Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kadri Lehtla: Tunnen spordist naudingut, isegi kui see sisse ei too

Kadri Lehtla
Kadri Lehtla Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Eesti hetke parima naislaskesuusataja Kadri Lehtla hooaeg sai enneaegse lõpu, kui teda Hantõ-Mansiiskis toimunud MK-etapile saatmata jäeti. Sellest hoolimata jäi 26-aastane eestlanna oma hooajaga üldjoontes rahule, kuigi ühtegi ideaalset sõitu tal välja ei tulnud. Tulevikuks sai Lehtla aga enda sõnul piisavalt motivatsiooni juurde, sest neiu ise tunnetab, et piire pole tal arengus veel ette tulnud.

"See hooaeg oli üle keskmise, pigem hea. Suutsin teha päris mitu korralikku tulemust. Samas tagantjärele endamisi arutasin, et mul ei tulnud välja ühtegi ideaalset sõitu, kus oleks olnud puhas laskmine ja hea enesetunne suusarajal. Kordagi ei klappinud," rääkis Lehtla.

"See andis mulle motivatsiooni juurde, sest nägin, et potentsiaali on. Kui kord tuleb see päev, et kõik klapib, siis oleks hea koht soolas!"IBU karikasarjas alustamine oli hea mõte

Lehtla alustas mäletatavasti oma hooaega aste madalamas, IBU karikasarjas, kus noppis mitmeid kõrgeid tulemusi, mille krooniks oli Östersundis sprindis saadud neljas koht.

"IBU sari mulle täitsa sobis ja meeldis. Seal ma tundsin, et olen endasuguste seas. Olin esikolmiku konkurentsis ja see tõstis mul enesehinnangut ja andis kõvasti motivatsiooni. Sealt edasi MK-sarja sai hea tunde pealt minna," analüüsis Lehtla. Eestlanna ei osanud praegu veel aga öelda, kas ka järgmisel hooajal kasutatakse alguses sama valemit.

IBU karikasarjas saadud ühe 4. koha võib Lehtla arvates panna tänavuse hooaja tulemuste paremusjärjestuses kolmandale kohale. Esimesele kohale paneks neiu ise Kontiolahti jälitussõidus saadud 18. koha ning teisele reale MM-il tavadistantsil saadud 22. koha.

Lehtla sõnul pakkus Kontiolahti sõit talle nii palju rahulolu kahel põhjusel. Esiteks sai ta murtud oma 20. koha needuse ning teiseks on jälitussõit talle väga südamelähedane ja iga kohaparandus pakub suurt rõõmu.

Saksamaal, Ruhpoldingis toimunud MM läks Lehtlal enda sõnul aia taha ning kokkuvõttes päästis võistluse vaid see tavadistantsi 22. koht. "Sprindiga ma läksin täielikult alt ja jälituses oli täiesti hullumaja - sõideti mind pikali ja kulgesin finišisse. Teatesõidus tegin hea vahetuse, aga see oli meeskonnasõit ning mulle individuaalselt ei andnud see mitte midagi," meenutas Lehtla tänavuse aasta suurvõistlust.Sel hooajal toimus suurim areng suusatamises, kuid varu on rohkem laskmises

"Pigem arenesin sel hooajal suusatamises. Laskmine on mul koguaeg olnud enam-vähem, lihtsalt eelmine hooaeg oli kohutav, midagi oli valesti lihtsalt. Sel hooajal oli laskmine stabiilne, mõned apsakad tulid," sõnas Lehtla. Samas on eestlanna arvates edaspidi varu rohkem aga just laskmises, kuid kindlasti on võimalik ka suusarajal kiiremaid sõite näidata. "Tunnen, et mul pole veel piirid ees."

"Laskmisel peab olema alati oma rütm. Kui juba mitmes kord mööda läheb, siis tuleb tähelepanu pöörata, aga üldiselt mul on suhteliselt kiire rütm. Alustan aeglaselt, aga laskude vahed on suhteliselt lühikesed," analüüsis Lehtla ning lisas, et tänapäevane laskesuusatamine on nii kaugele arenenud, et aeglaselt lastes ei jõua enam kaotatud sekundeid hiljem tasa teha.

Kadri on enda sõnul viimastel aastatel kogemusi kogudes õppinud enne lasketiiru ka oma mõtteid paremini kontrollima ning enam ei lähe ta tulejoonele kramplikult nulli laskma. "Tiiru sõites on kõige suurem viga see, et mõtled, et ma pean nulli laskma ja ei tohi eksida. Tuleb olla hetkeolukorras."

"Viimasel ajal ma tiiru sõites olen alati olevikus. Kõik toimetused enne laskmist on automaatsed ning pea peab tühi olema - hingamine korda ja teed oma lasud ära," seletas Lehtla. "Ainult tuulelippe tuleb jälgida. Seal peab mõttega kaasas olema." Lehtla sõnul on tuulega lastes kaks varianti: kas teed sihikul parandusi vastavalt tuule suunale või sihid vastu. Kadri kasutab ise peamiselt vastu sihtimise moodust.

Pärast tiiru pole laskesuusatajatel endil väga head ülevaadet, mis seis on, sest enda tegemisele ollakse nii keskendunud, et konkurentide laskmist ei jälgita. "Seda ma pärast laskmist vaatan, et palju trahviringil rahvast on, et paljudest ma ette saan, aga see pole enam segav faktor," sõnas Lehtla.

Kui televaatajale võib laskesuusatamist vaadates tunduda, et relvaga suusatamine on üks ebamugav tegevus, siis tegelikult pidavat relv seljas nii mugavalt istuma, et vahest ununeb see "aksessuaar" lausa ära. Relva miinimumkaal peab olema 3,5 kg ning seda kontrollitakse enne võistlust.Uue hooaja peamine eesmärk on Nove Mesto MM

Tänavune hooaeg on Lehtla jaoks sisuliselt läbi, kuid neiu tahaks veel mõned stardid teha - Eesti meistrivõistlustel ning ehk mõnel väiksemal üritusel ka välismaal. "Hooaeg lõppes järsku ära, samas vorm on nii hea - oleks tahtnud seda realiseerida," vihjas Lehtla sõitmata jäänud viimasele MK-etapile.

Järgmise hooaja peamiseks eesmärgiks on aga Nove Mestos toimuv MM, milleks peaks suutma tippvormi ajastada. "Ma ei taha kohti lubada, aga esikümne piirimaile ehk. See pole lootusetu," sõnas Lehtla.

Hetkel on plaan kindlasti sportlasteed jätkata kuni Sotši olümpiani. "Loobumismõtteid oli eelmisel hooajal, kuid nüüd ma olen rohkem karastunud. Mulle meeldib sporti teha ja värskes õhus liikuda. Ma ei kujutaks ennast ette kuskil tööl kinnises ruumis. Ükskõik, kas see toob mulle sisse või ei, aga ma praegu tunnen spordi tegemisest naudingut."

Lehtla sõnul on kevadel vaja hakata taas hakata hooajaks uusi toetajaid otsima. "Mul on mitmeid tublisid toetajaid, kelle abiga saab ots-otsaga kokku tuldud ja vajalikud asjad ära tehtud. Peasponsorit hetkel pole, otsaesine on tühi. Eks kevadel tuleb siin taas sponsorite otsimisega tegeleda," rääkis Lehtla.

* Kui siinkirjutaja palus Kadril pildistamise tarbeks Pirita suusarajal mõned lõigud sõita, siis kommenteeris üks raja kõrval ennast päikese käes soojendanud vanem mees kiitvalt: "Väga kenasti sõidab neiu, harva näeb naisterahvaid nii ilusa suusasammuga liikumas!" Kuuldes, et tegemist on Kadri Lehtlaga, hakkas suusaveteran kiirelt meie parima laskesuusaneiu käest õpetussõnu küsima, et enda tehnikat parandada. Olukord lõppes sellega, et mees läks ja tõi autost suusad, pani need alla ning koos Kadriga mindi väikesele suusaringile, kus asjatundja endast mitu generatsiooni vanemale spordihuvilisele õpetussõnu jagas. Sellest olukorrast tärganud küsimuse peale, kas temas on ka treeneripisik peidus, vastas Lehtla, et praegu on sellele liiga vara mõelda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: