Soome meistriliiga uks on Eesti võrkpallinaiskondadele jätkuvalt avatud

Võrkpallitreener Peeter Vahtra sõnul pole Soome meistriliiga Eesti naiste võrkpalliklubidele uksi kinni löönud. Kunagine koostöö saab korduda siiski vaid juhul, kui meil on neile konkurentideks pakkuda väga tugeva tasemega naiskondi.

Üheksa aastat tagasi tegid Viljandi ja Viimsi võrkpallinaiskonnad ajalugu ning mängisid esimeste meie pallimänguklubidena Soome meistriliigas. Tollane Viimsi tiim võrdles oma võimeid Soome klubidega ühe hooaja ja Viljandi Metall, keda siis juhendas Peeter Vahtra, kaks hooaega. Kogenud Vahtra sõnul pole Soome pool naabreid siiani unustanud, kuid võtaks taas kampa, kui Eesti suudaks välja minna professionaalselt komplekteeritud kahe klubiga.

"Nad tahavad tegelikult kahte võistkonda, et kui juba nädalalõpuks tulevad, et siis saaks kaks mängu mängida. Või siis üks väga tugev... Leidke kaks võistkonda, kes on niimoodi komplekteeritud, et astuvad meie medalinõudlejatele saba peale. Teeme ära! Ei ole nii, et teid on unustatud või ei kõlba. Kvaliteeti on vaja," selgitab Vahtra.

Tänastele Eesti koondise raudvaradele nagu Anu Ennok, Julija Mõnnakmäe, Eliisa ja Nette Peit, andsid mängud Soome meistriliigas suure arengutõuke. Naised said Viljandi tiimis palka ja keskendusid vaid treeningutele, mängud tõid publiku saali ja klubile piletitulu, mängijaid jäid silma välisklubidele.

"Meil oli tol hetkel noor, väga tahtejõuline naiskond, kellest tuli hiljem siis ikkagi praegune Eesti koondise raudvara. Tohutu tahtmine oli ennast tõestada," meenutab Vahtra. "Me mängisime ainult oma jõududega. Soomlastel oli igas naiskonnas juba siis kolm head välismängijat sees, siis oli see ka piir, mida hiljem suurendati. Me omasime esimesel hooajal väga tugevat servi ja meil oli väga hea kaitsemäng ja me eksisime pikkades pallivahetustes vähe. Soomlased ütlesid, et me ei tea mida te meiega teete, et me lööme kõvemini, aga te küpsetate meid ära. Teine aasta oli juba raskem." 

Anu Ennok vahetas juba avahooaja järel Viljandi klubi särgi soomlaste Oriveden Ponnistuse oma vastu ja seejärel lendasid laia ilma ka teised kõvemad tegijad. Täna on Soome liiga veelgi atraktiivsem, sest vahepealsete aastatega on põhjanaabrite tase läinud veel professionaalsemaks ja klubide eelarved on kõvasti kasvanud.

"Tänu Soome liigale meid mängijaid märgati, meid kutsuti turniiridele ja eks ta selline jala ukse vahele panemine oli. Minul isiklikult on tohutult kahju sellest, et see ära lõppes, sest me ei suutnud majanduslikult niivõrd atraktiivset võistkonda koostada ainult oma jõududest, kes oleks nende medaleid ohustanud."

"Pean neid kiitma, et nad on teinud väga häid välismängijate lepinguid. Välismängijad punktitabeleid juhivad ja nad on väga väga kõvad ja tänu sellele on ka Soome koondislasi hakanud väga tagasi tulema välismaalt keskpärastest klubidest kuna oma kodumaa ja koduliiga on väga atraktiivne."

2011-2012 hooaja lõpetas Viljandi Metall Soome liigas põhiturniiri viienda kohaga ja 2012-2012 hooajal said lõppturniiril neljanda koha.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: