Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nick Collison: Kuidas kindlustada rollimängijana endale pikk NBA karjäär?

Nick Collison kaitses Dirk Nowitzki vastu
Nick Collison kaitses Dirk Nowitzki vastu Autor/allikas: AFP/Scanpix

Korvpalliliiga NBA on superstaaride liiga, kus ajalehtede esikaanele jõuavad suured punktiskoorid, viimase sekundi visked ning staaride omavahelised vastasseisud. Samas on NBA-s vaid käputäis staare ning enamiku moodustavad hoopis rollimängijad, keda tavaline korvpallisõber ei pruugi üldse tundagi. Tihti on aga just need rollimängijad oluliseks lüliks selles, kas meeskond võidab tiitli või ei küündi üldse play-offideni.

Siinkohal toome ära tõlke Oklahoma City Thunderi ääremängija Nick Collisoni mõtisklusest rollimängijate teemal NBA-s. Kuidas leida oma roll ning harjuda mängima pidevalt staaride sära taustal tagaplaanil ja püsida liigas pikki aastaid?

NBA on korvpalliliiga, kus mängib suures plaanis 450 pallurit, kes kõik on erineva vanuse, kasvu, tausta, oskuste ning füüsiliste võimetega. NBA-s on mängijaid, kes teenivad oma karjääri jooksul 200 miljonit dollarit ning hääletatakse Kuulsuste Halli. Samuti on mängijaid, kes teenivad ühe 10-päevase lepingu ja kasseerivad sellega 38 000 dollarit. Kõigil on oma teekond ja omad väljakutsed. Ühel hetkel tuleb aga kõikidel mängijatel vastata enda jaoks küsimusele: "Mis on minu roll siin liigas?"

Mängijad, kes suudavad stabiilselt aidata oma meeskonnal mänge võita, on need, kes pikemaks NBA-sse püsima jäävad. Seega peaks iga pallur endale selgeks tegema, mis on see oskus, mille abil ta oma võistkonda kõige rohkem aidata saab. Vastasel juhul tulevad igal aastal uued mängijad peale ning võtavad su töökoha üle.

Hetkel on NBA-s terve hulk ürgandekaid mängijaid, kelle sarnaseid väga palju ajalugu näinud ei ole. Korvpall on pidevas arengus ja atleetlikkus on liigas kõigi aegade kõrgeimal tasemel. Mõned reeglid - läbimurdel oleva ründaja käega kontrollimise keelustamine ning 3-sekundi reegel kaitses, mis lämmatab abistava kaitse efektiivsust - võtavad praktiliselt võimaluse takistada üliandekate ründemängijate skoorimist. Need parimad mängijad saavad reeglina oma punktid ikka kirja. Nad on sellise rolli välja teeninud oma senise karjääriga, kus nende rünnakud on tavaliselt meeskonna jaoks positiivselt lõppenud. Sellised staarid on haruldased ja neile makstakse ka vastavat palka.

Mis teevad aga need ülejäänud mängijad? Mängijad....nagu näiteks mina?*

Enamus praeguseid NBA pallureid olid oma kolledžimeeskondades tähtsaimad ründemängijad. Rünnakuskeemid nägid ette, et pall jõuab lõpuks meie kätte. Meie nimi oli pidevalt ajalehes ja õnnestumiste korral saime enamuse au endale. Kui sa aga jõuad NBA meeskonda, siis kõik see saab äkilise lõpu. Järsku leiad sa ennast hoopis spektri teisest otsast ja pead kiirelt kohanema. Igas võistkonnas on umbes 3-5 mängijat, kes võivad igal hetkel ise omale viskekohta otsida. Ülejäänud 10 mängijat peavad aga õppima mängima nende meeste peale ning otsima võimaluse endale väärtuse tõestamiseks. Endale tekitad sa väärtust aga sellega, kui teed piisavalt palju positiivsed asju, et treener peaks sind väljakul hoidma. Mängijad, kes NBA-s on edukad ja suudavad aastaid liigas püsida, on need, kes on mõistnud, kuidas teha ennast organisatsiooni jaoks väärtuslikuks.

Selleks tuleb minusugustel mõista oma rolli ning keskenduda teistele mängu elementidele, mitte skooritegemisele. See on raske, sest sa oled veetnud terve oma korvpallurikarjääri, et arendada ja näidata oma ründeoskusi ning ühtäkki sa ei saa enam mängus üldse võimalust visatagi. Sa teed hooaegade vahel tuhandeid pealeviskeid, töötad enne ja pärast iga treeningut viske kallal, kuid võid mängida nädalaid ilma, et saaksid mänguolukorras keskpositsiooniviset proovida. Sellest ei tohi aga kurvaks muutuda, sest on veel palju asju, kuidas meeskonda võidule saab aidata. Kui sa õpid suurepäraselt katteid panema, söötma, kaitsma pick-and-rolli, väljakul suhtlema, lauas blokeerima ja kaitses vahetama, siis saad sa anda tugeva panuse igas kohtumises meeskonna edusse. Kui nende elementide sooritamine kõrgel tasemel muutub sinu jaoks harjumuseks, siis saad sa oma meeskonnale kasulik olla ja sind ootab NBA-s pikk karjäär.

Keeruline võib olla see, et pead oskama keskenduda, et teha neid tavalisi elemente üha uuesti. Samas teades, et päeva lõpuks sa erilist kiitust kellegi käest ei teeni. Kaitses meeskonnakaaslaste suurepärane juhendamine pole veel kellelegi ühtegi head reklaamitehingut kätte toonud. Samuti ei tee keegi minust YouTube'i videokokkuvõtet, kuidas ma Kevin Durantile ja Russel Westbrookile võimsaid katteid panen.

Paljud mängijad ei taha selliseid pisiasju teha seetõttu, et nad ei näe selles väärtust. Teised aga näevad just vajadust, et ohverdada enda mäng suurema edu nimel. Samas on kindel see, et keegi pole nõus väljakul musta tööd tegema lihtsalt seetõttu, et ta on nii hea inimene ja tahab anda hoopis teistele võimaluse särada. Sa teed seda ikkagi selleks, et võita mänge, olla osake tiitleid võitvast meeskonnast ning peamiselt selleks, et enda väärtust treenerite silmis tõsta.

Näiteks, kui sa oled vahetusmängija ja hakkad igas mängus veidi rohkem pealeviskeid tegema, et oma keskmist punktisummat kasvatada, siis keskmiselt 6 silma pealt 8 peale tõusmine ei pane inimesi pead pöörama. Teisalt sa võid keskmiselt visata vaid 5 punkti mängus, kuid kui sa kaitses suudad edukalt segada iga vastaste pick-and-roll olukorda, siis sa mängid NBA-s pika karjääri ja teenid hulga raha. Samas on ka sinu tegevusest suurem kasu meeskonna edusse. Meiesuguste ülesanne on muuta ennast mängijana nii väärtuslikuks, et meeskonnal on raske sind asendada ning nad on valmis tegema kõik selleks, et sind tiimis hoida.

Teinekord on raske jääda rollimängijal tahaplaanile, kui sa tead, et su oskused võimaldavad enamat. Pole kerge mängida ilma viskele pääsemata ning vaadata oma keskmise statistika langemist. Samuti enamus fänne ei oska hinnata neid asju, mida just sina oskad hästi teha. Sellises olukorras tuleb kasuks enesekindlus ja kaine meel, sest fakt on see, et ka NBA rollimängijana teed sa tööd, mis on üle kõige. Me saame ikkagi meeletut palka kõigest korvpalli mängimise eest. Meil on suved põhimõtteliselt vabad. Iga päev praktiliselt sunnitakse meid tegema lõunauinakut.

Tuleb mõelda miljonite poiste peale, kes hakkasid kunagi korvpalli mängima seetõttu, et neile see mäng lihtsalt meeldis, nagu mullegi. Tuleb olla enesekindel, et mitte kuulata pidevalt oma sõprade ja pereliikmete heietusi, et sa peaksid sellest meeskonnakaaslasest küll rohkem mänguminuteid saama. Tuleb õppida muigama ajakirjanike märkuste peale, kui nad sind totaalseks pudrunäpuks nimetavad. Päeva lõpuks ei ole sellistel negatiivsetel asjadel ju mingit tähtsust, kui sa oma tööd ausalt teed ning sellega ka oma perekonnale leiva lauale tood.

Lõpuks, kui sa mõtled oma töö üle korvpallurina ning vaatad, millist elu sa elad, siis saad aru, et sa ei ohverda ju tegelikult midagi - sa oled lihtsalt leidnud teistsuguse tee seda mängu edukalt mängida.

* Nick Collison on Oklahoma City Thunderi 31-aastane tsenter/jõuline äär, kes NBA-s mängib oma kaheksandat hooaega. 208 cm pikkune mees on rollimängija etalon ning on paljude NBA treenerite kommentaarides leidnud äramärkimist, kui äärmiselt kaval ja arukas pallur, kelle sarnast iga võistkond oma ridadesse vajab. Oma senise karjääri parimal hooajal 2007/08 viskas Collison Seattle Supersonicsi eest keskmiselt 9,8 punkti ja hankis 9,4 lauapalli mängus. Tänavusel hooajal on mehe samad numbrid seni olnud 4,5 silma ja 4,1 lauapalli.

Toimetaja: Siim Semiskar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: