnk, 4,1 lp)
                      Asko Paade (11,7 min, 7,4 pnk, 3,1 lp)

Kalev/Cramo: Pavel Uljanko (21,6 min, 9,1 pnk, 4,2 lp)
                      Kristjan Kitsing (15,3 min, 6,1 pnk, 3,4 lp)

Kuigi Marek Doronini koduse liiga keskmine statistika on tagasihoidlik, siis on mehel hea omadus silma paista just olulistes mängudes. Doronini esitused on tartlaste jaoks otsustava tähtsusega - kui mees on heas hoos, siis on Tartul hea võimalus tänavune hooaeg tiitlivõiduga lõpetada. Doronin on seejuures mitmekülgne mängumees, keda saab kasutada erinevatel positsioonidel. Rain Raadiku ja Asko Paade panus tõotab finaalseerias vähese mänguaja tõttu jääda kasinaks. Kohati mängib tartlastel nr. 4 kohal ka ameeriklane Bill Amis (kes ametlikult ongi suure äärena üles antud), kuid tavapäraselt on Amis väljakul siiski tsentrina, sest Tartul on lisaks temale veel vaid üks keskmängija - Vallo Allingu.

Kalev/Cramo suure ääre positsiooni mehitab peamiselt välismängija Pavel Uljanko, kes on näidanud ennast tubli töömehena, kes otseselt millegi säravaga silma ei paista. Kindlasti saab seeria jooksul oma võimaluse ka endine Tartu poiss Kristjan Kitsing, kes on jõuline võitleja, kuid ründefaasis üsnagi piiratud oskustega. Vajadusel on peatreener Aivar Kuusmaal võimalus pika koosseisu puhul (Bamba Fall tsentris) nr. 4 kohal mängitada ka Joosep Toomet.

Hinnang: Doronin tundub olevat selle seeria must hobune, kuid enne finaalseeria algust ei oska siin positsioonil kummalegi meeskonnale suurt eelist anda. Aga Tartu poole kaldub kaalukauss kergelt sel juhul, kui meeskonnad peaks väljakule panema pika koosseisu, kus suurele äärele liiguvad vastavalt Bill Amis ja Joosep Toome. Hinnang: Eelis Tartule.

Ekspertarvamus: (Heino Enden) "Uljanko on rünnakul arvestatav jõud, aga kaitses on ta suhteliselt nõrk. Doroninil on Uljanko vastu selge eelis - ta on terav ja hea lauavõitleja."Nr.5 ehk keskmängijad

Tartu Ülikool: Bill Amis (20,0 min, 11,8 pnk, 5,8 lp)
                      Vallo Allingu (21,6 min, 9,7 pnk, 6,4 lp)

Kalev/Cramo: Bamba Fall (19,2 min, 8,6 pnk, 6,6 lp, 1,7 blk)
                      Joosep Toome (19,8 min, 8,7 pnk, 4,8 lp)

Kalev/Cramol on hooaja vältel üllatuslikult põhitsentriks tõusnud 3-aastase "projektina" Eestisse toodud Bamba Fall, kes pidi hooaja alguse plaanide järgi tänaseks koju saadetud bulgaarlase Nikolai Varbanovi ja Joosep Toome järel mängima hoopis kolmandat viiulit. Fall on aga tõusnud publiku lemmikuks ning Kuusmaa ei saa enam meest pingile jätta, kuigi mängudes tuleb tihti ette olukordi, kus Senegali päritolu noormees saab Kuusmaalt erinevate kaitseolukordade valesti tõlgendamise eest tugeva peapesu.

Ameeriklane Bill Amis on olnud Tartule korralik ost, kuid midagi eriti säravat pole mees suutnud korda saata. Finaalseeria on kindlasti parim aeg, et enda tähtsust lõplikult tõestada. Kui Amise tugevad küljed tulevad tulevad välja rünnakul, siis vanameister Vallo Allingu on vastastele alati üks ebamugavamaid mängijaid - mitmed Eestis pallinud leegionärid eesotsas Rakvere Tarva liidri Kaspars Ciprussiga on väitnud, et just Allingu vastu on tsentris kõige raskem mängida.

Hinnang: Poolfinaalseeria Tarvaga näitas, et Bamba Fall jääb tugevate ja jõuliste keskmängijatega selgelt hätta. Ilmselt saab tal suuri raskusi olema ka Allingu vastu mängimisel. Joosep Toomele on aga Allingu nipid kindlasti kõik ammu teada ning eestlane suudab ehk need enne finaalseeriat ka oma senegallasest kolleegile selgeks teha. Kokkuvõttes peaks korvi all rohkem jõudu olema ikkagi Tallinna klubil. Eelis Kalev/Cramole.

Ekspertarvamus: (Indrek Ruut) "Minu jaoks on Tartu võtmepersooniks Vallo Allingu. Kuna ta on Tartul ainus puhas keskmängija, siis Cramol on korvi alla rohkem jõudu. Minu jaoks on see küsimus, kuidas Allingu seerias hakkama saab ja vastu peab."

(Heino Enden) "Amis ja Allingu võivad mõlemad mängida nii väljas kui ka korvi all, vastavalt, kuidas olukord nõuab. Allingu kasuks võrreldes Falliga räägivad kogemused. Kuigi Fall on stabiilselt kogu aeg paremaks läinud, siis miskipärast ei taha Kalev/Cramo mängijad talle korvi alla eriti palli anda."

----

Heino Enden: "Kokkuvõttes on meeskonnad väga võrdsed. Ühes või teises liinis on mõlemal omad plussid. Arvan, et saab määravaks peatreenerite Kuusmaa ja Kullamäe oskus õigel hetkel õiged mängijad väljakul vastamisi panna, et ülekaaluolukordi saavutada."


ERR-i spordiportaali ennustus:

Siim Semiskar:   4:2 Kalev/Cramole
Jaanus Pruuli:   4:3 Tartu Ülikoolile
Ivo Dobkevitsch: 4:1 Kalev/Cramole
Siim Boikov:     4:3 Tartu Ülikoolile
Steiv Silm:      4:2 Kalev/Cramole
Taavi Libe:      4:1 Tartu Ülikoolile
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: