Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaido Külaots: Ma arvan, et mul on parimad ajad veel ees

Kaido Külaots simultaani andmas
Kaido Külaots simultaani andmas Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Eesti male hetke esinumber Kaido Külaots lõpetab sel nädalavahetusel oma klubihooaja Soomes ning valmistub märtsi lõpus Bulgaarias toimuvaks EM-iks. Spordilembene maletaja istus ERR-is spordiportaali küsimustele vastama pärast tavapärast jõutreeningut ning rääkis oma lähimatest plaanidest, malest üldisemalt ning ka enda teistest sportlikest hobidest.

Kuidas jõudsid male juurde?

Siin on süüdi isa. Tol ajal mängiti kirimalet ja ta analüüsis mänge ja liigutas nuppe malelaual. Nuppude klõbinat oli pidevalt kodus kuulda. Tema viis mu esimeses klassis Pärnusse trenni. Kui mind esimest korda trenni viidi, siis ma arvasin alguses, et mind viiakse jalgpallitrenni, kuid kui kohale jõudsime, siis olid malelauad ees.

Kas sa oled hetkel elukutseline maletaja? Palju üldse Eestis elukutselisi maletajaid on?

Võib nii öelda küll. Hommikul ma tööle ei lähe ja tegelen malega. Eestis rohkem päris 100% elukutselisi maletajaid pole, kuid kõik valmistuvad igaks võistluseks siiski täie tõsidusega. Jaan Ehlvest küll on - kuigi ta elab Eestis, mängib ta USA maleföderatsiooni all. Tinglikult võiks teda ju ikkagi lugeda Eesti maletajaks.

Milline näeb välja ühe profimaletaja treening?

Väga suur roll on ettevalmistusprotsessis arvutil. Info liikumine toimub tänapäeval nii kiiresti. Ma saan kodus reaalajas jälgida, mis toimub suvalises maailma punktis suvalisel turniiril. Kõike seda on vaja jälgida ja sealt tulev informatsioon enda jaoks ümber töötada ja võtta vajalik välja. See on selline pidev töö. Teiseks peaks olema sparringpartnerid, kelle vastu sa mängid. Peab tekitama endale reaalse turniiriolukorra, et oleks sina ja vastane.

Kuidas turniiril iga konkreetse vastase kohta uuritakse tema eripärasid?

Selleks on andmebaasid, kus on 5 miljonit partiid sees. Trükid järgmise vastase nime sisse ja arvuti viskab sulle kõik tema partiid ette. Need siis vaatad läbi ja teed enda jaoks järeldused, mis vastase jaoks võiks kõige ebamugavam avang olla ja mida ta üritab vältida. Siis ehitad konkreetse strateegia üles.

Kas males on kasutusel ka selline spordist tuttav väljend nagu "vormi ajastamine"?

Töö peaks ikka järjepidev protsess olema. Sellist asja ei saa lubada, et paar kuud midagi ei vaata ja siis hakkad nullist pihta jälle. Võib-olla ainult see, et enne suuremaid võistlusi üritad sättida kindlaid treeningmatše.

Millised on sinu järgmised võistlused, milleks praegu valmistumine käib?

Soome liiga on sel nädalavahetusel. Viimased kaks mängu, siis saab hooaeg läbi. Ja siis suurema asjana on EM Bulgaarias, mis algab 19. märtsil. Soome liigas on kokku 12 võistkonda ja mina mängin Salo võistkonnas 1. lauda. Hetkel oleme kolmandal kohal ja mängime nüüd 2.-3. koha peale. Kaks esimest saavad sügisel õiguse mängida Euroopa klubide meistrivõistlustel Iisraelis. Salos mängib veel üks eestlane - Kalle Kiik, kes on 2. laud.

Kas palju räägitud erimeelsused Eesti Maleliiduga on endiselt veel aktuaalsed?

Minu ja teiste Eesti paremate maletajate suhted Maleliiduga on viimastel aastatel olnud väga halvad. Ma ei välista, et nii mõnelegi on see olnud üheks ajendiks tõsisemast malest tagasitõmbumiseks. Ise olen kuidagi suutnud leida võimalusi ja motivatsiooni võistlusmales jätkamiseks. Väga märkimisväärne on olnud seejuures Eesti Male Toetusühingu igakülgne toetus. Õnneks on vahepeal Maleliidu juhtivaparaadis toimunud teatud muutused. Loodan koos paljude teiste maletajatega, et need muutused ei ole kosmeetilised, vaid sisulised. Eks see aasta näitab - maleolümpia tuleb august-september Istanbulis ja mai kuus on Eesti meistrivõistlused ja eks paistab, kuidas need asjad laabuma hakkavad. Maleliidul on praegu aega ennast tõestada. Viimased paar aastat tõesti pole suhtlemine maletajatega olnud piisavalt konstruktiivne. Paljude tippmängijatega on olnud suhted olematud. Nii on üsna raske mingisugust progressi saavutada. Nüüd on tulnud uued inimesed ja nad on oma visiooni välja käinud ning tahavad, et male prestiiž tõuseks.

Miks sinu arvates pole male populaarsus see, mis ta kunagi oli?

See kui male oli hästi populaarne, siis olid esiteks teised ajad poliitiliselt. Üks asi veel see, et inimestel polnud valikuvõimalusi nii laialt. Ja Paul Kerese eeskuju oli äärmiselt oluline, tema najal see male paarkümmend aastat püsis. Elus teinekord toimuvad muutused ühes-teises suunas ning alati pole võimalik ratsionaalselt ka seletada, miks need juhtuvad. Tänapäeval see tippkonkurents tippmales on hoopis midagi muud, mis ta oli vanasti. Maletajaid tõesti on palju.

Kui suur on malemängus ikkagi valgete malendite ja avakäigu tähtsus?

No on ju ütlemine, et valge alustab ja võidab. See muidugi alati paika ei pea, muidu poleks mõtet mängida. Mingi teatud eelis on - tinglikult on valge kogu aeg poole käigu võrra ees. Valge eelis kasvab ilmselt seda rohkem, mida kõrgem on mängijate tase. Siis muutub avangu ettevalmistus hästi sügavaks ja iga eksimus võib tõesti maksta partii. Nõrgemate mängijatega partiis seisu hinnang hüppab siia-sinna. Hästi kõrgel tasemel võib öelda, et kui valge tahab väga viiki teha, siis ta ikka ei kaota.

Kas maailma tipus on praegu keegi, kellel eriline kuulsus, et oskab mustadega väga hästi mängida?

Maailma nr.1 norralane Magnus Carlsen. Tema oskab tekitada mustadega selliseid seise, et isegi tippmehed võivad eksida. Ta tekitab valgetega mängivale vastastele palju eksimisvõimalusi. Mingi aeg tagasi oli ka teravaimas tipus bulgaarlane Veselin Topalov, kes mustadega sai tihti palju punkte.

Kas maletajatel käib matši ajal ka omavahel psühholoogiline võitlus?

Teatud maletajad püüavad oma kohalolekuga vastast mõjutada psühholoogiliselt, vaatad talle näiteks silma. Maailmameister Garri Kasparov üritas psühholoogiliselt, ma ei tea kas teadlikult või mitte, vastast mõjutada. Võimalused males on selleks ju väga head, sest käib 1-1 mäng ja istutakse pikalt vastamisi.

Pealtvaatajale näib malemäng äärmiselt rahuliku tegevusena, kuid kas teinekord maletajad matši käigus ka närvi kaotavad?

On ikka ette tulnud. Pärast partiid näiteks teinekord sõna otsese mõttes tambitakse pead vastu seina. Ma ei tea, kas vastast päris nupuga visatakse, kuid seda on nähtud küll, et nupud matši lõpus lendavad.

Kaido Külaots jõutreeningul - foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Sina elad ennast välja jõusaalis ja füüsilise tegevusega?

Mulle see variant meeldib jah. Kui ma olen kodus, siis ma käin viis korda nädalas. Viimasel paaril aastal olen jõutreeninguga päris regulaarselt tegelenud. Jõutrennile lisaks käin jooksmas, väntan ratast ja sõidan sõudeergomeetril. Suusamees ma aga pole.

Kas sa oleksid kehvem maletaja, kui sa ei tegeleks füüsilise spordiga?

Raske öelda, sest ma tegelen. Maletajal on oluline kindlasti vastupidavus, sest 4-5 tunniseks partiiks ei pruugi muidu maletajat jätkuda. Eesti parimad maletajad kõik tegelevad lisaks veel mingi spordiga. Paljud on aru saanud, et see on ka maletajale kasulik. Eks mõned mängijad tulevad silme ette, kes pole päris sellises vormis nagu peaks olema. Enda kohta ma arvan, et teen võrdlemisi palju sporti.

Kas elad televiisori vahendusel mõnele spordialale tihedamalt kaasa?

Eelkõige mulle meeldivad pallimängud, korvpall ja jalgpall. Kõrgetasemelised mängud vaatan ikka ära. Vaataks malet kah, aga malet ei näidata. Mäletan kui olin 10-aastane, siis oli jalgpalli MM Mehhikos ja mäletasin kõiki tulemusi veel aastaid pärast seda peast. Siis ma olin suur fänn. Praegu võtab malega tegelemine nii palju aega ära ja ei jõua kõike jälgida.

Kui kaua maletaja profikarjäär kestab ja kas on maletajal mingi vanusevahemik, kus on nö. tippaeg?

Mai kuus tuleb MM-matš Moskvas, kus mängivad Boris Gelfand ja Viswanathan Anand, kes on 43 ja 42 ning mängivad selles vanuses MM-tiitli peale. See on teiste spordialadega võrreldes peaaegu kaks korda kõrgem iga. Parimat vanust ei saa aga konkreetselt prognoosida. Mõni näitab juba 20-aastaselt tipptulemusi ja hiljem ei suuda seda enam korrata. Teine aga läheb vaikselt üles ja mõni käib üles-alla. Ma ise arvan, et mul on parimad ajad veel ees.

* Kaido Külaots on 7-kordne Eesti meister (1999, 2001, 2002, 2003, 2008, 2009, 2010). Mänginud Kreeka, Prantsusmaa, Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome ja Ungari klubides ning kuulunud alates aastast 1998. (toona varumängijana) seitsmel maleolümpial Eesti koondisesse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: