Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

OKC Thunderi tõus NBA eliiti - kas juhus või sihikindla töö tulemus?

Oklahoma City Thunderi põhituumik - Russel Westbrook, Kevin Durant, James Harden
Oklahoma City Thunderi põhituumik - Russel Westbrook, Kevin Durant, James Harden Autor/allikas: AP/Scanpix

Korvpalliliigas NBA on alles neljandat hooaega Oklahoma City Thunderi nime all mänginud korvpallimeeskond selle ajaga tõusnud liiga täielikust põhjast üheks tugevaimaks tiitlipretendendiks. 2008/09 hooajal 82-st mängust vaid 23 võitnud meeskond on praegusel hetkel parima võiduprotsendiga tiim NBA-s (84,2%).

Thunderit toovad mitmed meeskonnad endale eeskujuks, kuidas tuleb ühte korralikku koosseisu nullist üles ehitada. Seda üllatavam on meeskonna hiljutine edu seepärast, et linn ja piirkond pole vabaagentide meelitamiseks piisavalt atraktiivsed. Kuidas on Thunderi senine edulugu kulgenud ja milline tulevik noort meeskonda ees võib oodata? Nendele küsimustele üritame antud loos vastuse leida.

Thunderi ajastu hakkas sisuliselt juba aastal 2006, kui Seattle Supersonicsi meeskond müüdi 350 miljoni USA dollari eest Oklahoma City's paiknevale ärimeeste grupile. Kui müügihetkel kinnitas uute investorite esindaja Clay Bennett kindla sõnaga, et Seattle'ist ära kolida pole plaanis, siis kiirelt sai selgeks, et see avaldus tõsi ei olnud. Lõpuks sai tormiline ja erinevate kohtuasjadega vürtsitatud siirdumine Oklahoma City'sse teoks juba aastal 2008. ning 41 aastat kestnud NBA korvpalli ajalugu Seattle'is sai läbi.

Äärmiselt olulised sündmused Thunderi edasise ajaloo jaoks toimusid ka 2007. aasta suvel, kui meeskonna peamänedžeriks palgati noor Sam Presti, kes seni oli erinevatel ametikohtadel tööl olnud edukas San Antonio Spursi organisatsioonis. Presti ei raisanud palju aega, et hakata toona veel Supersonicsi nime kandnud meeskonda oma käe järgi üles ehitama.

Samal 2007. aasta suvel valis Presti draftis teise valikuna Texase ülikooli superstaari Kevin Duranti, kelle talenti märkasid juba toona kõik, kuid erinevad eksperdid pidasid meest liiga kleenukeseks ja nõrgaks, et NBA-s korralikku tähelendu teha. Presti tegi draftipäeval ka palju kõneainet pakkunud vahetustehingu, kus senine meeskonna staar Ray Allen saadeti Boston Celticsisse, kust saadi vastu muuhulgas drafti 5. valik ääremängija Jeff Green. Samuti loobus Presti teisest meeskonna tähest Rashard Lewisest, kelle mänedžer suutis vahetada Orlando Magicusse kavalas tehingus, mis lõpuks tõi Thunderile mitu väärtuslikku draftivalikut.

Sellega oli meeskonna täielikule uuestisünnile algus tehtud. Koos ümberasumisega Seattle'ist Oklahoma City'sse sai kiirelt selgeks ka Presti ja Thunderi organisatsiooni visioon, mis nägi ette draftivalikute kogumist ja mängijate palkade kontrolli all hoidmist. Need kaks eesmärki on paljude ennast uuesti mudast välja tõmbavate tiimide põhilised suunad, kuid Presti erineb paljudest teistest mänedžeridest selle poolest, et hangib meeskonda vaid mängijaid, kes on professionaalse suhtumisega, on nõus edu nimel rasket tööd tegema ja panevad meeskonna isiklikest ambitsioonidest kõrgemale.

See konkreetne plaan hakkas vilja kandma palju varem, kui isegi vähenõudlikud Oklahoma City fännid loota julgesid. Kui esimesel hooajal saadi 23 võitu, siis vaid aasta pärast seda (2009/10) võeti liigas juba 50 võitu ning näidati läänekonverentsi play-offi avaringis kõvasti hambaid hilisemale meistrile Los Angeles Lakersile.

Hooajal 2010/11 võideti põhihooajal juba 55 mängu ning võideti ka Thunderi nime kandes ajaloo esimesed play-off seeriad, kui 4:1 alistati Denver Nuggets ja 4:3 Memphis Grizzlies. Läänekonverentsi finaalis vannuti aga 1:4 alla tulevasele meistrile Dallas Mavericksile. Seejuures oli seeria murdehetkeks neljas kohtumine, kus Thunderil oli võimalus seeria viigistada, kuid mängu viimase viie minutiga suudeti maha mängida 15-punktiline eduseis.

Vaatame siinkohal Sam Presti põhitõdesid meeskonna ülesehitamisel, millest mees on väga karmikäeliselt kinni pidanud.

Järgi kindlalt enda eesmärgiks võetud põhimõtteid.
Presti on korduvalt meedias välja öelnud, et Thunderi organisatsioon tahab üles ehitada noort meeskonda, kes saab ühiselt kasvada ja areneda ning kogu see tee nõuab distsipliini ja järjekindlust. Presti üks lemmik põhimõtteid on see, et mängijad, treenerid ja klubi juhtkond peab suutma kontrollida neid asju, mida saab kontrollida - juhusele ja õnnele lootma jäädes reeglina edu ei saavuta.

Hangi meeskonda staarmängija, kelle ümber ülejäänud tiim ehitada.
Skeptikud on arvamusel, et Presti ei saanud Kevin Duranti suguse mängijaga draftis orki lennata, sest noormehe piiritu talent oli juba ülikoolis kõigile näha. Samas Portland Trail Blazers otsustas draftis 1. valikuga võtta keskmängija Greg Odeni, kelle profikarjääri on rikkunud arvukad vigastused. Siiski tuleb tõdeda, et Duranti valimine 2007. aasta draftis oli Prestile ilmselt üks riskivabamaid otsuseid üldse Thunderi meeskonna ehitamisel. Peaaegu 210 cm pikkusest väikese ääre kohal mängivast Durantist on praeguseks saanud NBA üks kõlavamaid nimesid ning alles 23-aastasena on ta võitnud juba kahel hooajal skoorikuninga tiitli.

Vali meeskonnale sobiv treener.
Presti üks väheseid valesamme oli esialgne peatreeneri valik, kui noori mehi palgati juhendama P.J. Carlesimo. Pärast 20 võiduga hooaeg Seattle'is ja uue hooaja 1-12 algust ülendati peatreeneriks senine abitreener Scott Brooks, kelle natuur sobis noore võistkonna etteotsa äärmiselt hästi. Brooks hindab üle kõige kaitsemängu ning on oma mängijatega hea suhtleja ning pallurid austavad teda. Küll on paljude ekspertide arvates Thunderil vaja NBA tiitlini jõudmiseks astuda veel üks väike samm ning tuua mingil hetkel klubi etteotsa kogenum treener, kui seda on Scott Brooks.

Kogu draftivalikuid ning ehita meeskond üles draftist hangitud õigete mängumeeste abil.
NBA meeskonna ülesehitamise võlu drafti abil seisneb selles, et meeskonda satuvad kokku näljased noormängijad, kellel on uustulnuka palgaga lepingud ning mehed on tahtmist täis, et ennast tõestada ja läbi lüüa. Samuti on noori mängijaid kogenud veteranidest lihtsam mingi konkreetse mängustiili järgi voolida. Drafti abil meeskonna arendamine nõuab aga aega ning on setud suurte riskidega, sest mängijate valikuga ei ole just kerge täppi panna.

Thunderis on asi sujunud suuresti tänu Presti kannatlikkusele ja oskusele talendikaid mängijaid varakult ära tunda. Presti koostas San Antonio Spursis ametis olles ka mängijate skautimisel kasutatava andmebaasi, mis hindab erinevate statistiliste ja analüütiliste näitajate abil noormängijate kasulikkust. Seega pole mehe edukas ajalugu draftides mitte juhus, vaid raske töö vili.

Presti on viimase nelja aastaga draftinud esimesest ringist sellised mängijad nagu eelpoolmainitud Durant (2007. a. 2. valik) ja Green (2007. a. 5. valik), Russell Westbrook (2008. a. 4. valik), Serge Ibaka (2008. a. 24. valik), D.J. White (2008. a. 29. valik), James Harden (2009. a. 3. valik), Byron Mullens (2009. a. 24. valik), Cole Aldrich (2010. a. 11. valik), Reggie Jackson (2011. a. 24. valik).

Neist Durant, Westbrook, Harden ja Ibaka moodustavad Thunderi praeguse hetke tuumiku ning need mehed on kõik alles 22-23 aastased. Green vahetati eelmisel hooajal Boston Celticsisse, kust saadi vastu 27-aastane tsenter Kendrick Perkins, kes võttis sisse koha klubi algviisikus. White ja Mullens ei mahtunud lõpuks Thunderi plaanidesse ning need mehed teevad nüüdseks häid esitusi Charlotte Bobcatsi ridades. Aldrich ja Jackson on Thunderi pingil ning ootavad oma läbimurdehetke.

Hoia kontrolli alla mängijate palgad ning püsi alla palgalimiidi.
Rahaliste vahendite kontrolli all hoidmine on võimaldanud Prestil läbi aastate teha mitmeid üllatuslikke tehinguid, mis on meeskonnale kokkuvõttes kõvasti kasu toonud. Näiteks šveitslasest kaitsespetsialisti Thabo Sefolosha hankimine Chicago Bullsist ja mängujuht Eric Maynori hankimine Utah Jazzist said teoks just tänu sellele, et klubil oli vajalikul hetkel vaba palgaraha.

Presti põhimõtetega ei sobi kokku vabaagentideturul suure rahaga laiamine, sest mänedžer soovib, et meeskond kasvaks koos. Samuti on Thunder igal suvel vabaagentideturul jäänud pealtvaatajaks seetõttu, et oma seni uustulnuka palgataseme järgi tehtud lepingutega mänginud staaridele on vaja järk-järgult pakkuda uued kopsakad tehingud. Kevin Durant ja Russell Westbrook on oma hea mängu eest praeguseks juba pika ja tulusa kontrahti Thunderilt saanud. Järgmistel aastatel peab Presti suutma leida lahenduse, mida teha James Hardeni ja Serge Ibakaga, kes ilmselt samuti on varsti õigusega nõudmas suurt raha.
 
Hinda mängijatevahelist keemiat üle kõige.
Thunderi noormängijad saavad hästi läbi ka väljakuväliselt (kuigi USA meedia on korduvalt üritanud leida väidetavat tüli Duranti ja Westbrooki vahel) ning mehed on kõik äärmiselt suure töötahtega. Näiteks korraldasid Thunderi mängijad NBA tööseisaku ajal omaalgatuslikult mitmeid treeninglaagreid, kuhu pea kõik pallurid vabatahtlikult ka kohale tulid. Sellise töökultuuri hoidmiseks palus Sam Presti näiteks tänavuse hooaja alguses meeskonnaga mitte liituda tagamehel Nate Robinsonil, kes lõpuks lahti lasti, sest mehe iseloom ja käitumine ei sobinud lihtsalt klubi visiooniga kokku.

Praegusel hetkel on Thunder võiduprotsendilt NBA põhihooaja parim meeskond ning ekspertide arvates on klubi jõudnud nüüdseks ka sellisele tasemele, mis lubab mõelda finaalipääsust ning miks mitte ka tiitlist. Kuna meeskonna põhituumik on endiselt veel noor, siis on tõenäoliselt Thunder veel mitu head aastat NBA üks tiitlipretendente. Saab näha, kuidas klubi lahendab järgmistel aastatel tekkivad probleemid, kui lepinguid on vaja pikendada James Hardeni ja Serge Ibakaga. Samas on Thunderi omanikud vaikselt vihjanud, et kui meeskonnal on reaalne võimalus tiitli võitmiseks, siis ollakse ehk nõus ületama ka palgalimiiti ja maksma luksusmaksu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: