Olümpiamängude võõrustaja saab halvustava varjundi tõttu uue nime ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Olümpiamängude meenutustahvel Squaw Valleys
Olümpiamängude meenutustahvel Squaw Valleys Autor/allikas: SCANPIX / AP

1960. aasta olümpiamänge võõrustanud Squaw Valley suusakeskus muudab nime, sest pärast pikki läbirääkimisi ja uuringuid jõuti järeldusele, et praegune nimi on põliselanikke solvav.

Placeri maakonnas asuva keskuse juhi Ron Coheni sõnul peeti kõnelusi põliselanike esindajatega, samuti uuriti põhjalikult sõna "squaw" ajalugu ja etümoloogiat.

Algonquini keelest tulev sõna tähendas algusest lihtsalt "naist", kuid aastate jooksul on see saanud juurde misogüünseid ja rassistlikke konnotatsioone ning sellega halvustatakse põlisrahvusest naisi.

"Kuigi armastame kohalikku ajalugu ja mälestusi, mis meil selle kohaga seonduvad ja mida on selliselt nii kaua nimetatud, siis oleme silmitsi ülekaaluka tõendusmaterjaliga selle kohta, et terminit "squaw" peetakse solvavaks," lausus Cohen.

Nimi ulatub tagasi 19. sajandi keskpaika, kui uusasunikud Californiasse jõudes nägid esmalt üksnes heinamaal töötavaid naisterahvaid. Usutakse, et just seetõttu hakati Tahoe järve äärset piirkonda kutsuma Squaw Valleyks ehk Naisteoruks.

California põliselanikud on juba aastaid palunud suusakeskust ümber nimetada, aga seni polnud neid edu saatnud.

Squaw Valley uus nimi pole veel teada, kuid plaanide kohaselt peaks see selguma järgmisel aastal.

1960. aasta olümpiamängudel osales 30 riiki, kes võistlesid 27 alal. Kaasa lõid 665 sportlast (521 meest ja 44 naist). Edukaim medaliriik oli NSV Liit (seitse kulda, viis hõbedat ja üheksa pronksi ehk 21 medalit).

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: